Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες πυρασφάλειας (εγγραφη, καταθεση)


Stathis.k

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι θελω να κανω μελέτες Πυρασφάλειας πρατηρίων υγρων καυσίμων.

Πρεπει πρωτα να γραφτω στο FireService ? εχω τα χαρτια τα παω στο Γραφείο πυρασφάλειας της περιοχης μου?

Μετα κανω την επιβλεψη αν εχει γινει σωστα η μελετη μου και μετα παω παιρνω κοκκινο βιβλιο και καταθέτω την μελετη στην ΠΥ?

και μετα το κοκκινο βιβλίο το συμπληρωνω καθε ποτε? μενει στον πελατη?  ευχαριστω για οποιαδηποτε βοήθεια σας!

Στην αιτηση γραφει αριθμος ΤΕΕ εγω ειμαι στο Ετεεμ ομως κανει ετσι ?

και πάλι ευχαριστω!

 

Ηλεκτρολόγος Μηχανικος ΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν οι εγκαταστάσεις που μελετάς είναι υφιστάμενες και δεν υπάρχει απαίτηση να εκδοθεί κάποια νέα πολεοδομική πράξη δεν χρειάζεσαι ΤΕΕ. Δεν χρειάζεται να γραφτείς στο FireService. Καταθέτεις την μελέτη στο γραφείο πυρασφάλειας που ανήκει η υπόθεση που χειρίζεσαι. Όταν εγκριθεί η μελέτη σου ο πελάτης προχωράει στην υλοποίηση της μελέτης. Μετά την υλοποίηση της μελέτης καταθέτεις δικαιολογητικά για πιστοποιητικό πυροπροστασίας και κόκκινο βιβλίο. Το κόκκινο βιβλίο και η εγκεκριμένη μελέτη μένουν στην εγκατάσταση του πελάτη. Στο κόκκινο βιβλίο πρέπει να βάζεις σφραγίδες κάθε χρόνο (στα πεδία που σε αφορούν). Το πιστοποιητικό για τα πρατήρια αν δεν κάνω λάθος έχει ισχύει 3 έτη και εκδίδεται κατόπιν αυτοψίας. Μετά το πέρας των 3 χρόνων καταθέτεις δικαιολογητικά για ανανέωση.       

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.