Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή Αντλίας


Recommended Posts

Χαίρεται συνάδελφοι.

 

Θα ήθελα την βοηθεία σας. Πρέπει να επιλέξω μία φυγοκεντρική αντλία για αδρευτικό σύστημα αγροτεμάχιου με μπεκάκια.

Ξέρω οτι η παροχή Q = 50m^3/h.

Ακόμα ξέρω οτι το μανόμετρο την κατάθλιψη οταν το σύστημα δουλεύει δίχνει 3 bar.

Τώρα

Ισχύει ο τύπος hk = Pabs/γ =  (300000+100000)/10000 = 40m.Σ.Υ.

Δλδ το ύψος κατάθλιψης είναι 40m μαζί με τις απώλειες κατάθλιψης ;

Ακόμα, η αντλία θα αναρροφεί νερό απο πηγάδι ύψους 8 m με αγωγό 3".

Βρήκα οτι οι απώλειες στην αναρρόφηση θα είναι 0,05 m.

To ύψος αναρρόφησης θα είναι hαν = ατμοσαιρικη πίεση σε m.Σ.Υ. (10m) + γεωδυτικό ύψος (8m) + απώλειες αναρρόφησης (0,05m) ;

Συνολικά το μανομετρικό ύψος της αντίας ο τύπος λέει οτι είναι hΣ = hκατ - hαν.

Γιατί αφαίρεση ; Η αντλία δεν δίνει ενέργεια και για την αναρρόφηση ;

Δεν έχω καταλάβει τι μας δίχνει ακριβώς το μανόμετρο στην κατάθλιψη.

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αλλά πέρασα τις υδροδυναμικές με 5 :(

Link to comment
Share on other sites

Το μανομετρο με ποια αντλια δειχνει 3 bar στην καταθλιψη? Εχει σημασια. Επισης έχει νοημα να ξεραμε και την πιεση λιγο αναντι της αντλίας, δγλαδη λιγο προν την εισοδο. Οσον αφορα την αφαιρεση στον τυπο, λαβε υποψη σου οτι αναφερεται στην αλγεβρικη τιμη του υψους αναρροφησης, που ειναι αρνητικο στην περιπτωση σου, αρα προκειται τελικά για προσθεση. Τωρα για τους υπολογισμους, ... πρεπει να.παρω μολυβι και χαρτι...

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και συγγνώμη αλλά πέρασα τις υδροδυναμικές με 5 :(

Ε, πως κάνεις έτσι; Ο πρώτος είσαι ή ο τελευταίος;  :D Για να το περάσεις με 5 σημαίνει ότι έχεις την ελάχιστη απαιτούμενη επάρκεια στο μάθημα. Άρα είσαι επαρκής. 

 

Κατ' αρχήν έπρεπε να κάνεις αναζήτηση παρομοίου θέματος. 

http://www.michanikos.gr/topic/23018-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%BF%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BB%CE%AF%CE%B5%CF%82/

 

Η ενασχόληση του μηχανικού με τις αντλίες έχει να κάνει με δύο τομείς, 1) την επιλογή κατάλληλης αντλίας έργου (αυτό ζητάμε τώρα) και 2) τον σχεδιασμό μιας αντλίας (άλλο θέμα).

 

Για να επιλέξουμε αντλία χρησιμοποιούμε τον βασικό τύπο: 

Ν=(Q*h*γ)/(3600*nα*nμ*0,746) σε HP Όπου Q = m3/h, Η = m Υ.Σ, γ = Nt/dm3, nα = βαθμός απόδοσης ηλεκτροκινητήρα και nμ = βαθμός απόδοσης αντλίας.

Από τον τύπο λοιπόν της επιλογής ισχύος αντλίας καταλαβαίνουμε ότι το μανομετρικό εξαρτάται από τον εισερχόμενη ισχύ και την επιθυμητή παροχή. 

 

Τα υπόλοιπα τα παίρνεις από τις καμπύλες της που υποχρεωτικά ο κάθε κατασκευαστής δίνει. Αν δεν δίνει καμπύλες είναι υποχρεωμένος να δώσει τουλάχιστον ένα ονομαστικό σημείο λειτουργίας (Q, Η). Τέλος.

