Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαρροή από την έξοδο δεξαμενής πετρελαίου


madmak

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Αντιμετωπίζω διαρροή από την έξοδο της δεξαμενής του πετρελαίου στο σημείο που δείχνει το βέλος στην 1η φωτό . Την παρατήρησα όταν κατέβηκα στο λεβητοστάσιο για να ανοίξω τον γενικό διακόπτη του καυστήρα . Αρχικά ήταν μικρής εκτάσεως και φώναξα ένα υδραυλικό ο οποίος έσφιξε λίγο τη το ρακορ (αν το λέω σωστά) αλλά μου είπε ότι επειδή είναι γεμάτη η δεξαμενή δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο και θα πρέπει να καταλωθεί σχεδόν όλο το πετρέλαιο για να βάλει μέσα στη δεξαμενή ένα ειδικό εργαλείο για να το σφίξει καλύτερα . Όμως αντί να σταματήσει η διαρροή , επιδεινώθηκε (πετσέτα προσώπου τη μούσκεψε σε μιάμιση μέρα) . Πιστεύω ότι έκανα κι εγώ ένα λάθος πριν τη γεμίσω πέρσυ : Την έσυρα 2-3 εκατοστά από τον τοίχο για να μην ακουμπάει σ' αυτόν όταν είναι γεμάτη , με αποτέλεσμα η σωλήνα που βγαίνει από τη δεξαμενή να μην είναι τελείως κάθετη σ' αυτήν όπως φαίνεται στη 2η φωτό . 

Μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει κάποια λύση , δεδομένου ότι δεν θέλω να λειτουργήσω το λέβητα ;

Ευχαριστώ

Υ.Γ. Το λεβητοστάσιο είναι μονοκατοικίας , μικρό (4,80Χ1,80) και η δεξαμενή είναι 1.100 Lt γεμάτη πετέλαιο . Είναι υπόγειο με δικιά του είσοδο .

 

ΔΙΑΡΡΟΗ_1.jpg

ΔΙΑΡΡΟΗ_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οριστική λύση φυσικά, μπορεί να δοθεί μόνο με άδειασμα της δεξαμενής, με μετάγγιση του πετρελαίου σε κάποια άλλη.

Προσωρινά δοκιμάστε να ελευθερώσετε τη χαλκοσωλήνα ώστε να μπορέσει να κινηθεί ίση απόσταση με τη μετακίνηση της δεξαμενής (2-3 εκατοστά), που κάνατε πριν το γέμισμα.

Έτσι θα σταματήσει να πιέζεται μονόπλευρα το ορειχάλκινο εξάρτημα στη δεξαμενή και ίσως σταματήσει ή ελλαττωθεί ή διαρροή.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επειδη εχω το ιδιο προβλημα..εγλειφε λιγο κ το εσφιξε ο υδραυλικος κ τωρα χανει αρκετα...δεν μπορει προχειρα να μπει καποια κολλα, σιλικονη ή εποξικη για σωληνωσεις πχ?

Link to comment
Share on other sites

Με ελάχιστη πιθανότητα επιτυχίας, δοκιμάστε γομολάκα (θα το βρείτε σε είδη υδραυλικών)!

Θα είχε πολύ καλό αποτέλεσμα αν έμπαινε από μέσα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θα το αναζητήσω.

Δυστυχώς κ ευτυχώς 😁 είναι ακόμα γεμάτη. Πήρα μια εποξική πλαστελίνη για να βάλω σε καλοριφέρ που στάζει και αναρωτιόμουν αν θα πιάσει στη δεξαμενή κι αν κάνει βέβαια 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε...αλλά μάλλον η καλύτερη προσωρινή λύση είναι ένα μικρό ταψάκι, που θα το αδειάζετε μόλις γεμίζει, μέχρι να αδειάσει η δεξαμενή. 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, antloukidis said:

Δοκιμάστε...αλλά μάλλον η καλύτερη προσωρινή λύση είναι ένα μικρό ταψάκι, που θα το αδειάζετε μόλις γεμίζει, μέχρι να αδειάσει η δεξαμενή. 

Αυτό κάνω τώρα.. αλλά "γλείφει" στην ένωση της δεξαμενής κ φεύγει αρκετό έξω. Ευχαριστώ ομως θα δοκιμασω κ το άλλο

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά 

Update

Είχα φέρει υδραυλικό , έσφιξε λίγο το ρακορ αλλά απλώς μειώθηκε η διαρροή ... Μου είπε να καταναλώσω το πετρέλαιο (και να παρακολουθώ αν η διαρροή μεγαλώσει) και όταν αδειάσει ώστε να μπορεί να μετακινηθεί η δεξαμενή να δοκιμάσει να το σφίξει πιο πολύ . Ήρθε λοιπόν σήμερα , έκανε ότι μπορούσε και μου είπε ότι άν το ξανακάνει θα πρέπει να αλλάξω δεξαμενή ...

Επειδή μου έχει περισσέψει παρμπριζόκολα από άλλη δουλειά στο αυτοκίνητο , θα μπορούσα να βάλω γύρω-γύρω από το ρακορ (αφού το καθαρίσω πολύ καλά) , ή να βάλω γομολάκα όπως αναφέρετε σε πιο πάνω δημοσίευση ; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο αντέχει και αν διαλύεται ή όχι από το πετρέλαιο, η παρμπριζόκολλα.

Καλά είναι να βάλετε γομολάκα και από μέσα (αν δεν γεμίσατε ακόμα με πετρέλαιο).

Επίσης καλό είναι να μή γεμίσετε τη δεξαμενή αλλά να βάλετε λίγο πετρέλαιο δοκιμαστικά, και να παρατηρήσετε μερικές μέρες...

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.