Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση ανελκυστήρα


Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους.

Ξεκινώ την ανακαίνιση σε διαμέρισμα 4οροφης πολυκατοικίας, όπου το ασανσέρ υπηρχε, αλλα δεν ειναι σε λειτουργία εδώ και πολλά χρόνια.

Γνωριζει καποιος να μου πει τις ενέργειες και το πιθανό κόστος?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε 1η φάση πάρτε προσφορά από μία εταιρία εγκατάστασης ανελκυστήρων. Δεν περιγράφετε αν θέλετε να ανακαινίσετε το θάλαμο μόνο ή και τον μηχανισμό. Προσέξτε πάντως ότι σε αυτά τα κόστη θα πρέπει να συμμετέχει όλη η οικοδομή οπότε χρειάζεται η αντίστοιχη συνεννόηση με τον διαχειριστή.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε αν μπορεί να μπει στο νέο πρόγραμμα εξοικονομώ που αναμένεται να βγει εφόσον αυτό περιλαμβάνει πολυκατοικίες όπως το προηγούμενο και το ύψος της επιδότησης. Βασική προϋπόθεση το καλό κλίμα μεταξύ των ιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Δεν ξέρω να περιγράψω τις ακριβείς ανάγκες, γιατί δεν τις ξέρω  και ούτε έχω τις γνώσεις για να κρίνω

Σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ μήπως μπορέσω να έχω μία τάξη μεγέθους του κόστους, ώστε να ενημερώσω τους ιδιοκτήτες. Πχ

1η περίπτωση : έλεγχος της κατάστασης και αντικατάσταση στο σύνολό του ανελκυστήρα

2η περίπτωση : έλεγχος της κατάστασης, επισκευή του μηχανισμού και αντικατάσταση του θαλάμου του ανελκυστήρα

Είναι της τάξης των 5.000€? των 10.000€? των 20.000€

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χοντρικά 10.000-15.000 για 4ορόφους. Βρες το συνεργείο που είχε αναλάβει την συντήρηση του ανελκυστήρα (ενδεχομένως να είχε κάνει και την τοποθέτηση) και ζήτα τους μία επίσκεψη να δουν σε τι κατάσταση βρίσκεται και τι απαιτείται για να είναι ξανά λειτουργικό, ασφαλές και να παίρνει έγκριση από τον φορέα στον έλεγχο. Έχει αναλογικό οροφοδιαλογέα, αν ναι πρόσθεσε επιπλέον κόστος 3000. Θα κάνεις έρευνα αγοράς με συνεργεία και εταιρείες προμήθειας υλικών οπότε πάρε 2-3 προσφορές ακόμη και αποφάσισε. Τον χειμώνα ήταν ευκαιρία να μπείτε στο εξοικονομώ με επιδότηση ανελκυστήρα περίπου 10.000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.