Μετάβαση στο περιεχόμενο

μετατροπές από wgs 84 σε eΓΣΑ '87?


Recommended Posts

την καλησπέρα μου σε όλους

1ο Ζήτημα

θέλω να μετατρέψω συντεταγμένες από WGS 84 σε EΓΣΑ '87 και Η Α Τ Τ

εύκολα και γρήγορα έχω το COORD 1.4 αλλά δυσκολεύομαι να τις μετατρέψω πού μπαινουν οι μοίρες τα κόμματα και πού οι τελείες?τέλωςπάντων δυσκολεύομαι λιγάκι και δεν ξέρω κατα ποσο ακριβής είναι. Υπάρχει κάποια πιο πρόσφατη έκδοση του προγράμματος ή κάποιο άλλο που να κάνω την δουλειά μου πιο γρήγορα?

 

2ο Ζήτημα

Πώς μετατρέπω αρχεία autocad σε μορφή pdf?

 

E υ χ α ρ ι σ τ ώ

Link to comment
Share on other sites

1.Όσον αφορά τη μετατροπή WGS84<->ΕΓΣΑ πιστεύω θα σε βόλευε το Plex.Mark! το οποίο είναι δωρεάν add-on για το Google Earth και είτε σου δίνει τις συν/νες μιας θέσης ή βάζεις εσύ τις συν/νες και σε πηγαίνει εκεί.

 

Μπορείς να το κατεβάσεις εδώ: http://www.plexscape.com

 

2. Για μετατροπή σε pdf μπορείς να κάνεις τη διαδικασία κανονικά ως εκτύπωση (File -> Plot), απλά στη θέση του Printer/plotter θα χρησιμοποιήσεις την επιλογή "DWG to PDF.pc3"

Link to comment
Share on other sites

ε υ χ α ρ ι σ τ ώ

 

για lambroskal

 

ευχαριστώ για την βοήθεια αλλα έχω το autocad 2006 και δεν μπορώ να κατεβάσω το plexscape. Μήπως υπάρχει κάποια άλλη έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ lambroskal

μόλις κατέβασα το plexmark

ολα εντάξει απλώς άμα ήξερες πώς τα κάνω επεξεργασία δηλ.όταν δίνω π.χ μία συντεταγμένη ΕΓΣΑ βγάζει ξέρεις την κλασική κίτρινη καρφίτσα

Link to comment
Share on other sites

@vas.dim:

 

Εγώ σε ευχαριστώ και ελπίζω να σου φανεί χρήσιμο.

 

Τι ακριβώς εννοείς;Αν έχεις το Google Earth 5 προκειμένου να μπορέσεις να την επεξεργαστείς πρέπει πρώτα να την σώσεις στο "My Places" (κατάλαβα καλά την ερώτηση;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.