Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα οικοπέδου οικισμού προ του 1923 με πρόσωπο σε περιμετρική οδό σχεδίου πόλης


Recommended Posts

Θα ήθελα την γνώμη σας εάν μπορεί να οικοδομηθεί οικόπεδο σε οικισμό προ του 1923 που έχει συγχρόνως πρόσωπο σε ακραία περιμετρική οδό επέκτασης χεδίου πόλης (εχει ρυμοτομηθεί τμήμα του και δεν έχει εκρεμμότητα εισφοράς γης και χρήματος).Το εναπομείναν τμήμα έχει εμβαδόν 85 τ.μ. και το αρχικό οικόπεδο από το οποίο προέρχεται και το οποίο ρυμοτομήθηκε είχε δημιουργηθεί μετά την 15-6-1968. Η ερώτηση μου είναι αν μπορεί να υπαχθεί στις διατάξεις του αρθρου 25 του 1337/83 η όπως αντικαταστάθηκε από το αρθ 5 του ν. 2052/92 αν και δεν πρόκειται για οικόπεδο εντός εγκεκριμένου σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Η επέκταση έχει γίνει με τις διατάξεις του 1337? (γιατί αναφέρεις ότι δεν έχει εκκρεμότητα εισφοράς σε γή & χρήμα).

Link to comment
Share on other sites

Ναι , η πράξη εφαρμογής κυρώθηκε περίπου το 1995

 

Επίσης θέλω να συμπληρώσω αν δεν έγινε κατανοητό ότι το τμήμα του οικόπεδου που έμεινε (85 τ.μ.) βρίσκεται εκτός επέκτασης σχεδίου πόλης (επί της περιμετρικής οδού της επέκτασης ) αλλά εντός οικισμού προ του 1923 (οριοθετημένου).Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

όχι , δεν έχει ρυμοτομική ή οικοδομική γραμμή προς την πλευρά του οικισμού στην περιμμετρική οδό (απέναντι από τα οικοδομικά τετράγωνα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γνώμη μου είναι ότι εφ' όσον δεν βρίσκεται εντός σχεδίου πόλεως δεν μπορεί να εφαρμοστεί η διάταξη του άρθρου 25.

Παράλληλα όμως υφίσταται εντός οριοθετημένου οικισμού προ του 1923 και η όποια απομείωσή του δεν οφείλεται σε κάποια υπαίτια κατάτμηση από τον ιδιοκτήτη του αλλά από τηξν αναγκαστική επιβολή του σχεδίου πόλεως. Συνεπώς μπορεί να κτιστεί με τις διατάξεις που προβλέπονται στους όρους δόμησης του συγκεκριμένου αυτού οικισμού αν υπάρχουν, ή των γενικών διατάξεων για τους Οικισμούς προ του 1923

Link to comment
Share on other sites

ο τροπος διατύπωσης του νόμου και των τροποποιήσεων νομίζω εφόσον το απομένον είναι οικόπεδο που ρυμοτομείται και ο νόμος μιλά για οικόπεδα που ρυμοτομούνται (το ίδιο ισχύει .....κλπ) Δηλαδή ο συντακτικός τρόπος διατύπωσης με καλύπτει (έχω ρωτήσει φιλόλογο) Στην πράξη ξέρω και εγώ ότι το άρθρο 25 αναφέρεται μόνο σε οικόπεδα εντός σχεδίου Η συγκεκριμένη πρόταση και η σύνταξή της εγώ πιστεύω ότι καλύπτει και αυτήν την περίπτωση που είναι βέβαια σπάνια (δηλ. να υπάρχει οικισμός σε επαφή με σχέδιο πόλης) Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος δόμησης του οικοπέδου γιατί έχει δημιουργηθεί το αρχικό το 1971 (κατάτμηση το 1971) και με βάση το εμβαδόν που έχει τώρα και τους όρους δόμησης των οικ. προ του 1923 πρέπει να είχε δημιουργηθεί το 1968 Αν έχει αντιμετωπίσει άλλος συνάδελφος ανάλογη περίπτωση θα ήθελα να το αναφέρει , ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.