Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια σε ισχύ απο το 2009, απλή περίφραξη χωρις αλλη άδεια ?


GIORGOS_19802016

Recommended Posts

Θα σας ήμουν ευγνώμων αν βρειτε τον χρόνο να μου απαντήστε στο εξής.
Εχω ενα οικόπεδο εκτός σχεδίου εντός ζώνης 500μ απο το σχέδιο που επιτρέπεται να χτίσεις εως 200τμ.
Εχω αδεια οικοδομής του 2009 η οποία παρατάθηκε για 3 χρόνια το 2013 και αλλα 3 το 2016, αρα ειναι σε ισχύ.
Δεν βρίσκω στην αδεια μου ξεχωριστή  μελέτη περιβάλλοντος χώρου ή κάτι άλλο που να αναφέρει περίφραξη.
Μπορώ νε κάνω την περίφραξη ή χρειάζεται κάποια νέα αδεια ?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Γιώργος.

ΥΓ Σας παρακαλώ μην μου υποδείξετε να ρωτήσω τον μηχανικό μου, θα ήθελα και τη δική σας γνώμη. Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον ΓΟΚ/85/άρθρο 23 παρ 1 

  1. Για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης εντός ή εκτός οικισμού απαιτείται οικοδομική άδεια της αρμόδιας πολεοδομικής υπηρεσίας. Τέτοιες εργασίες είναι ιδίως οι εκσκαφές και επιχώσεις, η εγκατάσταση ικριωμάτων, η ανέγερση, επισκευή, διαρρύθμιση και κατεδάφιση κτιρίων και των παραρτημάτων τους.

   Η οικοδομική άδεια κτιρίου ή εγκατάστασης θεωρείται ότι περιλαμβάνει τη διαμόρφωση του εδάφους, τις αναγκαίες εκσκαφές για τη θεμελίωση του κτιρίου ή της εγκατάστασης, καθώς και την κατασκευή περιφραγμάτων, βόθρων και υπόγειων δεξαμενών ύδατος

 Σύμφωνα με τον Ν 4495/17/ 

Άρθρο 28/Ορισμοί

α) «Οικοδομική Άδεια»: Η διοικητική πράξη που επιτρέπει την εκτέλεση σε οικόπεδο ή γήπεδο των οικοδομικών εργασιών που προβλέπονται στις μελέτες που τη συνοδεύουν, εφόσον οι εργασίες αυτές είναι σύμφωνες με τις ισχύουσες διατάξεις.

Στην έννοια των οικοδομικών εργασιών για ανέγερση νέας οικοδομής ή προσθήκης σε υφιστάμενη οικοδομή περιλαμβάνονται και οι εργασίες που καθιστούν το κτίριο άρτιο για λειτουργία, όπως οι εργασίες για την κατασκευή περιτοιχίσεων ή περιφράξεων, βόθρων, υπογείων δεξαμενών νερού, εκσκαφών, επιχώσεων και κοπής δένδρων.

Στην έννοια της οικοδομικής άδειας περιλαμβάνονται και άδειες οι οποίες δεν δημιουργούν δόμηση, ιδίως η άδεια κατεδάφισης, η άδεια αλλαγής χρήσης, η άδεια διαμορφώσεων, επισκευής, διασκευής, ενισχύσεων, η άδεια για αυτοτελείς εργασίες περιτοιχίσεων, επιχώσεων ή εκσκαφών, καθώς και κοπής δένδρων. Ως οικοδομική άδεια νοείται και η άδεια δόμησης.

Επίσης σύμφωνα με την νομοθεσία αμοιβών 

στην αμοιβή μελέτης και επίβλεψης του μηχανικού περιλαμβάνεται και η αμοιβή για τις εργασίες διαμορφώσεων περιβάλλοντα χώρου (μία απ' αυτές είναι και η περίφραξη ή περιτοίχιση του οικοπέδου και

τέλος σύμφωνα με την νομοθεσία ΙΚΑ 

στον πίνακα 1 περιλαμβάνονται και τα ένσημα για τις "λοιπές εργασίες" (αφορούν μερεμέτια -περιφράξεις-περιτοιχίσεις -διαμορφώσεις εδάφους κλπ)

οπότε με την προϋποθέσεις

1. ότι η οικ άδεια δεν αφορά κτίσμα χαρακτηρισμένο διατηρητέο ή προστατευόμενο  από Υπ. Πολιτισμού ή  κτίσμα σε παραδοσιακό οικισμό  και

2. ότι η περίφραξη ή περιτοίχιση δεν υπερβαίνει τις διατάξεις "περί περιφραγμάτων" όπως ύψος κλπ

θεωρώ ότι εφόσον η οικ άδεια σου ισχύει δεν απαιτείται να εκδώσεις νέα οικ άδεια

(ενώ αντίθετα αν έχει λήξει -σύμφωνα με τα παραπάνω  άρθρα  Ν 4495/17  και ΓΟΚ -

τότε απαιτείται η έκδοση οικ άδειας για  αυτές τις μεμονωμένες εργασίες- περίφραξης, διαμόρφωσης περ χώρου κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον για απλή περίφραξη με συρματόπλεγμα (κανονικά χωρίς σενάζ-αλλά εδώ και με σενάζ αφού ήδη ισχύει η επίβλεψη από το μηχανικό σου) ή για περιτοίχιση με πέτρα (μέχρι 1.0 μ και  με επάνω της κάγκελα)   έχεις την εξής δυνατότητα: 

αντί έκδοσης  Ε.Ε.Μ.Κ (μικρής κλίμακας) να  ενημερώσεις την οικ άδεια  σου

Τα παραπάνω προβλέπονται από την ΚΥΑ 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=k3ouK2EJBz0%3D&tabid=762&...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.