Jump to content

Aenor

Core Members
  • Content Count

    202
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

Aenor last won the day on February 16 2016

Aenor had the most liked content!

Community Reputation

36 Καλή

About Aenor

  • Rank
    Παλιό Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Άντρας
  • Τοποθεσία
    Αθήνα
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός

Recent Profile Visitors

1,491 profile views
  1. Καλησπέρα , σε τελικό έλεγχο κατηγορίας Β (προσθήκη) ελέγχεται και το προυφιστάμενο κτίσμα ή θεωρούμε ότι έχει ελεγχθεί στον αρχικό έλεγχο?
  2. Σε κατάστημα έχω νόμιμο πατάρι βοηθητικής χρήσης έστω 50τ.μ. Γίνεται επέκταση και κλείνει όλο το επίπεδο άλλα 50τ.μ. αυθαίρετα. Όλος ο χώρος σήμερα έχει βοηθητική χρήση. Πως τακτοποιείται η επέκταση? υπολογίζω 50τ.μ. με μειωτικό συντελεστή λόγω θέσης? Συνάδελφος υποστηρίζει ότι πρέπει να υπολογιστεί όλο το εμβαδό του επιπέδου ως αυθαίρετο, παρά το γεγονός οτι διατηρεί τη βοηθητική χρήση. Υπάρχει κάτι σχετικό? Ευχαριστώ,
  3. Καλησπέρα, χώρος καταστήματος που προορίζεται για χώρο εστίασης πλήρους γευματος 1. χρειάζεται αλλαγή χρήσης? Εφόσον δεν εχω τροποποίηση Δ.Κ., στατικών και χώρων στάθμευσης θεωρώ πως όχι, το έχει αντιμετωπίσει κανείς? 2. Μπορει να λειτουργήσει χωρίς φουσκα με κάποιο εναλλακτικό σύστημα εξαερισμού? Ευχαριστώ!
  4. Καλησπέρα. Οι συντελεστές Α & Β έχουν να κάνουν με την κατά κανόνα αρτιότητα και το εμβαδό του οικοπέδου. Με βάση αυτές τις ποσότητες υπολογίζονται και δεν εξαρτώνται από την κάλυψη. Σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις ωστόσο η κάλυψη λογικά είναι στο 70%, αλλά επιβεβαίωσε το αν θες και με την αρμόδια ΥΔΟΜ πριν προχωρήσεις (αν δεν το έχεις κάνει ήδη). Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω, το κίνητρο της αύξησης ύψους κατ΄ αντιστοιχία με την αύξηση Σ.Δ. ισχύει για όλες τις περιπτώσεις του άρθρου 10, παρ. 1? Δηλαδή και α και β και γ και δ? Αναφέρεται σε ένα σημείο: Σε κάθε περίπτωση δίνεται
  5. Καλησπέρα, σε οικόπεδο που κάνω χρήση του 9μετρου, μπορώ στο απομειωμένο δ να έχω εξώστη και αν ναι ισχύει το πλάτος δ/4 που δίνει ο ΝΟΚ αν τηρώ το 1μ. από τα όρια? Το 9μετρο όπως το διαβάζω αναφέρεται σε διαστάσεις κτηρίου, επομένως εγώ εκτιμώ πως ναι.
  6. Καλησπέρα, σε οικόπεδο εντός σχεδίου με ένα πρόσωπο, έχω περιμετρικά όμορα οικόπεδα με νέες οικοδομές (ΓΟΚ/ΝΟΚ). Στα πλάγια όρια συγκεκριμένα έχω όμορα οικόπεδα με κτίσματα τα οποία έχουν ανοίγματα προς το όριο με το δικό μου οικόπεδο, παρόλα αυτά έχουν κρατήσει απόσταση Δ. Έχω υποχρέωση να αφήσω και εγώ δ ή εφόσον έχουν αφήσει Δ μπορώ να κολλήσω στο όριο? Ρωτώ διότι αν έχω υποχρέωση δ, τότε ουσιαστικά αδυνατώ να εξαντλήσω τον συντελεστή δόμησης και η αγορά του οικοπέδου καθίσταται ασύμφορη για τον πελάτη μου. Μήπως στο άρθρο 14/1/β του ΝΟΚ νοείται απόσταση μεγαλύτερη του 1μ και
