Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βελτίωση nv


 

Recommended Posts

Οχι μόνο έχω χιαστί αλλά και ειδικό στοιχείο το οποίο ορίζεται με 4 κόμβους (2 πάνω στάθμη και 2 αντίστοιχους κάτω κόμβους). Και τα 2 δεν τα χρησιμοποιώ αφού βάζω τοιχείο! Γιατί να βάλω και χιαστί?

Link to comment
Share on other sites

Λάθος διατυπωμένη ερώτηση ppetros... Με το σκεπτικό πως η προσομοίωση των τοιχίων γίνεται και με χιαστί ράβδους, αν έκανες την προσομοίωση με χιαστί, που, σε ποιό άξονα θα θεωρούσες πως υπάρχουν οριζόντιες στηρίξεις αν τα χιασίσου ήταν κατά Χ;

Link to comment
Share on other sites

@rigid_joint

4 & 6. Δες ΕΔΩ.

καλό είναι να ενημερωθούν και οι γεφυροποιοί επί αυτού, σχεδιάζουν λάθος τα βάθρα

 

οι post-modern προσεγγίσεις επιβάλλουν νεώτερα μοντέλα και εγώ τα αγνοούσα ,

 

δεν ήξερα ότι τα πέδιλα είναι υπό διωγμό, είμαι της παλιάς γενιάς εγώ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το θέμα το παίρνω από την αρχή rigid.

 

Κουτί υπογείου.

Τί θέλουμε να πετύχουμε; Την αμεταθετότητα όλων (πρακτικά) των κόμβων.

Στην προσομοίωση πως το πετυχαίνουμε αυτό; Με στηρίξεις εκεί που πρέπει. Και αυτό που λέω εγώ, είναι το εξής: Στο μοντέλο μου, ένας στύλος που έχει δεξιά-αριστερά τοιχίο υπογείου θα έχει οριζόντια στήριξη κατά την φορά του τοιχίου. Ένας στύλος με δοκούς ανωδομής, δεν έχει κανένα μέλος που να τον περιορίζει στην κίνηση του και άρα δεν παίρνει στηρίξεις στην μοντενοποίηση. Όμως, λόγω του όλου μοντέλου του υπογείου, το τελικό αποτέλεσμα της επίλυσης θα δώσει μια απειροελάχιστη μετακίνηση γι'αυτό τον κόμβο, ο οποίος θεωρητικά προκύπτει στηριγμένος, όπως θα περιμέναμε σύμφωνα με την θεωρία.

 

Θεωρώ λοιπόν πως με το να μπαίνουν στηρίξεις παντού, προσομοιώνεται το αποτέλεσμα, ενώ θα έπρεπε να δίνονται οι κατάλληλες παράμετροι οι οποίες θα οδηγούν σε αυτό το αποτέλεσμα.

 

Σημειώσατε οως η μέθοδος αυτή έχει εφαρμογή και σε μη στατικώς υπόγειο όροφο με πολλά τοιχία υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος διατυπωμένη ερώτηση ppetros... Με το σκεπτικό πως η προσομοίωση των τοιχίων γίνεται και με χιαστί ράβδους, αν έκανες την προσομοίωση με χιαστί, που, σε ποιό άξονα θα θεωρούσες πως υπάρχουν οριζόντιες στηρίξεις αν τα χιασίσου ήταν κατά Χ;

 

Το έχει απαντήσει ο χάρης ήδη αυτό με την εικόνα από αβραμίδη. Τις έχει κάθετα προς τα τοιχεία δηλ. οριζ. στηρίξεις κατά Υ.

 

Πάντως Rigid το πρόγραμμα του ΤΟΛ φαίνεται πολύ δυνατό....

Link to comment
Share on other sites

 

 

βασικά εμένα το πρόβλημα είναι από το υπόγειο και πάνω, από το υπόγειο και κάτω ψάχνω καμμια περίπτωση αστοχίας θεμελίωσης όταν υπήρχε υπόγειο και δεν έχω βρει

 

έλα ντε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.