Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης καταστήματος σε εστιατόριο και θέση στάθμευσης


Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι!!!

Ηθελα να ρωτήσω αν απαιτούνται θέσεις στάθμεσης όταν κάνω αλλαγή χρήσης καταστήματος σε εστιατόριο-καφέ στην Αθήνα. Η οικ. άδεια του καταστήματος είναι του 1977.

Link to comment
Share on other sites

μεγάλη ιστορία!!!!

 

χλωμο αλλα το καταστημα έχει καμια θέση στάθμευσης βασει αδειας ανεγερσης???

 

χρειάζεται να κάνεις εναν έλεγχο ως εξής:

 

παίρνεις το ΦΕΚ περι θεσεων στάθμευσης που ίσχυε τότε

(δεν ξέρω ποιο είναι, ίσως το πρώτο να ειναι το 230Α/17-9-96)

και βλέπεις ποσες θέσεις απαιτούνταν τότε. έστω ότι τότε ήθελες 1

 

παιρνεις το ΦΕΚ76Α 2004 (1 θέση ανα 40 σε υφισταμενα) έστω ότι τώρα χρειάζεσαι 2.

 

άρα 2-1=1θέση άρα απαιτείται μία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

κάνω αλλαγή χρήσης από ζαχαροπλαστείο σε καφέ μπαρ 72 τ.μ. και ενοποίηση με κατάστημα 24,18τ.μ. πως μπορώ να μάθω εαν απαιτείται θέση στάθμευσης?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν στην περιοχή ισχύει πως για καταστήματα, εστιατόρια, ζαχαροπλαστεία, αναψυκτήρια και γενικά χρήσεις αναψυχής θέλεις μια θέση ανά 80μ², τότε δεν έχεις πρόβλημα.

Πρέπει δηλαδή να δεις τι ισχύει στην περιοχή και να κάνεις υπολογισμό για τη νέα χρήση για να δεις αν σε καλύπτουν οι υπάρχουσες θέσεις στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ,το μαγαζί είναι τους αμπελόκηπους αθηνών και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν θέσεις στάθμευσης.στη πολεοδομία μου λένε να τροποποιήσω με συμβολαιογράφο το κατάστημα από 24 σε 25 τ.μ. και ώστε να μην έχω πρόβλημα(να μην έχω δηλαδή θέση στάθμευσης) και δεν καταλαβαίνω το γιατί αφού θα γίνει ενοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Ωπ, Αθήνα ισχύουν άλλα πράγματα από Καρδίτσα που νόμιζα.

Καταστήματα θέλει μία θέση ανά 80μ²

Ζαχαροπλαστεία, καφετέριες κλπ μία θέση ανά 40μ²

 

Επίσης για Αθήνα ισχύει το Π.Δ. 111/04 (ΦΕΚ 76 Α'/5-3-04) το οποίο λέει στο άρθρο 4

3. Σε περιπτώσεις αλλαγής χρήσεως κτιρίων, που υφίστανται νόμιμα κατά τη δημοσίευση του παρόντος, θεωρείται ότι έχει εξασφαλιστεί σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 2 ο αριθμός των θέσεων που αντιστοιχεί στην υφισταμένη χρήση, ο οποίος και αφαιρείται από αυτόν που προκύπτει για τη νέα χρήση βάσει του άρθρου 3.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μπορεί να μου δώσει κάποιος τον τύπο από τον οποίο υπολογιζεται η θέση στάθμευσης?εγώ πριν για δεν είχα καθόλου θέση στάθμευσης τώρα με την ενοποίηση τι γίνεται?μήπως γνωρίζει κάποιος το κόστος για θέση στάθμευσης?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κατάστημα είναι απο το 1977 δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης διότι χάνει το δικαίωμα να ειναι κατάστημα γενικά (παλαιότερα μονο καταστηματα έβγαιναν στις οικοδομικές άδειες) πριν την έκδοση νόμου για τις αλλαγές χρήσεις. Μου έτυχε σε καταστημα που λειτουργουσε ως φούρνος .

Κοίτα εγκυγκλίους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.