Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τροποποίηση Κοινόχρηστου Χώρου


Recommended Posts

Εχω την εξής περίπτωση: Τοπογράφος ανάλαβε την αποτύπωση ενός οικοπέδου εντός ορίων οικισμού άρτιο κατά παρέκκλιση. Συμβούλεψε τον ιδιοκτήτη, δεν ξέρω για ποιο λόγο, να θέσει τμήμα του οικοπέδου σε κοινή χρήση. Η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί και η πράξη μεταγράφηκε στο κτηματολόγιο. Το τμήμα όμως που επέλεξε ο τοπογράφος να θέσει σε κοινή χρήση κόβει το οικόπεδο στα δύο. Αφού κλήθηκα να εκδώσω την άδεια διαπίστωσα την όλη κατάσταση και αναρωτιέμαι αν υπάρχει περίπτωση να τροποποιηθεί ως προς την θέση το κοινόχρηστο τμήμα . Αν όχι αυτό σημαίνει ότι το οικόπεδο έχει κατατμηθεί και έχει χάσει την αρτιότητά του?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει κατατμηθεί αλλά κάτι γίνεται εδώ. Γιατί ο τοπογράφος έθεσε σε κοινή χρήση αυτό το τμήμα?χωρίς λόγο? Υπάρχει ένα αρθρο στο ΠΔ για οικισμούς κάτω των 200 κατοίκων που λέει ότι αν αφήσεις σε κοινή χρήση τμήμα του οικοπέδου σου παίρνεις παραπάνω δόμηση. Ισως για αυτό το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου έκανε κι εμένα εντύπωση. Το οικόπεδο ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο ούτως ή άλλως. Είχε πρόσβαση σε δημοτική οδό. Αλλά για όποιον λόγο και αν το έκανε θα μπορούσε να αφήσει τον κοινόχρηστο χώρο στην άκρη και όχι να το κατατμήσει, σωστά? Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί η κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.