Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρεύμα σε αποθήκη


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

 

Πρόσφατα αγόρασα μια αποθήκη (από τις 4 που υπήρχαν) στο υπόγειο πολυκατοικίας 3 οροφοδιαμερισμάτων η οποία άνηκε στον κατασκευαστή.

Οι αποθήκες των ιδιοκτητών των διαμερισμάτων ηλεκτροδοτούνται από τα αντίστοιχα ρολόγια του κάθε διαμερίσματος.

Η δικιά μου αφού δεν αντιστοιχούσε σε κανένα διαμέρισμα παίρνει ρεύμα από το κοινόχρηστο ρολόι και έχω τοποθετήσει ενδιάμεσο μετρητή.

Η ερώτηση μου προς τους γνώστες είναι αν είναι νόμιμο αυτό. Αν είναι νόμιμο μπορεί κάποιος από τους ιδιοκτήτες να με υποχρεώσει να βάλω ρολόι δικό μου και η δεή δίνει ρολόι σε αποθήκες?

Επίσης είναι νόμιμο οι αποθήκες να παίρνουν ρεύμα από το ρολόι του σπιτιού? Δλδ σε κοινόχρηστο χώρο κατεβάζοντας τον γενικό του κοινόχρηστου πίνακα συνεχίζει να υπάρχει ρεύμα το οποίο είναι επικίνδυνο για τυχόν εργασίες στο χώρο.

 

Διευκρινίζω οτι δεν μένω στο ίδιο κτήριο και η αποθήκη δεν έχει καμία σχέση με επαγγελματικό χώρο. Είναι απλά για οικιακή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

το σωστό είναι η αποθήκη να ρευματοδοτείται από το διαμέρισμα και όχι από τα κοινόχρηστα. 

Η αποθήκη δεν είναι κοινόχρηστος χώρος, φαντάζομαι έχει πόρτα και τοίχους, που διαχωρίζουν την αποθήκη από τον κοινόχρηστο χώρο, άρα δεν κινδυνεύει κανένας από το ρεύμα της, όταν αυτή ρευματοδοτείται από διαμέρισμα.

Για λόγους ασφαλείας στην ίδια την αποθήκη μπορεί να τοποθετηθεί υποπίνακας, ώστε να ελέγχεται και το δικό της ρεύμα σε περίπτωση εργασιών στην ίδια την αποθήκη (στην περίπτωση φυσικά που παίρνει ρεύμα από το διαμέρισμα).

Τώρα βέβαια στην περίπτωσή σου, που δεν έχεις διαμέρισμα στην πολυκατοικία, ρώτα ΔΕΔΔΗΕ για πληροφορίες, αν και νομίζω ότι δεν δίνουν πλέον ρολόι για αποθήκες...

Επίσης εφ' όσον υπάρχει ενδιάμεσος μετρητής και δεν ανεβάζει κλίμακα η κατανάλωσή σου, δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημά τους.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2018 at 11:41 ΜΜ, ppanag said:

το σωστό είναι η αποθήκη να ρευματοδοτείται από το διαμέρισμα και όχι από τα κοινόχρηστα. 

Η αποθήκη δεν είναι κοινόχρηστος χώρος, φαντάζομαι έχει πόρτα και τοίχους, που διαχωρίζουν την αποθήκη από τον κοινόχρηστο χώρο, άρα δεν κινδυνεύει κανένας από το ρεύμα της, όταν αυτή ρευματοδοτείται από διαμέρισμα.

Για λόγους ασφαλείας στην ίδια την αποθήκη μπορεί να τοποθετηθεί υποπίνακας, ώστε να ελέγχεται και το δικό της ρεύμα σε περίπτωση εργασιών στην ίδια την αποθήκη (στην περίπτωση φυσικά που παίρνει ρεύμα από το διαμέρισμα).

Τώρα βέβαια στην περίπτωσή σου, που δεν έχεις διαμέρισμα στην πολυκατοικία, ρώτα ΔΕΔΔΗΕ για πληροφορίες, αν και νομίζω ότι δεν δίνουν πλέον ρολόι για αποθήκες...

Επίσης εφ' όσον υπάρχει ενδιάμεσος μετρητής και δεν ανεβάζει κλίμακα η κατανάλωσή σου, δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημά τους.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Ναι οι αποθήκες είναι ξεχωριστοί χώροι αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο έχουν υποπινακες. Στην δικιά μου έχω τοποθετήσει.

 

Έχω ενδιάμεσο και η κατανάλωση που κάνω ισούται με 3 λάμπες led για λίγα λεπτά οπότε πάω ( 1 - 2 φορές την εβδομάδα ). 

Το πρόβλημα τους είναι ότι την συγκεκριμένη αποθήκη που αγόρασα τους την είχε παραχωρήσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δωρεάν για πάρα πολλά χρόνια και είχαν μέσα τα πράγματά τους. Προφανώς εμένα με βλέπουν σαν τον κακό τύπο που πήγα και τους ξεβολεψα.

 

Οπότε θα πάω μια βόλτα στην δεδηε στους Αγίους Αναργύρους να ρωτήσω. Γνωρίζεις τι χαρτιά θα πρέπει να έχω μαζί? Πχ συμβόλαιο κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.