Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σόμπες Αερίου


Dimitris_81

Recommended Posts

Έχει κανένας προμηθευτεί κάποια σόμπα αερίου εσ. χώρου? Ειμαστε απο τους τυχερούς που δε θα βάλουμε πετρέλαιο φέτος. πέρισυ είχα ενα καλοριφερ λαδιού και ήρθε η ΔΕΗ και με έγδαρε. Βρήκα μια που δίνει η Shell την Smart Thermo. Την έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Αν και δεν είμαι κάτοχος σόμπας αερίου, εν τούτοις θα σας καταθέσω την γενικότερη εμπειρία μου

αφού βρέθηκα στην ίδια δυσχερή θέση με τη δική σας επί μία πενταετία τώρα.

Ίσως αντλήσετε τροφή για σκέψη και σας φανώ χρήσιμος.

Εφέτος λοιπόν αποφάσισα ότι κάτι πρέπει να κάνω ώστε να μην ξεπαγιάσουμε οικογενειακώς

για άλλη μία χρονιά. Το έψαξα πολύ το θέμα ξεκινώντας από το καλοκαίρι ώστε να είμαι έτοιμος

για τον χειμώνα. Τα κριτήριά μου ήταν το κόστος αγοράς, το κόστος συντήρησης, η ασφάλεια και το

κόστος καυσίμου για ένα θερμαντικό μέσο το οποίο θα μου ζέσταινε έναν χώρο περίπου 200 κυβικών.

Κατέληξα σε σόμπα πέλλετ, την οποία τοποθέτησα πριν έναν μήνα περίπου αφού πρώτα ενημέρωσα

και πήρα την άδεια των συνιδιοκτητών μου, εφ' όσον θα έπρεπε να βγάλω στη βεράντα μου μία καμινάδα

των δύο μέτρων και 80φ.

Έως τώρα, είμαι κατενθουσιασμένος!! Ο χώρος μου σε 2 ώρες πιάνει τους 22 βαθμούς και στις 3 ώρες τους 24!

Η σόμπα είναι ιταλική 10 Kw, την αγόρασα 1000 ευρώ σε 12 άτοκες δόσεις και καίει μεσοσταθμικά 900gr πέλλετ

ποιότητας Α1, με κόστος αυτών τα 23 λεπτά του ευρώ.

Αν θυμάμαι καλά λοιπόν για να καταλήξω στη δική σας ερώτηση, μία αξιοπρεπής σόμπα υγραερίου για 40-50 τ.μ.

κόστιζε 200-250 ευρώ (πολύ φτηνότερα από αυτή του πέλλετ), κατανάλωνε όμως μισό ευρώ μέσο όρο για κάθε ώρα

λειτουργίας.

Άρα αν υποθέσουμε ότι θα την ανάβετε 150 ημέρες ετησίως επί 8 ώρες ημερησίως, θα έχετε διαφορά σε κατανάλωση

με αυτή του πέλλετ: 150(ημέρες) χ8(ώρες) χ 27(λεπτά διαφορά τιμής καυσίμου) = 324 ευρώ ανά σεζόν!!

Δεδομένου ότι μπορείτε να την αγοράσετε σε άτοκες δόσεις, μέχρι να την εξοφλήσετε θα  έχετε κάνει απόσβεση την διαφορά

της τιμής αγοράς, με την διαφορά τιμής θερμαντικής ύλης. Μήπως να το σκεφτείτε προς αυτήν τη κατεύθυνση;;

Χώρια που δεν θα έχετε υγραέριο μέσα στο σπίτι σας τόσο σαν ασφάλεια, όσο και σαν μυρωδιά.

Όπως και να 'χει, ψάξτε το λίγο περισσότερο και κυρίως όταν αποφασίσετε για το τί συσκευή τελικά θα τοποθετήσετε,

κάντε τα αδύνατα δυνατά να την δείτε ιδίοις όμμασι ώστε να διαπιστώσετε τις πραγματικές δυνατότητές της πριν την αγοράσετε.

Καλές ζέστες και καλό Σαββατοκύριακο να έχετε!

Edited by postman
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα, ηταν πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες. Το θέμα είναι οτι τι σπίτι δεν είναι δικό μου είμαι με ενοίκιο και δεν μπορώ να βγάλω εξωτερική καμινάδα. Έχω όμως ενα τζάκι το οποίο ο κατασκευαστής δεν σκέφτηκε χωρίς αερισμό το τζάκι δε θα τραβάει? Πρέπει να έχει μόνιμα το παράθυρο ανοιχτό αλλοιώς θα ντουμανιάσουμε. Σκέφτηκα μήπως φτιαχνόταν το τζάκι αλλά επειδη είναι προκάτ μου είπαν οτι και να κάνεις δε θα έχει αποτέλεσμα. Αν σκεφτείες να ανοίξεις τρύπα για να τραβάει θα ανοίξει στα 2 το τζάκι. Έτσι αρχίζω και σκέφτομαι ακόμη και μια σόμπα που θα βγάλω το μπουρί μέσα απο την καμινάδα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.