Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον ΙΙ - Πληρωμή προμηθευτών με δανειοδότηση


Mary2016

Recommended Posts

Καλημέρα σας!

Εχω υπαχθεί στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ με δανειοδότηση και βρίσκομαι στο στάδιο της επιλογής των προμηθευτών στην πλατφόρμα. Προμηθευτές, όχι ένας αλλά αρκετοί κ μεγάλες εταιρείες που ανήκουν στον κλάδο της ψύξης-θέρμανσης, ζητούν τα χρήματα προκαταβολικά από τον δικαιούχο και δεν αρκούνται στην προκαταβολή (30%) που δίνει ο φορέας. Αυτό που ισχυρίστηκαν κάποιοι είναι πως δεν μπορούν να περιμένουν μήνες για να εξοφληθούν και πως θα πρέπει να προκαταβάλλω εγώ τα χρήματα, και ίσως με κάποιο ιδιωτικό συμφωνητικό, να μου τα επιστρέψουν όταν πιστωθεί ο λογαριασμός τους (με την εξόφλησα).Σύμφωνα με το όσα έχω διαβάσει μέχρι τώρα, οι προμηθευτές πληρώνονται απευθείας από το πρόγραμμα την προκαταβολή τους κ μετά την περαίωση των εργασιών και την προσκόμιση τιμολογίων, γίνεται και η εξόφληση πάλι απευθείας από το πρόγραμμα. Μήπως κάτι δεν έχω καταλάβει καλά? Ο μηχανικός ο οποίος συνεργάζομαι, επίσης τα ίδια γνωρίζει μέχρι στιγμής από ότι μου είπε.... Γνωρίζει παρακαλώ κάποιος να με ενημερώσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Mary2016 said:

η εξόφληση πάλι απευθείας από το πρόγραμμα

 

προφανώς "φοβούνται" αυτό το "απευθείας" τι σημαίνει χρονικά... ημέρες-εβδομάδες-μήνες-χρόνια?

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, astrah said:

προφανώς "φοβόνται" αυτό το "απευθείας" τι σημαίνει χρονικά... ημέρες-εβδομάδες-μήνες-χρόνια?

Ωραία, το καταλαβαίνω. Με ποια διαδικασία όμως συμμετέχουν κ οι προμηθευτές στο πρόγραμμα? Μπορώ εγώ να βασιστώ σε κάποια απόφαση και να γίνουν οι διαδικασίες όπως αναφέρονται στον οδηγό εφαρμογής, ή θα πρέπει να καταπιώ ότι μου κοπανήσουν οι προμηθευτές κ να προπληρώσω η ίδια  ενόσω θα τρέχει κ δανειοδότηση? 

Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα του αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τις πρακτικές της κάθε επιχείρησης, θα πρέπει να αναζητήσετε εταιρία που να καλύπτει τις ανάγκες σας.

Ωστόσω να πω πως "δικαιολογείται η στάση τους", καθώς προηγούμενα αντίστοιχα προγράμματα είχαν ως αποτέλεσμα οι προμηθευτές να "μετατραπούν σε τράπεζες" "δανείζοντας" τους δικαιούχους των προγραμμάτων από μερικούς μήνες έως και χρόνια... κάτι που πλέον η "αγορά" δεν μπορεί εύκολα να το αντέξει...

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, astrah said:

Ανεξάρτητα του αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τις πρακτικές της κάθε επιχείρησης, θα πρέπει να αναζητήσετε εταιρία που να καλύπτει τις ανάγκες σας.

Ωστόσω να πω πως "δικαιολογείται η στάση τους", καθώς προηγούμενα αντίστοιχα προγράμματα είχαν ως αποτέλεσμα οι προμηθευτές να "μετατραπούν σε τράπεζες" "δανείζοντας" τους δικαιούχους των προγραμμάτων από μερικούς μήνες έως και χρόνια... κάτι που πλέον η "αγορά" δεν μπορεί εύκολα να το αντέξει...

Δεν είμαι εγώ αυτή που θα κρίνω αν είναι σωστή η στάση τους....μπορώ όμως με σιγουριά να πω, σαν επαγγελματίας που είμαι κ εγώ στην εργασία μου, ότι αν δεν το σηκώνουν, μπορούν να ΜΗΝ συμμετέχουν. Να είναι και ξεκάθαρα τα πράγματα για τους δικαιούχους του προγράμματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.