 

Κι εδώ ένας υπολογισμός της ισχύος αντλίας σε kW:

http://www.monachos.gr/forum/content.php/468-motor-sizing-calculator

 

Ακόμα ξέρω οτι το μανόμετρο την κατάθλιψη οταν το σύστημα δουλεύει δίχνει 3 bar.

Αυτό δεν το κατάλαβα. Για εξήγησε...

 

To ύψος αναρρόφησης θα είναι hαν = ατμοσαιρικη πίεση σε m.Σ.Υ. (10m) + γεωδυτικό ύψος (8m) + απώλειες αναρρόφησης (0,05m) ;

Προσοχή! Το ύψος αναρρόφησης περιλαμβάνει και τις απώλειες ροής του σωλήνα. Δλδ για να ρουφήξει η αντλία, το ύψος τοποθέτησης πρέπει να είναι μικρότερο των 8m (Ηαναρρόφησης > πραγματικό ύψος αναρρόφησης + απώλειες ροής σωλήνα).

 

Και κάτι άλλο, το ύψος αναρρόφησης των 8m είναι το ανώτατο όριο για εμπορικές αντλίες ανοικτού κυκλώματος.

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Τώρα

Ο ενδιαφερόμενος μου έχει πει πως ξέρει εκ πείρας ότι για να καλύψει τις ανάγκες του η αντλία,  θέλει το μανόμετρο που βρίσκεται λίγο μετά την αντλία στην σωλήνωση της κατάθλιψης να δείχνει 3 bar.

Αυτό το μετέφρασα σε στατική πίεση κατάθλιψης. Pstat,κατ = 3bar

To ύψος της στάθμης του πηγαδιού μου είπε ότι είναι 5 μέτρα από το 'ύψος της αντλίας, αλλά όταν δουλεύει η αντλία η στάθμη του πηγαδιού πέφτει περίπου 2 μέτρα.

 Για να είμαι σίγουρος , αυτό το μετέφρασα σε γεωδυτικό ύψος αναρρόφησης Ζαν. = 8 m

 

Αν είχα μανόμετρο πρίν την είσοδο το πρόβλημα θα ήταν πολύ απλό

Αφού λοιπόν ξέρω το ύψος κατάθλιψης hκατ από το μανόμετρο, ψάχνω το ύψος αναρρόφησης hαν. για να μπορώ να υπολογίσω το συνολικό hΣ και να πάω μετά στο διάγραμμα της αντλίας

 

Φίλε Konstantinos IB τις απώλειες ροής εννοείς τοπικές και γραμμικές ?

Αυτό έκανα για σωλήνα με 8 μέτρα και διάμετρο 3" και βρήκα αυτές που ονόμασα (υπολογίζοντας αριθμό Re, συντελ. k, κ.τ.λ.) μάλλον εσφαλμένα , "απώλειες αναρρόφησης " τις δhflαναρ.

Έψαξα αλλά σχετικά με την ισχύς νομίζω ότι θα τα καταφέρω (Μακάρι). Το πρόβλημά μου είναι να βρω το pump head

 

Φίλε kcher γιατί το ύψος αναρρόφησης μου είναι αρνητικό. Σαν ύψος αναφοράς να πάρω το ύψος της αντλίας;

Edited by blacklight
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ενδιαφερόμενος μου έχει πει πως ξέρει εκ πείρας ότι για να καλύψει τις ανάγκες του η αντλία,  θέλει το μανόμετρο που βρίσκεται λίγο μετά την αντλία στην σωλήνωση της κατάθλιψης να δείχνει 3 bar.

Ναι, εντάξει 30 mΥΣ αλλά με πόση παροχή νερού; Το μανομετρικό ύψος δικτύου (απώλειες δυσμενέστερης διαδρομής) αλλάζουν ανάλογα με την παροχή, με αποτέλεσμα να σχηματίζεται η χαρακτηριστική καμπύλη δικτύου αντίθετα από τις καμπύλες της αντλίας (παραβολοειδής). 

simul.2.jpg

Χαρακτηριστική δικτύου γκρι χρώμα, χαρακτηριστικές αντλίας (4 ταχύτητες) μπλε χρώμα.

