Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψυγείο υγεονομικού inox το χρειάζομαι?


kiniklis_007

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Στο κατάστημα μου (internet cafe) εκτός απο αναψυκτικά τα οποία τα έχω σε ψυγείο βιτρίνα διαθετω και τοστ.

τα υλικά για το τόστ και γάλα το οποιο χρισιμοποιώ για καφέδες είναι τα μοναδικά προιόντα που έχω σάν τρόφιμα. είναι λίγα έτσι τα έχω τοποθετήσει στο ψυγείο βιτρίνα στο κάτω ράφι (δέν φαίνονται απο έξω) με σκοπό να μήν έχω στην μπρίζα ολόκληρο το ψυγείο το οποιο είναι και λίγο παλιό και καίει αρκετό ρευμα.

Θέλω να ρωτήσω κατα αν είναι παράνομο αυτο που κάνω απο υγεονομικής άποψης,

Επίσης θέλω να βγάλω το ψυγείο πάγκο που έχω μέσα στο bar για να κάνω κάτι αλλαγές που θέλω αλλά δέν θα χωράει μετά και σκευτομουν να το πουλήσω..

Τι παίζει γενικά?ειμαι υποχρεομένως να το έχω ασχετα αν το χρησιμοποιώ η όχι?

Σκευτομαι μέχρι και να σταματήσω να πουλάω τόστ αν δεν μπορώ να τα έχω στο ψυγείο βιτρίνα.Δεν με συμφέρει με λίγα λόγια + οτι δέν βολέυει το ψυγείο πάγκος να είναι μέσα στο bar.δέν χωράει μιλάμε για μικρό μαγαζί λίγα τετραγονικά συνικιακό και το ψυγειο πάγκος που έχω είναι αρκετά μεγάλο πιάνει πάρα πολύ χωρο και δέν το δουλέυω κιόλας.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Παρ' ότι το ερώτημά σας δεν είναι εύκολο να απαντηθεί σε ένα forum μηχανικών διότι αφορά

υγειονομικές διατάξεις και όχι πολεοδομικές, εν τούτοις μπήκα στον πειρασμό να σας απαντήσω ως ιδιώτης- πρώην

ιδιοκτήτης καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος.

Το κατάστημά σας φαντάζομαι ότι έχει μικτή άδεια (ίντερνετ-καφέ όπως αναφέρατε) οπότε άπτεται των υγειονομικών

διατάξεων όπως αυτές ισχύουν με τους νέους υγειονομικούς όρους και προϋποθέσεις που ισχύουν για τη λειτουργία

επιχειρήσεων τροφίμων/ποτών και δημοσιεύτηκαν στο ΦΕΚ Β' 2161/ 23.6.2017.

Σύμφωνα με αυτούς ανήκετε στις επιχειρήσεις μαζικής εστίασης μερικής επεξεργασίας προχείρου γεύματος (άρθρο 5Δ2)

 

Αφού διαβάσετε όλα αυτά που πρέπει να πληρεί η επιχείρησή σας, νομίζω ότι το τελευταίο που πρέπει να σας απασχολεί είναι

το πού θα συντηρείτε τα υλικά των τοστ.

Εν ολίγοις, πιστεύω σύμφωνα και με τη δική μου εμπειρία πως εάν θέλει ο ελεγκτής αστίατρος να τηρήσει ακέραιο τα γράμμα

του νόμου, δεν υπάρχει περίπτωση να μην βεβαιώσει μία ή περισσότερες παραβάσεις σε οποιοδήποτε κατάστημα υγειονομικού

ενδιαφέροντος και αν ελέγξει.

Στο δια ταύτα, θεωρώ πως ο κάθε επαγγελματίας θα πρέπει να είναι πρωτίστως ήσυχος με τη συνείδησή του, παρασκευάζοντας

φαγητά (έστω και το απλό τοστ) φτιαγμένα σε πεντακάθαρο περιβάλλον, από ποιοτικές πρώτες ύλες και συντηρημένες σωστά.

Τώρα, αν θέλετε να είστε και σύννομος 100% δεν έχετε παρά να ρωτήσετε την υγειονομική υπηρεσία που ανήκετε γεωγραφικά

ώστε να πάρετε απόλυτα υπεύθυνη και έγκυρη απάντηση ως προς τις ανησυχίες σας.

Μήπως σας συμφέρει να καταργήσετε την παρασκευή φαγητού και να βάλετε αυτόματους πωλητές;; Τροφή για σκέψη σας δίνω,

χωρίς να ξέρω την κατανάλωση και τα περιθώρια κέρδους που έχετε.

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ευχαριστώ για τήν απάντηση.

Κάλεσα σήμερα το πρωί το υγειονομικό και μου είπαν οτι δέν υπάρχει πρόβλημα αρκεί το ψυγείο να έχει θερμόμετρο ώστε να ελέγχετε συχνά η θερμοκρασία του!

Μυ έλυσε πολλά προβλήματα αυτό σήμερα.

Θερμόμετρο δέν εχεί αλλά θα πάω να πάρω ένα να του βάλω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.