Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό και Μελετητικό Ά τάξης


grosni

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

Γνωρίζει κάποιος συνάδερφος αν ένας μηχανικός κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών μπορεί να πάρει μελετητικό Α τάξης σε κατηγορία αντίστοιχη του μεταπτυχιακού του, εάν και εφόσον το περιεχόμενο από το πρόγραμμα σπουδών αυτού αποδεικνύει την επιστημονική επάρκεια σε αυτή την κατηγορία?

 

Ευχαριστώ και καλή Ανάσταση σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χρόνια πολλά και καλό πάσχα.

Το μεταπτυχιακό, δεν σου επεκτύνει τα επαγγελματικά σου δικαιώματα.

Για τα μελετητικά πτυχία δες στο site : http://www.ypex-mele.gr

Εκεί έχουν τις 27 κατηγορίες που υπάρχουν. Μόνη εξαίρεση η κατηγορία 27 (περιβαλλοντικά) που απαιτεί βαθμολογία σε σχετικά μαθήματα του βασικού σου πτυχίου. (αν και όταν εγώ πήρα το μελετητικό...δεν είχα και ιδιαίτερα μαθήματα περιβαλλοντικού αντικειμένου).

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και Χριστός Ανέστη!

 

Ποιος είπε ότι με το μεταπτυχιακό επεκτείνονται τα δικαιώματα? Δεν ρώτησα κάτι τέτοιο..γνωρίζω για τα μελετητικά.

 

Εγώ ρώτησα, αν γνωρίζει κάποιος συνάδερφος, αν μπορείς να στηρίξεις ότι έχεις επιστημονική επάρκεια για κάποια κατηγορία, ώστε να μπορείς να πάρεις το μελετητικό α τάξης σε αυτή. Το γεγονός τώρα ότι πήρες την 27 σαν Ηλεκτρολόγος Μηχανικός είναι κάτι το οποίο δεν θέλω να το σχολιάσω στην παρούσα ενότητα, ενώ έχουν γίνει και πολλές ανάλογες συζητήσεις σε αυτό το forum κατά το παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση που έσω δώσει και κατά το παρελθόν είναι εξαρτάται (δυστυχώς ) από την κρίση ης εκάστοτε επιτροπής .Συνάδελφοι μηχανικοί περιβάλλοντος με μάστερ στην υδραυλική μηχανική ( τα υδραυλικά μαθήματα που έχουν κάνει υπόψην ήδη στο ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ πρόγραμμα είναι περισσότερα ή ίσα με όσους από πολιτικούς μηχανικους έχουν επιλέξει υδραυλική κατεύθυνση οι οποίοι ανεξαρτήτου κατελυθυνσης κρίνονται ικανοί ) δεν κρίνονται ικανοι να εκπονήσουν την μελέτη μιας αποχέτευσης

(Κάνουμε τα ίδια μαθήματα με τους ίδιους διδάσκοντες αλλά εμείς τα μαθαίνουμε "εγκυκλοπαιδικά" σύμφωνα με την επιτροπή

 

 

Το θέμα είναι οτι επίσημη κατοχύρωση για το που δικαιούται να γραφτεί κάποιος συνήθως Δεν υπάρχει είναι στην κρίση της "επιτροπής"

(Με τα αποτελέσματα ΜΠΕ για ιχυθοκαλλιέργειες από ηλεκτρολόγους και γεωτρήσεων απο αρχιτέκτονες lol).Το ποια είναι τα κριτήρια που αποφασίζει η "επιτροπή" αυτή δεν γνωρίζουμε βλέπουμε όμως τα αποτελέσματα σε πλήθος μελετών της χώρας

Τελικά η απάντηση στο ερώτημα σου είνα΄"εξαρτάται"

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ZaXoYs για την απάντησή σου!

 

Συμφωνώ απόλυτα, τυγχάνει να γνωρίζω και εγώ παρόμοια περιστατικά με συναδέρφους Μηχανικούς Περιβάλλοντος και πραγματικά είναι κάτι για το οποίο δεν ξέρω αν τελικά θα πρέπει να γελάσω ή να κλάψω..Anyway...

 

 

P.S: Μα Ηλεκτρολόγος να κάνει ΜΠΕ??χαχαχαχαχαχαχαχαχα..τα χουμε δει όλα..

