Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ και οικία που έχει υπαχθει μια φορά


giabritsos

Recommended Posts

Είμαι ιδιώτης ..αγόρασα φέτος ένα οροφοδιαμέρισμα που είχε υπαχθει στο προηγούμενο Εξοικονομώ .γνωριζω ότι δεν επιτρέπεται δεύτερη φορά του ίδιου ακινήτου να υπαχθει .το σπίτι όμως είναι Δ πεα ,δεν είναι πολλές παρεμβάσεις τότε και έχει αλλάξει ιδιοκτήτη είναι σε άλλο αφμ

Ήθελα να ρωτήσω ..αν προχωρήσω σε αίτηση θα απορριφθεί ;πως μπορούν να διασταυρώσουν ότι έχει υπαχθει το σπίτι αφού έχει αλλάξει αφμ ;και αν δεχτούν την αίτηση μπορούν να το απορρίψουν στην πορεία και πως θα το διαπιστώσουν στο σημείο εκείνο ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης νομίζω επιτρέπεται να υπαχθεί στο νέο εξοικονομώ ακόμα και αν έχει υπαχθεί και στο προηγούμενο...(για διαφορετικές εννοειται επεμβάσεις και με την προυποθεση οτι βγαινει Δ το διαμερισμα)

Αυτό που δεν επιτρέπεται είναι δύο αιτήσεις για δύο διαφορετικά σπίτια απ το ίδιο φυσικό πρόσωπο (εκτός και αν αφορούν δύο διαμερίσματα της ίδιας πολυκατοικίας)

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός που θα πάω δεν γνωρίζει αν έχει υπαχθει το σπίτι ξανά .ειναι δικό μου ρίσκο όχι δίκη του ευθύνη .αρα μπορεί να βγάλει καινούριο ΠΕΑ .αλλωστε το παλιό βγήκε με το παλιό καθεστώς πριν 6-7 χρόνια

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς πώς θα το διασταυρώσουν...

 

Μπορούν να το διασταυρώσουν από το συμβόλαιο, που έχει ημερομηνία πρόσφατη (λες φέτος), και δεν μπορεί να γίνει συμβόλαιο πώλησης χωρίς ΠΕΑ!

Link to comment
Share on other sites

οκτωμβριο του 2016 εγινε συμβολαιο με το προηγουμενο πεα.συγγνωμη μπερδευτηκα...απλα φετος μπηκα να κατοικησω.οποτε και ετσι ισχυει αυτο που λες?γιατι ο μηχανικος ειπε θα βγαλει πεα τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Η διασταύρωση ύπαρξης ΠΕΑ σίγουρα γίνεται.

 

Αν χρειάζεται και μπορεί να γίνει ανάκληση και έκδοση νέου ΠΕΑ, δεν είμαι σίγουρος.

 

Ας ξεκινήσει το νέο "εξοικονομώ", που ακόμα δεν...., να βγούν καμμιά 20αριά διευκρινιστικές για το "τι" και "πώς", και βλέπουμε......

 

Φέταααααααααα.......!!!!!!!!!!!!!!!! 

 

 

Υ.Γ. ...στις 32 του άλλου του μηνού!!!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Η διασταύρωση ύπαρξης ΠΕΑ σίγουρα γίνεται.

 

Αν χρειάζεται και μπορεί να γίνει ανάκληση και έκδοση νέου ΠΕΑ, δεν είμαι σίγουρος.

 

Ας ξεκινήσει το νέο "εξοικονομώ", που ακόμα δεν...., να βγούν καμμιά 20αριά διευκρινιστικές για το "τι" και "πώς", και βλέπουμε......

 

Φέταααααααααα.......!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Υ.Γ. ...στις 32 του άλλου του μηνού!!!

Αν δεν πω στο μηχανικό πως έχει το σπίτι πεα δεν μπορεί να βγάλει άλλο ;

Με τον νέο κενακ άλλωστε δεν πρέπει έχει πεα πρόσφατο μιας και το άλλο είναι του 2007 ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε θα το ρισκάρω ...κριμα πάντως θα μπορούσε να υπάρχει μια τέτοια πρόβλεψη αν κάποιος στο πρώτο προγραμμα δεν αναβάθμισε πολύ το σπίτι ..(τρέφω μια ελπίδα μήπως βγει μέχρι την έναρξη κάποια διευκρίνιση πάνω σε τέτοιες περιπτώσεις )

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.