Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εσωτερικό πατάρι με μεταλλικούς κοιλοδοκούς


Recommended Posts

Καλημερα  σας

Θα  ηθελα  την  βοηθεια σας  στο εξης

Υπαρχει  ενα  κτισμα   10μ μηκοσ  * 3,85 πλατοσ  (ορθογωνιο παραλ) και  υψος  περιπου  5 μετρα  ( το ψηλοτερο  σημειο)  με μονοριχτη σκεπη . Οι τρεις  πλευρες  ειναι  πετρινες  και  η  μια ειναι  με  τουβλο (διπλο-εξωτερικη τοιχοποιια)  η μια  με το  μεγαλυτερο  μηκοσ  10 μ.  Σε αυτον  τον  τοιχο  υπαρχει  καθετα  ενας  μονο τοιχος (αντηριδα)  στα  2,80 μετα  θα συνεχιζει   σκαλα  που οδηγει  σε  ενα εσωτερικο παταρι )  επισης  εχουν  βαλει  και  καθετα συναζ  ανα 3 μετρα .  Το  κτισμα  ανηκει  στον  πεθερο  μου  και  ειναι  απολυτος  με  οτι  κανει , λεει  οτι  την  επιβλεψη  την  εχει  ενας  μηχανικος  φιλος  του αλλα  αμφιβαλλω . Το  κτισμα  ειανι  στην  επαρχια  και  δεν  μπορουμε  να  επιβλεπουμε  τι  ακριβως  κανει.  Μας  ειπε  οτι  ο  μηχανικος του  ειπε  οτι  επειδη  ειναι  πολυ  μικρο  το  πλατος  περιπου 3,85  θα  κανουμε  κατασκευη  με κοιλοδοκους  οι  οποιοι θα  ακουμπανε  στο  συναζ  του  τοιχου με  το  τουβλο   και   η αλλη πλευρα  θα  πακτωθει  στην  πετρα.   Το  παταρι  θα  εχει  ξυλινο  δαπεδο  .  Συνημμενα  σας  στελνω  ενα  προχειρο  σχημα . patari.pdf.   Σας  παρακαλω  πολυ  θα  ηθελα  να  μου  πειτε  πως  θεωρειτε  οτι  θα  πρεπει  να  μπουν  οι κοιλοδοκοι  και  ποσοι  .  Για   ξυλινα  δοκαρια αντι  για  κοιλοδοκουσ   τι  γνωμη  εχετε? Στα  σημεια  Δ  &  Ε  πρεπει  να  να  μπουν  καθετα υποστηλωματα ?  Τι  παχος  πρεπει  να  εχουν  οι  κοιλοδοκοι?  Σας  παρακαλω  πολυ  αν  μπορειτε  να  μου  απαντησετε   αμεσα  θα  το  εκτιμουσα  παρα πολυ .

ΕΠισης  θα  ηθελα  να αναφερω  σε  περιπτωση  που  καποιος μηχανικος  θελει  να  με  ενημερωσει  ιδιωτικα  δεν  εχω  κανενα προβλημα  ας  μου  αναφερει  καποιο  τηλ   ή  email  επικοινωνιας .

Απλα  πηρα  το  θαρρος  να  ζητησω  την  βοηθεια  σας  σε  ενα  θεμα  που  το  κατεχετε  χωρις  ιδιαιτερο  "ψαξιμο" , δηλ  θελω  να πω  δεν  ειναι  ιδιαιτερη  περιπτωση  ,  γιατι σε  forum  των  λογιστων  συγκεκριμενης δ/νσης  απανταμε  για  οτιδηποτε σε οποιονδηποτε . (απο  ελευθερους  επαγγελματιες  εως  ανεργου  ή  απολυμενους) και  αντιμετωπιζουμε οι περισσοτεροι  το καθε  ερωτημα  σαν  προβλημα  που  πρεπει  να λυθει .  Ξερετε ποσο  δυσαρεστο  ειναι  να  περιμενεις  μια  απαντηση  και  να  μην  ερχεται  ?  ακομα  και  μια  απλη  καλημερα  ειναι  μια  απαντηση

 

Ευχαριστω 

 

Edited by vivian70
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Η στατική μελέτη δεν είναι απάντηση... είναι μελέτη, άρα δεν μπορεί να απαντηθεί το ανωτέρω, το οποίο απαιτεί στατική μελέτη.

Είναι σαν να σου πω ότι θα σου στείλω περιγραφή μιας εταιρίας για να μου "απαντήσεις" στο ερώτημα πόσο περίπου θα είναι ο ισολογισμός (χωρίς να κάνεις πράξεις, αφού είναι κάτι καθημερινό για σένα). 

Τελείως σοβαρά και θέλοντας να σε βοηθήσω θα σου πω ότι το θέμα είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να το δει μηχανικός, ο οποίος να έχει στα χέρια του την άδεια του ακινήτου με όλες τις μελέτες που τη συνοδεύουν και τυχόν νομιμοποιήσεις.

Το αν η επίβλεψη έχει γίνει από μηχανικό, φαίνεται πάνω στην άδεια, δεν χρειάζεται καθόλου να έχεις αμφιβολίες, χρειάζεται όμως να έχεις την άδεια.

Συμφωνώ και πολύ καλά κάνεις να διερευνάς το θέμα, αλλά δεν είναι τόσο απλό, που να μπορεί να απαντηθεί μέσω ενός φόρουμ.

