Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διεκδίκηση αμοιβής παροχής υπηρεσιών χωρίς ύπαρξη σύμβασης


Recommended Posts

Καλημερίζω όλους τους συνάδελφους μηχανικούς, εύχομαι χρονια πολλα καλες δουλειες και πανω απο ολα υγεια !!!

 

Ξεκιναω το 1ο μου post με ενα οχι και τοσο ευχαριστο θεμα...

 

ειμαι μηχανικός Η/Υ και πριν απο 2 χρονια ειχα ξεκινησει μια δουλεια για 2 φιλους με σκοπο να τους φτιαξω μια ιστο-σελιδα με θεμα καποια ευρωπαικα προγραμματα μη κερδοσκοπικου χαρακτηρα τα οποια ετρεχαν..

 

στα πλαισια της φιλιας αποφυγαμε τις τυπικοτητες και δεν υπογραψαμε καποια συμβαση εργου.. απλα περιοριστηκαμε στο οτι η σελιδα θα κοστισει Χ ευρω κανοντας μια καλυτερη τιμη λογω γνωριμιας

 

στην πορεια ομως οι 2 φιλοι βγαλανε τα ματια τους μεταξυ τους κατι σαν

Θεμος vs Μακης με αποτελεσμα να χωρισουν και ο καθενας να τραβηξει το δρομο του

 

υστερα απο 2 χρονια ο ενας εκ των δυο που συνεχιζει ως εκπροσωπος του οργανισμου για τον οποιο εγω εφτιαξα την σελιδα με εχει στην αναμονη λεγοντας μου οτι αν με πληρωσει θα μου κανει και χαρη απο πανω !!!

 

πιστευετε οτι υπαρχει καποιος τροπος να τον πιεσω και να διεκδικησω καποια λεφτα απο αυτη την ιστορια παρολο που δεν υπαρχει καποια συμβαση μεταξυ μας ?

 

Δεν ειναι τοσο πολυ το οικονομικο μερος αλλα τα εχω εντελως χαμενα με το ποσο θρασυς και αχαριστος μπορει να ειναι καποιος..

 

Αν γνωριζει καποιος ή ειναι παθων ας μου δωσει καποια συμβουλη...:confused:

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

αποδεικτικά μπορούν να θεωρηθούν:

αλληλογραφία μέσω mail

αποδείξεις αγοράς domain name ή φιλοξενείας χώρου

οτιδήποτε μπορεί να αποδείξει πως υπήρξες διαχειριστης της ιστοσελίδας

τα ίδια τα αρχεια και ακόμη καλύτερα ιστορικό με φάσεις των αρχείων

 

για τα νομικά δεν γνωρίζω, αν είσαι μελος του ΤΕΕ μπορείς να ρωτήσεις τη νομική υπηρεσία

Link to comment
Share on other sites

ειμαι μελος του ΤΕΕ εδω και 4 χρονια....

 

βασει αυτων των αποδεικτικων αν δεν αναφερεται καπου οτι εχουμε συμφωνησει για ενα συγκεκριμενο ποσό, τι θα μπορούσα να απαιτήσω ως αμοιβή ?

 

(απλα ρωταω μηπως υπαρχει καποιος που το εχει παθει ... μεχρι να επικοινωνησω με το ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω καλυτερα να μιλησεις με το τεε και το τμημα επαγγελματικων θεματων .Θα σου πούνε αυτοι .Και εμενα παλιότερα μου είχανε ζητησει να κανω μια δουλεια και δεν ηξερα τι αμοιβη να ζητησω .Εκει θα σου πούνε .Ξερουνε πανω κατω τι τιμες παίζουνε στην πιάτσα.

Πάντως πρέπει να υπάρχει πρόβλημα γενικα με τις πληρωμες. Αφου υπάρχει ειδικο τμήμα με την ονομασία <<διεκδίκησης αμοιβών >> μέσα στο ΤΕΕ.

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.