Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη ΚΕΝΑΚ σε τριώροφη μονοκατοικία με απόληξη κλιμακοστασίου


sofia f.

Recommended Posts

Για οικοδομικές άδειες που υπάρχει βεβαίωση όρων δόμησης και όχι προέγκριση μέσα στο 2019; Ισχύει να είναι κατηγορίας Β;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 15/4/2020 at 2:16 ΜΜ, dib said:

Καλησπέρα..κατα την άποψη μου αφού είναι μονοκατοικία, η θερμομόνωση στην απόληξη κλιμακοστασίου θα πρέπει να μπεί όπως την έχεις βάλει στο Ισόγειο και στους ενδιάμεσους ορόφους (δηλ. στο πυρήνα του τοίχου) και εννοείται οτι η οροφή του και η πόρτα στο δώμα θα πρέπει να καλύπτουν τις απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ.

Αυτό γιατί όλοι οι χώροι των ορόφων ανήκουν στην ίδια ιδιοκτησία που αποτελούν το κέλυφος του κτηρίου.

Αν είχες 3οροφη οικοδομή με 3 ανεξάρτητα οροφοδιαμερίσματα θα έπρεπε να ορίσεις ως θερμικές ζώνες το περίγραμμα του κάθε διαμερίσματος και επιπλέον το κλιμακοστάσιο ως ζώνη ΜΘΧ.

 

Σημ. Πιστεύω να έχω καταλάβει σωστά την ερωτηση σου

Επιστρέφω μετά από καιρό για  το ίδιο θέμα, ναι η μόνωση τελικά μπήκε σε όλο το κτίριο και στους τοίχους και την οροφή της απόληξης.. και τώρα ωεό πως θα εισάγω περιγράμματα, θα βάλω την απόληξη σαν όροφο; Θα μου βγάλει επιφάνεια μεγαλύτερη από την άδεια.. Μπερδεύτηκα!!  Λέω να αλλάξω δουλειά!!! Δουλεύω πρόγραμμα που εισάγεις περιγράμματα και μετά κάνεις ενοποίηση θερμικών ζωνών σε μία.. Ενα περίγραμμα για κάθε όροφο συνολικά (χωρίς Μ.Θ.Χ.) και ένα για την απόληξη; Γνώμες; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.