Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδειξη χρόνου έναρξης εργασιών οικοδομικής άδειας για μη έλεγχο από ελεγκτή δόμησης


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα....να ρωτήσω έχω μια άδεια του  2010, την οποία θέλω να κλείσω....οι εργασίες έχουν ξεκινήσει το 2011, για τις οποίες έχω τιμολόγια (μπετά, σίδερα, τούβλα, εκσκαφές) πριν τις 31-3-2012....Δεν έχει γίνει θεώρηση του στελέχους στην αστυνομία και τώρα που πάω να κλείσω την άδεια, η υπάλληλος της πολεοδομίας μου λέει ότι πρέπει να έχω δημόσια έγγραφο για την απόδειξη του χρόνου έναρξης εργασιών (αν το έντυπο ήταν θεωρημένο στην αστυνομία ή αν υπάρχει αεροφωτογραφία στο google)

 

διαβάζω και την εγκύκλιος του ΥΠΕΚΑ με τίτλο θέματος:

«Οδηγίες για την εφαρμογή των άρθρων 45 (παρ.3) και 11 του Ν.4030/11 «Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης , ελέγχου κατασκευών και λοιπές διατάξεις»

 

όπου κάπου αναφέρει: ''Καθίσταται δε σαφές ότι οι Υπηρεσίες Δόμησης προκειμένου να αποφαίνονται για 

την εφαρμογή του άρθρου 7 και ιδίως την υποχρέωση αυτοψίας από ελεγκτές δόμησης θα πρέπει να εξετάζουν το χρονικό σημείο έναρξης των εργασιών (όπως π.χ. με έλεγχο του χρόνου θεώρησης της άδειας από το αστυνομικό τμήμα). ''
 
Αναφέρεται κάπου, κάτι για δημόσια έγγραφα...γνωρίζεται κάτι;;; τα τιμoλόγια αγοράς υλικών και συνεργείων δεν θεωρούνται αποδεικτικά έναρξης εργασιών;;;;
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε αντίστοιχη περίπτωση έγω είχα χρησιμοποιείσει αναλυτική κατάσταση ΑΠΔ από το ΙΚΑ και είχε δεκτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.