Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για καλλιτεχνικο εργαστηρι


Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα.

Είμαι ιδιώτης,Απόφοιτη Δραματικής σχολής και ενδιαφέρομαι να ανοίξω ένα καλλιτεχνικό εργαστήρι που θα διδάσκονται θέατρο,χορός και εικαστικά. 

Όσο και αν ψάχνω δεν έχω βρει τι άδεια θα πρέπει να έχω. 

Δεν ενδιαφέρομαι για ΚΔΑΠ. 

Γνωρίζει κανείς κάτι  για το θέμα;

Και η ελάχιστη πληροφορία θα μου είναι πολύ χρήσιμη. 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Vasiliki Papatheochari said:

. ένα καλλιτεχνικό εργαστήρι που θα διδάσκονται θέατρο,χορός και εικαστικά. 

...

ως Μηχανικοί εδώ μπορούμε να βοηθήσουμε σ ότι αφορά τα κτιριακά ζητήματα και τα θέματα που άπτονται πολεοδομικών αδειών.

Εσύ για το έργο αυτό θα χρειαστείς άδεια λειτουργίας από κάποιον φορέα ή αρχή? ή όχι. Κι αν ναι τι άδεια, τίτλος, φορέας που την δίνει και τι ελάχιστες απαιτήσεις έχει.

Φορολογικά τι λειτουργία θα πρέπει να δηλώσει ο λογιστής σου?

Τα ρωτάω διότι άλλο ζήτημα πολεοδομική χρήση ακινήτου που αφορά εκπαίδευση.... άλλο χώροι συνάθροισης κοινού κι άλλο εργαστήρια (παρ ότι μάλλον κάνεις χρήση της λέξης εργαστήρι με την καλλιτεχνική του διάσταση)

 

Εκτός κι αν το ερώτημα σου αφορά βασικά τις αναγκαίες διαμορφώσεις του χώρου σου για να μπορεί να έχει την βέλτιστη λειτουργία για τις χρήσεις που θές, οπότε είναι καθαρά μια αρχιτεκτονική αναζήτηση τα τι και τα πως .....

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αυτό που ψάχνω είναι να βρω τι αδεια χρειάζεται για να λειτουργησει ενα καλλιτεχνικο εργαστηρι για παιδια. 

Σε περίπτωση που γνωρίζει κάποιος κάτι . Ωστόσο έχετε δίκιο ότι μάλλον είμαι εκτός θέματος μιας και εδώ συζητούνται θέματα για μηχανικους. 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Vasiliki Papatheochari said:

... τι αδεια χρειάζεται για να λειτουργησει ...

Ξεκίνα απο τον λογιστή σου να σου βρει τι ΚΑΔ φορολογικό πρέπει να έχεις για την/τις δράσεις που θές κι απο εκεί θα δεις για έναρξη επαγγέλματος αυτής της δράσης τι άδειες θα απαιτηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.