Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για αντιστάθμιση σε λέβητα φυσικού αερίου


priest77

Recommended Posts

Καλησπέρα

Έβαλα το θερμοστατη της εταιρείας του λέβητα και πραγματικά μου έχει σπάσει τα νεύρα. Η απόκλιση τηε θερμοκρασίας που έχει δε μπορώ με τπτ να τη ρυθμίσω

Παράδειγμα: ξεκινάει να λειτουργεί στουσ 19. Μετά από 5' μπορεί να πέσει στους 18.7 και ξαφνικά να πάει 19.1

Επίσης δε συμβαδίζει με τπτ με άλλα 2 θερμόμετρα στον ίδιο χώρο. Μπορεί να εχει και 2 βαθμούς διαφορά αλλα όχι συνέχεια και αυτό είναι που με τρελαίνει. Αν ήταν σταθερή η απόκλιση οκ. Θα ρύθμιζα ανάλογα και τη θερμοκρασία που ζητάω να ανάβει.

Προβληματικός θερμοστάτης?

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, priest77 said:

Πιθανώς. Το μονο σιγουρο ειναι πως απο κει πρωτα πρεπει να ξεκινησεις τον ελεγχο για το τι φταιει

Έτσι φαίνεται. Κάτι ακόμη. Η εργοστασιακή ρύθμισης του διαφορικού (αυτή νομίζω ειναι η ελληνική ορολογια, hysteresis στα αγγλικα) είναι στο 0.2. Δλδ αν ζητάω 18, ο λέβητας ανάβει στους 17.8. Αυτό καταλαβαίνω ενεργοποιεί πιο συχνά το λεβητα, σε σχέση απο το αν το έχω στους 0.5. Συνίσταται να το αφήσω ως έχει?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως ειναι το hysteresis. Νομιζω +-0.2 ειναι ενα λογικο νουμερο.

Ετσι λειτουργει και ο δικος μου. Δεν βρισκω το λογο γιατι να το πειραξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.