Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση-αλλαγή χρήσης υπογείων


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Ήθελα την γνώμη σας στο εξής θέμα.

 

Σε οικοδομή εντοός σχεδίου οι υπόγειοι χώροι απο 2 αποθήκες και γκαράζ , έχουν γινει 3 γκαρσονιέρες. Αυτο είχε γίνει πριν το 2011. Η οικοδομή ηλεκτροδοτήθηκε το 2012 χωρίς να γινει νομιμοποίηση και αλλαγή χρήσης στα προαναφερθέντα.  Για την ηλεκτροδότηση ο μηχανικός έκανε τότε χαρτί ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες στο κτίριο.

 

Τώρα που θέλουμε να κάνουμε νομιμοποίηση και αλλαγή χρήσης για τις 3 γκαρσονιέρες ρωτήσαμε 2 μηχανικούς.

Ο ένας είπε οτι ειναι μπλέξιμο επειδή το 2012 για την ηλεκτροδότηση δηλώθηκε ότι δεν είχε αυθαιρεσίες το κτίριο και τώρα δεν μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης και νομιμοποίηση , ούτε σαν προ του 2011 αυθαίρετα αλλά ούτε και οποιαδήποτε άλλη τακτοποίηση. Ο δεύτερος μηχανικός μας είπε οτι γίνεται νομιμοποίηση σαν προ του 2011 αυθάιρετα και ότι δεν υπάρχει θεμα.

 

Τελικά τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωσή? 

Υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία? Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την άποψη σας γιατί πρέπει να γίνει οπωσδήποτε νομιμοποίηση. 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Nteminio
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επίσημο έγγραφο (η δήλωση για την ηλεκτροδότηση) που λέει ότι το 2012 ήταν αποθήκες και garage. 

Ο μηχανικός της άδειας που έκανε αυτή την δήλωση τι λέει για όλα αυτά ?

Έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο να κινηθεί εναντίον σας στην περίπτωση που θα δηλώσετε πως το 2012 είπε ψέματα ?

Τι δημόσιο έγγραφο θα προσκομίσετε σαν αποδεικτικό ότι η αλλαγή έγινε πριν το 2011 ??

Εγώ προσωπικά εάν μου τύχαινε να ελέγξω την δήλωση τακτοποίησης που θα κάνετε (προβλέπεται δειγματοληπτικός έλεγχος) θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός...

Πρακτικά μιλώντας

Όλοι ξέρουμε ότι όπως είπε ψέματα ο επιβλέπων το 2012, έτσι θα βρείτε και κάποιον πρόθυμο "συνάδελφο" να ξαναπεί ψέματα τώρα, ώστε να γίνει η τακτοποίηση.

Εγώ δεν θα το έκανα (όπως μάλλον και ο πρώτος μηχανικός που ρωτήσατε) αλλά οι καιροί έχουν φέρει αναδουλειές και μόλις με την δεύτερη προσπάθεια βρήκατε τον πρόθυμο.

 

Καλή επιτυχία και καλοφάγωτα τα αυθαιρετάκια

ΥΓ θα είχε ενδιαφέρον να μας πει οποιος γνωρίζει την νομική πλευρά του θέματος τι συνεπάγεται για τον Α μηχανικό η δήλωση υπαγωγής στον 4495 σαν προ του 2011. Καθώς και για  το ακίνητο. Αντε σας είπα και ενα ανεκδοτάκι να ευθυμήσετε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.