Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση δώματος με το πρόγραμμα "εξοικονομώ"


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μου έχει προτείνει συνεργείο να βάλουν στο δώμα μου ελαφροσκυρόδεμα για να δημιουργηθούν οι απαραίτητες κλίσεις και το συνολικό βάρος της μόνωσης με το ελαφροσκυρόδεμα από ότι μου είπε είναι περίπου 40 κιλά /τ.μ. .Το σπίτι μου είναι κατασκευής του 1981,το δώμα είναι 130 τετραγωνικά και το μόνο φορτίο που έχει από πάνω η πλάκα είναι ένας ηλιακός. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν αντέχει αυτό το φορτίο η πλάκα του σπιτιού μου? Και τέλος και συγγνώμη που γίνομαι κουραστικός με τις πολλές ερωτήσεις μήπως κάποιος από εσάς που έχει ασχοληθεί με το εξοικονομώ έχει πάρει παράταση στην προθεσμία των παρεμβάσεων?Και αν ναι τι διαδικασία ακολούθησε?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1. Βασικός κανόνας: Για οποιεσδήποτε επεμβάσεις σε υφιστάμενο κτίριο, απευθύνεσαι σε μηχανικό (δια ζώσης) ο οποίος μετά από αυτοψία κλπ ελέγχους θα σου προτείνει τη βέλτιστη λύση. Τέτοιου είδους απαντήσεις, δεν μπορούν να δοθούν εξ αποστάσεως

2. Το εξοικονομώ Β΄ μάς τελείωσε. Είμαστε σε αναμονή του Γ'. Και για να το προλάβεις, ξεκίνα από τώρα τις απαραίτητες ενέργειες (ΠΕΑ, κλπ), ώστε όταν θα έλθει εκείνη η στιγμή, να είσαι έτοιμος 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Δεν θέλω να κάνω τώρα αίτηση. Έχω ήδη εγκριθεί και τώρα ετοιμάζομαι να κάνω τις παρεμβάσεις. Ωστόσο γνωρίζω και συμφωνώ αυτό που λες για τον μηχανικό αλλά για να φτάσω σε σημείο να ρωτάω φίλε μου πάει να πει ότι δεν έβγαζα άκρη. Απλά ρώτησα γενικά σαν φορτίο αν σας φαίνεται πολύ ή λίγο 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αυτοψία και έλεγχο δεν μπορεί να δοθεί απάντηση. Αν ο συνάδελφος που ασχολήθηκε με το πρόγραμμα δεν μπορεί (ίσως λόγω ειδικότητας) να σε συμβουλέψει σωστά, απευθύνσου σε άλλον. Ποτέ, μα ποτέ μην εμπιστεύεσαι (σε θέματα αντοχής) τα μαστόρια. Ο καθένας στο είδος του...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.