Σε συμβουλεύω να βρεις μηχανικό και να του αναθέσεις τη μελέτη, δίνοντάς του και όλα τα στοιχεία που θα ζητήσει (δεν επαρκούν τα ανωτέρω, κυρίως χρειάζονται 

επίσημες και εγκεκριμένες μελέτες από πολεοδομία, βάσει συγκεκριμένων προδιαγραφών)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε  ευχαριστω  παρα πολυ, αλλα οπως  ανεφερα  δεν  ειναι  δικο μας  με  αποτελεσμα  να  μην  εχουμε  αμεση  εικονα. Αλλα  επειδη  θα  μενουμε  ανυσυχω.  Το  κατανοω  ΑΠΟΛΥΤΑ  αυτο  που  μου  αναφερεις  απλα  ρωτησα  αν  υπαρχουν  καποιοι γενικοι  κανονες.  Πχ  τους  κοιλοδοκους  τους  βαζουν  ανα 50cm   .

Και  παλι  ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

όχι δυστυχώς δεν υπάρχει τόσο γενικός κανόνας, η απόσταση των κοιλοδοκών εξαρτάται από τα τεχνικά χαρακτηριστικά των υλικών, των φορτίων και του τρόπου κατασκευής του ξύλινου δαπέδου.

Γενικούς κανόνες τύπου "ανά 50-60 εκ." έχουν μόνο οι εμπειροτέχνες, οι οποίοι έχουν γνώση επί παντός επιστητού και δεν χρειάζονται κανέναν επιστήμονα, ούτε μελέτες, αλλά δεν αναλαμβάνουν και καμία ευθύνη, όπως δεν τους ενδιαφέρει και η οικονομία !!! Άλλωστε πέρα από την απόσταση των κοιλοδοκών είναι και πολλές άλλες λεπτομέρειες κατασκευαστικές που καθιστούν μια κατασκευή ασφαλή !!! (στηρίξεις κλπ....)

Όλα τα παραπάνω είναι αυτονόητα όταν υπάρχει άδεια δόμησης! 

Το πατάρι θα γίνει με άδεια ???

Link to comment
Share on other sites

μου  ειπαν  πως ναι  με  αδεια λεει  μικρης  κλιμακασ.  γιατι υπηρχε ενα  παλιο  και  τωρα  το  επισκευαζει  καταργωντασ   τα ξυλινα  δοκαρια  και  βαζει  κοιλοδοκους  10*12 ανα 50 cm.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας δεν επιτρέπει τροποποίηση του φέροντος οργανισμού. Πώς αλλάζουν τα ξύλινα δοκάρια με σιδερένια ???

(Σχετικά με ΕΕΔΜΚ δες άρθρο 29, παρ. 2 του ν. 4495/2017 ... δεν υπάρχει "τροποποίηση ξύλινου παταριού σε σιδερένιο")

Μια ματιά στην τεχνική έκθεση της άδειας θα μας έλυνε την απορία. Τι τίτλο έχει άραγε η ΕΕΔΜΚ και τι εργασίες περιέλαβε ??? 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι  διαβασα  τις  εργασιες  της  μικρης  κλιμακασ  και  εχεις  απολυτο δικιο,  Φανταζομαι  θα  εχει  βρει  καποιον  εργολαβο  που  οπως ειπες  τα ξερουν  ολα   θα  βγαλανε  και  μια αδεια  μ.κλ. και  αλωνιζουν  ,  Ο  εργολαβος  για  να ειναι  σιγουρος  βαζει  καθε  50 cm  και  εναν κοιλοδοκο  10*12  απο  τοιχο  σε  τοιχο  με πλατος  τοιχου  περιπου 3,75  και  ολα  καλα.  θα  βαλει  κι  απο  πανω  ενα  πατωμα ,  και ειμαστε  ολοι  καλα!!!!  Δεν  μπορω  να  βγαλω  ακρη γιατι λενε  πως  ειμαι  υπερβολικη  και αφου  δεν  ξερω  να  μην  ανακατευομαι. 

Κια  παλι  σε  ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν ζήταγες γραπτό πιστοποιητικό με εγγύηση αντοχής από τον εργολάβο με υπογραφή και σφραγίδα, όπως και την αντίστοιχη βεβαίωση από τον μηχανικό θεωρητικά θα είχες ανεβάσει το κόστος και την ποιότητα, αλλά πρακτικά θα είχες μείνει χωρίς συνεργεία !!!

Δεν θα βγάλεις εύκολα άκρη... κάνε το σταυρό σου και βρες ένα μηχανικό της εμπιστοσύνης σου να το δει !!!

Ευτυχώς είναι μικρά τα ανοίγματα και ελπίζω να είναι γερές και οι στηρίξεις που θα κάνουν .... 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο  εργολαβος  καλα καλα  δεν  μιλαει  ελληνικα  . Και ο  πεθερος  μου  εχει  την  αποψη  οτι  οι μηχανικοι  ειναι  μονο  τυπικοι , Ο  εργολαβος  αυτος  εχει  χτισει  ολη  την  Ηπειρο   μας  λεει .  Βγαλε  ακρη.  Βεβαια   οι  κοιλοδοκοι 10-12  και  ανα  50 ποντους   δεν  ειναι  κακοι .  Εχω  βγει  ταρατσα και  μετραω  κοιλοδοκους  ηλιακων  .....Καταλαβαινεις..!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.