Link to comment
Share on other sites

Μην τους αδικούμε εντελώς , ενδεχομένως κάποιος ηλεκτρολόγος μπορεί να κάνει πχ ΜΠΕ για την επίδραση ακτινοβολίας από κεραιες , τώρα οτι πιθανόν να μπορείς να κανεις αυτή την μελέτη σε κάνει ικανό να εκπονησεις ΜΠΕ για όλα τα έργα είναι πατέντα του Τ.Ε.Ε. που κόπτεται κατά τα άλλα για την ποιότητα των μελετών την ασφάλεια των κατασκευων κλπ κλπ

Και βεβαια το κακό διαιωνίζεται από την ανύπαρκη δεοντολογία στον χώρο μας

 

 

 

Απλά να θυμίσω οτι άλλου συνάδελφοι μηχανικοι περιβάλλοντος χωρίς μεταπτυχιακό κρίθηκαν ικανοί να εκπονούν τις αντίστοιχες μελέτες

Στην πορεία (και ενώ τα αντιστοιχα εργαστήρια στις σχολές στελεχώνοναι και θα περίμενεε κανείς το επίπεδο να ανεβαίνει ...) οι επομενοι απόφοιτοι κρινονται μη ικανοί )καταστρατήγηση και της ισότητας ) τι έγινε εν τω μεταξύ το σφήνω στην φαντασία σας απλώς υπενθυμίζω οτι μιάμε για υδραυλικά έργα ...

 

Ας μείνουμε ον τοπικ όμως

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, το γεγονός ότι μπορεί να κάνει μια μελέτη περίπτωσης από τις τόσες που υπάρχουν δεν τον κάνει και ικανό να εκπονεί όλες τις κατηγορίες ΜΠΕ..Αυτό είναι αστείο. Βέβαια ούτε και ένας ΜΗΠΕΡ μπορεί τις κάνει όλες, αλλά σίγουρα περισσότερες..

 

Τέλος πάντων, ας μην ξεφύγω άλλο γιατί δεν είναι αυτό το θέμα..και επίσης έχω κουραστεί να τα επαναλαμβάνω τόσο καιρό..

 

Γενικά ZaXoYs έχεις ακούσει τουλάχιστον κάποιον ΜΗΠΕΡ να παίρνει και 2η κατηγορία εκτός της 27? άκουγα και εγώ για τα υδραυλικά αλλά σταμάτησαν να την απονέμουν σε συναδέρφους εδώ και κάποιο καιρό..

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη όχι βέβαια , να ναι καλά το ΤΕΕ με τις παρεμβάσεις του (2 γράμματα σε 14+ χρόνια που υπάρχουν τα τμήματα)

Link to comment
Share on other sites

καλό θα είναι να κάνεις ένα ερώτημα στην Δ15/ΓΓΔΕ πριν κάνεις οτιδήποτε, καλώς/κακώς, αυτό είναι το νομοθετικό πλαίσιο, και είμαστε όλοι υποχρεωμένοι να το ακολουθήσουμε.

Καλό θα είναι επίσης να παίρνεις πληροφορίες από τα θεσμοθετιμένα όργανα, και τις εμπλεκόμενες υπηρεσίες. Ο χειρότερος σύμβουλος είναι το χ ακαδημαϊκό ίδρυμα, και κάποιος γνωστός/άγνωστος που ξέρει κάποιον που έκανε το ψ στον ζ . και δεν συμαζεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Το νομοθετικό πλαίσιο είναι οτι αυτό που ζητάει ο συνάδελφος είναι στην κρίση της εκάστοτε "επιτροπής".

Η επιτροπή αυτή προφανώς είναι (?) σε θέση να κρίνει το προφίλ που έχεις αποχτήσει ως αποφοιτος και να συνυπολογίσει εμπειρία και μεταπτυχιακά

Η επιτροπή αυτή είνα ιόσο καλή που μπορεί η ίδια να γνωμοδοτήσει για το προφίλ που απέκτησε ένας δασολόγος ένας συγκοινωνιολόγος εώς ένας ηλεκτρολόγος και μεταλλειολόγος γενικά μπορούν άνετα να κρίνουν και τις 27 κατηγορίες

( ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ) πχ ένα μάθημα στις ΑΠΕ είναι ικανό να πάρει μελετητικό και πχ ΜΠΕ στα λιμενικά έργα ο μεταλλειολόγος

 

Οτι υπάρχουν συνάδελφοι που πήραν μελετητικό στα υδραυλικά έργα μπορείς έυκολα να το δεις αν στο www.ypex-mele.gr κάνεις αναζήτηση με μόνη επιλογή την ειδικότητα.

Με ένα ερώτημα στο διευθυνση μητρώων προφανώς δεν είσαι καλυμένος αν αλλάξει ο προιστάμενος , ο υφυπουργός ή και εγώ δεν ξέρω ποιος εκεί μέσα θα αλλάξει και η

κρίση της "επιτροπής"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.