Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση νέου Μηχανικού (ΙΚΑ ως μισθωτός ή ΤΣΜΕΔΕ;)


Recommended Posts

Αδέρφια καλημέρα!

Επειδή πολλά έχω διαβάσει και άλλα τόσα έχω ακούσει και έχω μπλέξει τα μπούτια μου, θέλω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

Κάποιος φρέσκος μηχανικός ο οποίος έχει την άδεια άσκησης επαγγέλματος ΤΕΕ, έχει τη δυνατότητα να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ από κάποιον εργοδότη ως ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ παραδείγματος χάριν (με κωδικό ειδικότητας 223100), ή είναι υποχρεωτικό από τη στιγμή που δηλώνεται ως τέτοιος να ασφαλιστεί στο ΤΣΜΕΔΕ; Πάντως το σίγουρο είναι ότι κάποιος χωρίς άδεια επαγγέλματος, μπορεί να δηλωθεί ως ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ (στην πρόσληψη) και να ασφαλιστεί στο ΙΚΑ (ως κάτι άλλο).

Πάει αυτό. Η άλλη ερώτηση (που κρύβει ενθυλακωμένες πολλές μικρές και πονηρές ερωτησούλες) είναι:

Συνοπτικά παρουσιαζόμενες, ποιες είναι οι διαφορές της ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ σε σχέση με το ΙΚΑ; Δηλαδή ενδεικτικά:
1) Τι ποσοστό μισθού πληρώνεις ασφάλεια στο ΤΣΜΕΔΕ και τι ποσοστό στο ΙΚΑ;
2) Τι σύνταξη θα πάρεις όντας ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ σε σχέση με το ΙΚΑ;
3) Παίζουν ακόμα το Εφάπαξ και η Επικουρική; Και αν ναι και στο ΤΣΜΕΔΕ και στο ΙΚΑ; Με ίδια ποσοστά (νομίζω για το ΕΦΑΠΑΞ τα ποσοστά τα επιλέγεις στην ασφαλιστική κατηγορία που επιθυμείς να υπαχθείς);
4) Στο ΤΣΜΕΔΕ απ' ότι ξέρω, και άνεργος (πλην άεργος) να μείνεις, θα πληρώνεις. Παίζουν και άλλα τέτοια περίεργα κόλπα στο ΤΣΜΕΔΕ;

Μη μου πείτε μόνο αυτό το <<ΙΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΦΚΑ όλα τα ίδια είναι>> γιατί δυσκολεύομαι να το πιστέψω .

Όποιος έχει την καλοσύνη ας απαντήσει ό,τι ξέρει, μπας και φωτιστεί το πηγάδι...

Υ.Γ. Αν έχει ξανασυζητηθεί σε άλλο Topic το θέμα, ζητώ συγγνώμη.

Edited by Τρελός Επιστήμων
Link to comment
Share on other sites

Να σημειωθεί πως αναφέρομαι στην εργασία ως μισθωτός ασφαλισμένος είτε στο ΙΚΑ, είτε στο ΤΣΜΕΔΕ. Δεν αναφέρομαι στο ελεύθερο επάγγελμα του μηχανικού.

Επίσης να προσθέσω:
Αν ασφαλίζεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ ως μισθωτός και σε απολύσουν ή φύγεις, και μείνεις χωρίς στον ήλιο μοίρα, πως τους λες ότι δε θέλεις να πληρώσεις εισφορές γιατί δεν έχεις δουλειά (με τί μούτρα); Και τι κάνεις εκεί, εκτός από υπομονή; Δηλαδή ποια είναι η διαδικασία για να αποφύγεις τις τσάμπα εισφορές;

Edited by Τρελός Επιστήμων
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που αναφέρεις περί ΤΣΜΕΔΕ, ΙΚΑ, εισφορών λόγω ιδιότητας κ.ά. είναι εκτός της ισχύουσας ασφαλιστικής πραγματικότητας.
Όλοι οι εργαζόμενοι είναι ασφαλισμένοι στον Ενιαίο Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης.
Διατύπωσε, λοιπόν, το ερώτημά σου χωρίς να μπερδεύεσαι από όσα σου έχουν πει ότι ίσχυαν κάποτε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Ο μισθωτός μηχανικός (δηλωμένος ως μηχανικός) έχει αυξημένες εισφορές (σε ποσοστά) σε σχέση με το σερβιτόρο;

2) Ο μισθωτός μηχανικός θα πάρει μεγαλύτερη σύνταξη σε σχέση με το σερβιτόρο, αν και οι δύο είχαν τον ίδιο καθαρό μισθό;

3) Ο μισθωτός μηχανικός θα πάρει ΕΦΑΠΑΞ και Επικουρική (πληρώνει κι όλας αναγκαστικά); Ο σερβιτόρος έχει ΕΦΑΠΑΞ και Επικουρική;

4) Αν ο μισθωτός μηχανικός μείνει χωρίς δουλειά, πρέπει να πληρώνει ασφάλεια στο διάστημα που μένει άνεργος;

5) Νέο ερώτημα! Ο ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός, όσο έχει βιβλία ανοιχτά στην εφορία πληρώνει ασφάλεια, σωστά;
 

Edited by Τρελός Επιστήμων
Link to comment
Share on other sites

Στο τέταρτο, όχι. Στο πέμπτο, ναι.
Όσον αφορά τα ερωτήματα (δεύτερο και τρίτο) περί σύνταξης, η απάντηση είναι ότι ουδείς γνωρίζει τι θα γίνει όταν έρθει η ώρα της συνταξιοδότησης των τωρινών νέων εργαζομένων.

(Η αρίθμηση ανταποκρίνεται στην τελική -μετά το edit- δημοσίευσή σου).

Edited by Stranger_
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ επειδή άλλαξα τη σειρά των ερωτημάτων για να ανταποκρίνονται στη πρώτη (αρχική) δημοσίευση, άλλαξε και συ τη σειρά, γιατί δημοσίευσες την ώρα ακριβώς που έκανα την αλλαγή. Θα το σβήσω αυτό εδώ το μήνυμα.

 

Εκτός και αν πρόλαβες την αλλαγή και το μήνυμά σου ανταποκρίνεται στα αλλαγμένα ερωτήματα...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, όποιος διαχειριστής τσεκάρει την παρούσα δημοσίευση, να σβήσει αυτή και τις προηγούμενες δύο γιατί εγώ δεν μπορώ να σβήσω τις δημοσιεύσεις.
Ευχαριστώ.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ενοποιήθηκαν τα ταμεία; Μέχρι χθες ήτανε χώρια στην ουσία. Μιλούσαμε για ΕΦΚΑ-ΙΚΑ, ΕΦΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ και τέτοια...

Edited by Τρελός Επιστήμων
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.