Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οροφή και σκουριά


 

Recommended Posts

Καλησπερες!!! δεν είμαι τεχνικός σε τέτοια θέματα είμαι ηλεκτρονικός και μηχανικός αυτοκινήτων αλλά πιάνουν τα χέρια μ!

σε ένα μπάνιο που χω σε εξωτερικό χώρο με τσιμέντο πάχους 20 πόντων με μπάρες οπλισμού δεν είχε μονωθεί ποτέ από την πάνω μεριά και κάποια στιγμή έσκασε το τσιμέντο απο την μέσα μεριά λόγο σκουριάς στις μπάρες οπλισμού

έσπασα έτριψα και έβαψα με αντισκωριακο χρώμα όλες τις εμφανείς μπάρες και μόνωσα την οροφή από έξω!!
 Θέλω κάποια στιγμή να περάσω ψευδοροφή (ξύλο λεπτό) που θα αφήσει κενό στους γύρω τοίχους και στην οροφή κάπου 10 cm και μετά οπτικές ίνες πάνω και γύρω γύρω κρυφό φωτισμό led 

τι διαδικασία είναι καλύτερη για την μέσα μεριά?

Α) σοβά στην οροφή και μετά οτιδήποτε άλλο
η ντύσιμο με κάποιο άλλο υλικό

θα φώναζα τεχνικό άλλα μια η καραντίνα μια που ότι μαθαίνεις καλό είναι μια που χω και χρόνο άπλετο λόγο ανεργίας είπα να το φτιάξω εγω

98125039_241582840512847_3022712925392470016_n.jpg

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μιλήσετε με πολιτικό μηχανικό οπωσδήποτε. Η λογική είναι η εξής: η πλάκα μπετόν ήταν αμόνωτη, οι ράβδοι οπλισμού (τα σίδερα της) διαβρώθηκαν. Το φαινόμενο είναι ηλεκτροχημικό και πολύ συγκεκριμένο, ΔΕΝ σταματάει απλώς περνώντας ένα αντισκωριακό χρώμα. Αν δεν γίνουν συγκεκριμένες μετρήσεις και εργασίες, το φαινόμενο της διάβρωσης δεν σταματάει, γίνεται χειρότερο. Εάν δε είστε σε παραθαλάσσιο περιβάλλον, μπορεί να είναι έως και μη αναστρέψιμο. Κατά τ'άλλα το θέμα είναι σοβαρό και η λύση του δεν είναι αυτή που προτείνατε/κάνατε. 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.