Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προδιαγραφές σύνταξης ΗΜ μελέτης πισίνας


grnick50

Recommended Posts

Αγαπητοι συνάδελφοι,

 

Μου ανατέθηκε ΗΜ μελέτη ενός συγκροτήματος τριών κατοικιών και απαιτήται μελέτη πισίνας.

Δεν εχώ ξανακάνει τέτοια μελέτη και δεν γνωρίζω τι μπορεί να χρειάζεται για μια ολοκληρωμένη μελέτη πολεοδομίας.

Η ερωτήσεις είναι οι εξής:

 

1) Τι πρέπει να περιλαμβάνει ο φάκελος (τεύχη, σχέδια κτλ.)

2) Εφόσον υπάρχουν 3 κατοικίες στο συγκρότημα, απαιτήται κοινόχρηστη παροχή απο το δίκτυο ύδρευσης?

3) Η πισίνα αποχετεύεται στο δίκτυο αποχέτευσης του Δήμου (Αν είναι εκτός σχεδίου και το συγκρότημα αποχετεύεται σε βόθρο?)

4) Ποιος είναι ο σχετικός κανονισμός και που μπορούμε να τον βρούμε. Δεν αναφέρει κάτι η Εγκ-82070/98/2-12-89 περί σύνταξης μελετών

 

Με εκτίμηση

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδερφε χρειάζονται σχέδια ύδρευσης, αποχέτευσης και ηλεκτρικών πισίνας και μηχανοστασίου όπου θα φαίνονται και τα ειδικά εξαρτήματα της πισίνας και επιπλέον μια τεχνική έκθεση με κάποιους υπολογισμούς

Χρειάζεται κοινόχρηστη παροχή και καλό είναι να αποχετευτούν με ελέυθερη απορροή.

Αυτά που σου γράφω είναι πόλύ γενικά

Link to comment
Share on other sites

ιδιωτική θα είναι η πισίνα ή θα έχει και σχέση με κάποιο ενοικιαζόμενο διαμέρισμα/κατάστημα?? τότε θα έχεις πάρε δώσε με το υγειονομικό, και αδειοδότηση από ΕΟΤ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα! συγνώμη για το θάρρος αλλά και μένα μου έτυχε πισίνα και είμαι αρκετά αρχάριος... μάλιστα είναι στενάχωρα εκεί που θέλει ο πελάτης να τη φτιάξει και νομίζω (από όσα) έχω διαβάσει παίζει ρόλο και τί είδους μηχανισμούς θα διαλέξουμε. Όποια βοήθεια και ότι χρήσιμο υλικό έστω και σε μορφή παραπομπής φυσικά ευπρόσδεκτο! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Αν τυχόν είναι κάτι διαθέσιμο, το e-mail είναι [email protected]. Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.