Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συστήματα Θερμορύθμισης Διαμερίσματος


KyriKyri

Recommended Posts

Μερικές έννοιες προς συζήτηση:

 

Αντιστάθμιση με εσωτερικό και εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας ((στη δική μου περίπτωση Chaffoteaux Pigma Green Ext 25 IT EU + expert control - λέβητας συμπύκνωσης)???

Θερμοστατικές κεφαλές σε όλα τα σώματα? (ψηφιακές με wifi ή απλές)

Ξεχωριστά κυκλώματα+θερμοστάτες+ηλεκτροβάνες  ανά σώμα / χώρο?

 

Πότε η κάθε μια αποτελεί ιδανική επιλογή?

Τελικά έχει νόημα με τα σύγχρονα συστήματα αντιστάθμισης να ζεσταίνεις κάθε χώρο σε άλλη θερμοκρασία ή ένας κεντρικός θερμοστάτης/θερμοκρασία καλύπτει τις ανάγκες?(αναφερόμαστε σε ένα διαμέρισμα 2-3 δωματίων και ΟΧΙ σε μεζονέτες ή σπίτια πάνω από 130 τετραγωνικά - πάντα με μελέτη από ειδικό και σωστή τοποθέτηση θερμοστάτη)

 

Η αρχική σκέψη εδώ... Από όπου ξεκίνησε η συζήτηση.... ήταν το βράδυ που κοιμόμαστε μήπως να κλείσουμε το σαλόνι για να μην καταναλώνουμε??Ή όταν λείπουν τα παιδιά να κλείσουμε το δωμάτιο που παραμένει κενό για μήνες??

 

ΥΓ 1... Το κόστος εγκατάστασης ΔΕΝ είναι θέμα εφ όσον υπάρχει απόσβεση

 

YΓ2... Ο μηχανολόγος που θα κάνει την μελέτη μου είπε ότι εγώ σου φτιάχνω ότι θες...

Αλλά προτείνω την 1η επιλογή... Αντιστάθμιση με εσωτερικό και εξωτερικό αισθητήρα θερμοκρασίας και σταθερή θερμοκρασία σε όλο τον χώρο... Υποστηρίζει ότι τα άλλα έχουν μεγάλο κόστος χωρίς ουσιαστικό όφελος στην θέρμανση του χώρου 

 

 

Edited by Pavlos33
προσθηκη
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μικρό σπίτι 2-3 δωματίων, αν μάλιστα είναι και καλά μονωμένο, συμφωνώ ότι η οικονομία από διαφορετική θερμοκρασία σε κάθε χώρο δεν προσφέρει και πολλά.

Η δυνατότητα όμως ξεχωριστής ρύθμισης προσφέρει καλύτερη αίσθηση άνεσης. (προσωπικά στο σαλόνι αισθάνομαι πιο άνετα με 22 - 22,5 βαθμούς, ενώ στο υπνοδωμάτιο γύρω στους 20).

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2018 at 10:37 ΠΜ, KyriKyri said:

 

Το σπίτι είναι μονωμένο και με 3τζαμα pvc κουφώματα 

 

Εγώ σκέφτομαι ένα "έξυπνο" ρυθμιζόμενο ψηφιακό θερμοστάτη και αντιστάθμιση. 

Αλλά επειδή μια φορά κάνεις την εγκατάσταση ψάχνω όλες τις λύσεις /απόψεις 

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.