Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτισμός εξωτερικού χώρου μεγάλων αποστάσεων


vagosman

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω για κάτι που με προβληματίζει και δεν εχω βρει ξεκάθαρη απάντηση.

 

Εχω ενα μεγάλο εξωτερικό χώρο ~500μ με υψομετρικές και στροφές. Θέλω να πάρω μια κεντρική 3φ παροχή για να τροφοδοτήσω με φώτα ασφαλείας (τύπου χαμηλά κολωνάκια) χαμηλής κατανάλωσης (ιδανικά led) ενα δρόμο.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι:

 

Πρέπει υποχρεωτικά να υποβιβάσω την τάση <60V λόγω οτι ειναι εξωτερικός χώρος; Αν ναι πως θα καλύψω την απόσταση με τόσο χαμηλή τάση; Η διατομη του καλωδίου θα πάει στο θεό.

 

Αν πάλι ναι, είναι καλή πρακτική να γίνουν πιλαρ ανα κάποια μέτρα οπου εκει να γίνεται μετασχηματισμός;

Αν ναι μπορει το κάθε φωτιστικό να έχει δικό του Μ/Σ; Αυτο το καλύπτει η νομοθεσία; Να περάσω δηλαδή κανονικά το 3φ μου, να ισομοιράσω τις φάσεις και να γίνει τοπικά μετασχηματισμός;

 

Εστω οτι μιλάμε για 42V / 10W φωτιστικά και μπουν ανα 5 μέτρα (απο τη μια πλευρά του δρόμου)

 

Σχετικά τώρα με τον ενταφιασμό που παλι δεν βρίσκω ξεκάθαρες απαντήσεις.

 

Θα γίνουν φρεάτια έλξεως; Ωστε να είναι και επισκέψιμα; Αν ναι, φαντάζομαι μέγιστο ανα 30m για λόγους ευκολίας;

 

Σχετικά με την προστασία του καλωδίου, ορίζεται σκάμμα ~50cm, άμμος, καλώδιο, άμμος και μετά χώμα. Το καλώδιο βέβαια σε προστατευτικό σωλήνα τύπου geoflex η cavidotto .

 

Πως θα προσεγγίζατε το παραπάνω πρόβλημα;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις υποβιβασμένη τάση για να λύσεις το θέμα ασφάλειας της ηλεκτρικής εγκατάστασης. Για την ακρίβεια, δεν αρκεί μόνο αυτό για να είναι η εγκατάστασή σου ασφαλής. Το κανονιστικό πλαίσιο που αναζητάς είναι το ΕΛΟΤ ΕΝ 60364.7.714 [εγκαταστάσεις εξωτερικού φωτισμού].

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.