-
Περιεχόμενα
8.286 -
Εντάχθηκε
-
Τελευταία επίσκεψη
-
Days Won
407
akis73 last won the day on Ιούλιος 26
akis73 had the most liked content!
Φήμη στην κοινότητα
5.545 ΥπεράριστηΣχετικά akis73
![](https://www.michanikos.gr/uploads/team_staff.png)
Profile Information
-
Φύλο
Άντρας
-
Τοποθεσία
Θεσσαλονίκη
-
Επάγγελμα
Μηχανικός
-
Ειδικότητα
Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός
Τελευταίοι επισκέπτες προφίλ
17.566 profile views
-
Γειά σου μήπως έχει μεταγενέστερο φορολογικό έλεγχο που είναι άλλη πράξη και πρέπει να βάλεις αυτή;
- 1.212 απαντήσεις
-
- πολεοδομία
- υδομ
-
(and 1 more)
Με ετικέτα:
-
Γειά και πάλι, το ότι έχεις κάποιο υπόλοιπο δόμησης δεν επιδρά ευεργετικά στον υπολογισμό του προστίμου, αφού πάντα για να βρεις το ποσοστό ΥΔ συγκρίνεις τα αυθαίρετα με τα επιτρεπόμενα. Στην περίπτωσή σου αν έχεις 400τμ αυθαίρετα και 500 επ. δόμηση το ποσοστό ΥΔ είναι 400/500 και προφανώς είσαι κατ.5 για μετά το '83. Θα μπορούσες με άδεια νομ/σης όπως λες, αλλά υπό προϋποθέσεις...
-
Επιφάνειες στην ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων
akis73 replied to Pavlos33's θέμα in Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου
Καλησπέρα, δες την ε/α νο.10 του ΤΕΕ Χώροι αποκλειστικής χρήσης, εφόσον είναι ανοιχτοί και δεν αποτελούν θέσεις στάθμευσης, δεν καταχωρίζονται στον πίνακα των επιφανειών, αλλά αναφέρονται στην Περιγραφή Ιδιοκτησίας και την Τεχνική περιγραφή. -
Καλησπέρα, συγγνώμη αλλά ο συλλογισμός του συν/φου είναι λάθος. Για το ποσοστό ΥΔ διαιρούμε τα αυθαίρετα με τα επιτρεπόμενα. Άρα στο δικό σου παράδειγμα έχουμε 200/500 = 40% ΥΔ αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις τα υποτιθέμενα νόμιμα των 400τμ αφού δεν υπεισέρχονται στον υπολογισμό. Στο παράδειγμα που σου πρότεινε ο συν/φος, για νόμιμα 100τμ και προφανώς αυθαίρετα 500-100=400τμ έχουμε για το % ΥΔ 400/500= 80%.
-
Καλημέρα, αν έχεις ατομικό λέβητα ο οποίος δεν πληροί τον κανονισμό Οικολογικού σχεδιασμού 811/2013 της ΕΕ και δεν έχει ενεργειακή σήμανση, τότε ναι, θα μπορούσες να λάβεις ως β.α. αυτόν του κατασκευαστή.
- 7.390 απαντήσεις
-
- ενεργειακή
- μελέτη
-
(and 2 more)
Με ετικέτα:
-
Καλησπέρα, αν δεν ξέρεις τα στοιχεία που αναφέρεις μπορείς να κάνεις αναζήτηση ΚΑΕΚ μέσω χάρτη. Απλά πατάς το κουμπί αριστερά αυτού που πάτησες αρχικά.