Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση ανελκυστήρα σε υφιστάμενο φρεάτιο σε πολυκατοικία οικοδομικής άδειας του '74


dimla

Recommended Posts

Καλησπέρα. 

Έχω περίπτωση πολυκατοικίας με οικοδομική άδεια του '74 (δεν υπήρχε υποχρέωση για κατασκευή ανελκυστήρα) στην οποία όμως υπάρχει φρεάτιο (αποτυπώνεται και στις αντίστοιχες κατόψεις της άδειας). Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να προχωρήσει σε εγκατάσταση υδραυλικού ανελκυστήρα και έχω αναλάβει την ΕΕΔΜΚ. 

1) Απαιτείται σύνταξη ΣΑΥ και ΦΑΥ? Στο συγκεκριμένο έργο δεν απαιτείται χρήση ικριωμάτων καθώς οι οδηγοί υπήρχαν προεγκατεστημένοι στο έργο (όπως και οι πόρτες ορόφων) 

2) Σε κάθε περίπτωση, υπάρχει κάποιο υπόδειγμα ΣΑΥ-ΦΑΥ για παρόμοιο έργο (κατασκευής ανελκυστήρα)? Επίσης, υπάρχει κάπου επίσημα καθορισμένο ποιός μπορεί να υπογράψει ΣΑΥ-ΦΑΥ? Ως Διπλ.Τοπογράφος Μηχανικός, έχω το δικαίωμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Έχω ακριβώς ίδια περίπτωση, τοποθέτηση ανελκυστήρα σε υφιστάμενο, τακτοποιημένο με Ν4495 και με μελέτη στατικής επάρκειας, φρεάτιο. Χρειάζεται το ΣΑΥ-ΦΑΥ (sci-fi για εμάς τους φαν του είδους) ; 

(Η λογική λέει ότι χρειάζεται, λόγω του κινδύνου πτώσης από ύψος, αλλά θα ήθελα να το επιβεβαιώσω.)

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.