 

Πρέπει να ξανασχεδιάσεις στο περίπου (μήκη σωληνώσεων, διατομές και ισοδύναμα μήκη καμπυλών και ταφ) το δίκτυο, να βρεις την δυσμενέστερη διαδρομή, να βάλεις στους τύπους σου την επιθυμητή παροχή και να υπολογίσεις εκ νέου τις απώλειες γι αυτή την παροχή. 

Στη συνέχεια (απ' ότι αντιλαμβάνομαι πρόκειται για βενζιναντλία δλδ δεν υπάρχει ηλεκτροκινητήρας) να βάλεις στον τύπο της ισχύος τα δεδομένα και η = από 0,6 έως 0,7 και να προτείνεις τύπο αντλίας. Ισχύς τόσο, μανομετρικό τόσο, παροχή τόση, αναρρόφηση τάδε.

 

Οι αντλίες ανοικτού κυκλώματος όταν αναφέρουν το μανομετρικό τους εννοούν την κατάθλιψη. Την αναρρόφηση τη δίνουν ξεχωριστά ως "ύψος αναρρόφησης". 

 

Φίλε Konstantinos IB τις απώλειες ροής εννοείς τοπικές και γραμμικές ?

Απώλειες στατικής πίεσης λόγω της ροής.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

30 m.Σ.Υ με παροχή 50m^3/h.

Το μανόμετρο της κατάθλιψης που δείχνει 3bar δεν βλέπει και τις απώλειες ;

Ο κινητήρας θα είναι diesel

( Με βενζίνη θα μπούμε μέσα :P )

Καταλαβαίνω αυτό που λες για τις καμπύλες του διαγράμματος και την καμπύλη του δικτύου.

Αλλά αν το μανόμετρο κατάθλιψης "βλέπει " και τις απώλειες των σωληνώσεων της κατάθλιψης , που αυτές είναι και ο σημαντικότερες , χρειάζεται πάλι να τις υπολογίσω ;

Δεν πάω στο διάγραμμα με Q = 50m^3/h  , Η = 30 και προϋπόθεση το ύψος αναρρόφησης αντλίας 8 m ;

 

Υ.Γ.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καταλαβαίνω οτι το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία. Αλλάζει αυτό ; 

Edited by blacklight
Link to comment
Share on other sites

Το μανόμετρο της κατάθλιψης που δείχνει 3bar δεν βλέπει και τις απώλειες ;

 

Αλλά αν το μανόμετρο κατάθλιψης "βλέπει " και τις απώλειες των σωληνώσεων της κατάθλιψης , που αυτές είναι και ο σημαντικότερες , χρειάζεται πάλι να τις υπολογίσω ;

Δεν πάω στο διάγραμμα με Q = 50m^3/h  , Η = 30 και προϋπόθεση το ύψος αναρρόφησης αντλίας 8 m ;

 

Υ.Γ.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καταλαβαίνω οτι το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία. Αλλάζει αυτό ; 

Σαφώς και τις βλέπει. Αν είσαι σίγουρος ότι τις απώλειες αυτές τις "βλέπει" με παροχή 50m3/h δεν χρειάζεται να υπολογίσεις τίποτε. Τα στοιχεία αυτά είναι σωστά. 

 

Υ.Γ. 1) Δεν τρέχει και τίποτε. Ας το πάνε οι mods στα μηχανολογικά.

       2) Πρόσεξε την αξιοπιστία του μανομέτρου γιατί με αυτά τα δι@όλια έχω πάθει πλάκες. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Αυτό 2.5 λέει αλλά ας έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο κι πούμε 3.

Ευχαριστώ πολύ. Η απαντήσεις σου ήταν κεραιες.

Πληροφοριακά, αν ήθελα να υπολογισω κσι το hαν με αυτά τσ δεδομένα ( Q , Pstat,κατ, σωλήνας ύψους 8 m ) πως θα το έκανα

 

Σε περίπτωση π.χ. που ο κατασκευάστης δινει το ολικό υψος και όχι μονο το υψος κατάθλιψης

Edited by blacklight
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση π.χ. που ο κατασκευάστης δινει το ολικό υψος και όχι μονο το υψος κατάθλιψης

Δεν υπάρχει αυτή η περίπτωση. Προχώρα σε ότι σκέπτεσαι και όπως είπαμε. Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.