Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή μπαρ.


kiniklis_007

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω να κατασκευάσω ενα μπάρ  και θα ήθελα την βοηθειά σας.

Προκειτε για ιντερνετ cafe και επιδή δέν εχω ιδέα απο αυτά θα ηθελα την βοηθειά σας.

Στην αρχή σκευτόμουν να το κάνω χτιστό αλλά δέν θα είναι πρακτικό τώρα σκέφτομαι να το κάνω με γυψοσανίδα να φτιάξω δηλαδή γύρο γύρο ενα τοίχος απο γυψοσανίδα και μετά εξωτερικά να το περάσω πλακάκια ότι χρώμα ταιριάζει και απο πάνω να αναλάβει ο μάστορας να περάσει το ξύλο ωστε να σχηματιστεί το μπάρ.

Η γυψοσανίδα εχει αντοχή να κρατήσει το μπάρ απο μόνη της?

υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που τα φτιάχνουν? ντουλάπια ράφια κτλ θα μπούν έξτρα τα έχω ηδη δέν χρειάζομαι δηλαδή να φτιάξω ενα μπάρ μονοκόματο με ραφια ντουλάπια κτλ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά (που λένε και στο χωριό μου). Μπορείς να φτιάξεις σκελετό από μεταλλικά στοιχεία (κοιλοδοκούς) και να το "ντύσεις" με γυψοσανίδα. Ουσιαστικά δηλαδή, αντικαθιστάς τα στραντζαριστά που τοποθετούνται συνήθως (ορθοστάτες δηλαδή και στρωτήρες). Μια λύση που μπορώ να σκεφτώ στα πεταχτά είναι αυτή, αν σε προβληματίζει ο παράγοντας βάρος.

Γενικώς οι επιλογές και οι δυνατότητες που παρέχει η χρήση γυψοσανίδας (ή τσιμεντοσανίδας) είναι πολλές.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Πολή καλή ιδέα σου δέν το είχα σκευτεί.

Κάπος έτσι θα γίνει!

Σκελετος βιδωτός, γυψωσανίδα, πλακάκια, ξύλο πάνω, κρυφός φωτισμος κάτω απο το ξύλο θα γίνει τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

Βιδωτός γιατί; Όχι, κατευθείαν συγκόλληση στις κοιλοδοκούς. Είναι μικρή η ιδιοκατασκευή, δεν χρειάζεται να το ψειρίσεις παραπάνω (γνώμη μου).

Link to comment
Share on other sites

Σκευτικα βιδωτό γιατί μαγαζί είναι, κάθε 3-4 χρόνια θα κάνω και καμια μικροαλλαγή μπορεί να θέλω να αλλάξω την διαρύθμηση να πάω το μπάρ αλλου,

Αλλά τώρα που το ξανασκευτομαι σωληνώσεις νερού ρευματα κτλ μεγάλη ιστορία καλύτερα να μπεί σε ενα μέρος και να μείνει εκεί.

θα φέρω μάστορα έτσι κ αλιώς να κολλήσει την σιδεροκατασκευη που θα μπουν οι παγκοι οπότε θα φροντίσω να κάνει ο ιδιος τα σίδερα για το μπάρ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.