Μετάβαση στο περιεχόμενο

Software Μηχανολογίας


nab

Recommended Posts

Χμμμ ξέρει κανένας συνάδελφος λογισμικό προσομοίωσης :

 

Α) στατικής, αντοχής είτε σε φορείς είτε σε στοιχεία μηχανών

Β) κυκλωμάτων νερού (π.χ. ατμοπαραγωγός στρόβιλος, συμπυκνωτής αντλία σε rankine)

C) γενικότερου ενδιαφέροντος μηχανολογίας αλλά όxι κατά ανάγκη προγράμματα "παραγωγής" (βλέπε 4Μ) αλλά γενικότερης εκπαίδευσης και προσομοίωσης.

 

Γενικά βλέπω ότι οι Χημ. Μηχ. έχουν το ASPEN, οι Πολ. Μηχ. τα αντίστοιχα στατικά τους προγράμματα, εμείς τίποτα?

 

ΥΓ: Εάν το θέμα έχει απαντηθεί παλαιότερα, παρακαλώ συγχωρέστε την άγνοιά μου και στείλτε με για search!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ ξέρει κανένας συνάδελφος λογισμικό προσομοίωσης :

 

Α) στατικής, αντοχής είτε σε φορείς είτε σε στοιχεία μηχανών

Β) κυκλωμάτων νερού (π.χ. ατμοπαραγωγός στρόβιλος, συμπυκνωτής αντλία σε rankine)

C) γενικότερου ενδιαφέροντος μηχανολογίας αλλά όxι κατά ανάγκη προγράμματα "παραγωγής" (βλέπε 4Μ) αλλά γενικότερης εκπαίδευσης και προσομοίωσης.

 

Γενικά βλέπω ότι οι Χημ. Μηχ. έχουν το ASPEN, οι Πολ. Μηχ. τα αντίστοιχα στατικά τους προγράμματα, εμείς τίποτα?

 

ΥΓ: Εάν το θέμα έχει απαντηθεί παλαιότερα, παρακαλώ συγχωρέστε την άγνοιά μου και στείλτε με για search!

 

Για στατικό (αντιδράσεις, τάσεις, ροπές κτλ) και δυναμικό υπολογισμό (επιτάχυνση, τάσεις, ιδιοσυχνότητες), όπως επίσης και για προβλήματα μετάδοσης θερμότητας μπορείς να χρησιμοποιήσεις προγράμματα με πεπερασμένα στοιχεία. Προσωπικά έχω κάνει μερικές προσπάθειες με το JLAnalyser (δωρεάν μέχρι 200 κόμβους) και έμεινα ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.