Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιεστικό Νερού για Διαμέρισμα


Recommended Posts

3 ώρες πριν, Ghostrider said:

@alexakos4αφού προχωρήσετε σε αυτούς τους απλούς ελέγχους (για την αποφυγή δυσάρεστων εκπλήξεων και μη αναγκαίων εξόδων), η εγκατάσταση πιεστικού είναι μετά θέμα χωροταξίας της εγκατάστασής σας, του budget σας & της οπτικής εικόνας (συναρτήσει της εμπειρίας) του εγκαταστάτη. Λύσεις στην αγορά υπάρχουν αρκετές, προτιμήστε κάτι compact, αξιόπιστο & αθόρυβο, ώστε να μην αντιμετωπίσετε επιπρόσθετα θέματα στο μέλλον (π.χ. ηχομόνωση λόγω θορύβου και έλλειψη αντικραδασμικής έδρασης). Και σίγουρα πάρτε προσφορές, μην περιοριστείτε μόνο σε μία. Αυτά τα λίγα από εμένα & εύχομαι να λύσετε το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε.

Ευχαριστώ πολύ! Θα μιλήσω και με τον υδραυλικό να δω τι προτείνει. Πάντως, η συμβουλή σας για το αθόρυβο είναι πολύ χρήσιμη και δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό. 

Link to comment
Share on other sites

@alexakos4 Η τελευταία απάντησή σας όμως «.. η βρύση του ζεστού μόλις που τρέχει και δεν έχει πίεση και το νερό βγαίνει ελάχιστα χλιαρό... Το κρύο βγαίνει κανονικά.» με προβλημάτισε.

Καλό θα είναι να επαληθευτεί/επαληθεύσει ο υδραυλικός της εγκατάστασης του ηλιακού συλλέκτη πως έχει πραγματοποιηθεί ορθή εγκατάσταση, για να μην καταλήξετε σε πιθανόν αχρείαστες & σίγουρα δαπανηρές περιπέτειες.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Ghostrider said:

@alexakos4 Η τελευταία απάντησή σας όμως «.. η βρύση του ζεστού μόλις που τρέχει και δεν έχει πίεση και το νερό βγαίνει ελάχιστα χλιαρό... Το κρύο βγαίνει κανονικά.» με προβλημάτισε.

Καλό θα είναι να επαληθευτεί/επαληθεύσει ο υδραυλικός της εγκατάστασης του ηλιακού συλλέκτη πως έχει πραγματοποιηθεί ορθή εγκατάσταση, για να μην καταλήξετε σε πιθανόν αχρείαστες & σίγουρα δαπανηρές περιπέτειες.

@Ghostrider Καλησπέρα! To έλεγξε, σήμερα , ο υδραυλικός του ηλιακού συλλέκτη και αυτός μου πρότεινε την αντλία πίεσης.  Η πίεση, λέει είναι 1- 1,5 ενώ θα πρεπε να ναι 4-5. Μίλησα και με τον δικό μου υδραυλικό και συμφωνεί στην ιδέα.

Απλά δεν ξέρω αν θα λύσει το πρόβλημα...  

 

Link to comment
Share on other sites

πώς γίνεται το κρύο να έχει πίεση 4-5 και το ζεστό 1-1,5 ? Ας δούν προσεχτικά τις σωληνώσεις του ηλιακού και ειδικά τις βαλβίδες του, μήπως είναι φραγμένες ....

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.