  7. Ιάσονα καλησπέρα. Ε9 του 2020 εννοείς υποθέτω, όχι του 2003 και όλα τα επόμενα σωστά? Το Ε9 μέχρι και το 2019 δείχνει κανονικά το χώρο με βοηθητική χρήση.
  8. Καλησπέρα, σε ακίνητο του προπερασμένου αιώνα διατηρητέο, έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια για εργασίες. Αυτή τη στιγμή η άδεια είναι σε ισχύ. Η ιδιοκτήτρια θέλει να μεταβιβάσει το ακίνητο και μου ζητά βεβαίωση. Μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση εν μέσω εργασιών και ενώ είναι σε ισχύ Οικοδομική Άδεια? Υπάρχουν εργασίες που δεν έχουν ολοκληρωθεί, αλλά δεν έχουν σχέση με δόμηση/κάλυψη κλπ. Έχει τύχει σε κάποιον? Ευχαριστώ!
  9. Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή εβδομάδα, σε κτήριο κατοικιών με άδεια του 1970 έχει γίνει επέκταση υπογείου εκτός περιγράμματος και αλλαγή χρήσης υπογείου από ΒΧ σε ΚΧ. Το 2000 έγινε αλλαγή χρήσης όλου του κτηρίου από κατοικία σε υπηρεσίες. α) Η κατοψη υπογειου του 2000 δειχνει το υπόγειο στην αρχική του μορφή χωρίς την αυθαίρετη επέκταση, η οποία λόγω φέροντα οργανισμού υποθέτω οτι εχει κατασκευαστει ετσι εξαρχής. Θεωρω οτι ειναι λαθος του συναδελφου που εξεδωσε την αδεια του 2000, ωστόσο το αναφερω γτι μου φανηκε πολυ περιεργο και το αντιμετωπιζω πρωτη φορά. β) Οι ιδιοκτήτ
  10. Καλησπέρα, σε περίπτωση που εκδίδω ΕΕΜΚ για τροποποίηση ανοιγμάτων και εσωτερικών διαρρυθμίσεων, μου ζητά το σύστημα Υ.Δ. Μηχανικού για ενημέρωση φακέλου. Εφόσον καταθέτω σχέδια κλπ στην ΕΕΜΚ είναι απαραίτητη η ενημέρωση? Τι γίνεται αν ο ιδιοκτήτης αρνηθεί να πληρώσει το extra ποσό με το τέλος των εργασιών, ενώ εγώ έχω ήδη καταθέσει την Υ.Δ. στο σύστημα?
  11. Καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι στη φάση κατασκευής κατοικίας 2 ορόφων περιγράμματος 100μ2 με υπόγειο σε οικόπεδο 300μ. από τη θάλασσα. Στη φάση αυτή έχουν γίνει σκυροδετήσεις radier και τοιχείων υπογείου κοστούμι. Στη φάση σκυροδέτησης είχαμε βρει νερά τα οποία απομακρύνθηκαν με αντλία. Τα νερά εν τέλει δεν ήταν βρόχινα καθώς σε μια μέρα το σκάμμα ξαναγέμισε με νερό μέχρι και 10εκ πάνω από την άνω στάθμη της radier. Επειδή γνωρίζαμε το θέμα των υδάτων, αλλά είχαμε εκτιμήσει τον υδροφόρο αρκετά χαμηλότερα, το μπετόν έχει ειδικά πρόσμικτα και penetron. Πρόκειται να βάλουμε 3 αντλίες και να κατ
  12. Καλησπέρα. Έχω περίπτωση που το υπόγειο έχει κατασκευαστεί με μεγαλύτερο ύψος εσωτερικά με αποτέλεσμα να είναι μεν σωστή η στάθμη θεμελίωσης αλλά να μην πληρούνται οι προϋποθέσεις που θέτει ο ΓΟΚ για το 1,50μ.. Θεωρώ ότι πάω με αναλυτικό για υπέρβαση ύψους και δικαιούμαι μειωτικό, σωστά?
  13. Καλησπέρα, από τα όσα περιγράφεις εφόσον οι αποθήκες είχαν μετρήσει στη δόμηση, πας για αναλυτικό και όχι ΥΔ ή ΥΚ. Δες αναλυτικά τι αναφέρει η παραγραφή του προστίμου και το κλείσιμο του φακέλου που περιγράφεις για να πατήσεις εκεί. Η άλλη παράβαση με ΥΔ και ΥΚ κανονικά. Ιδανικά ανέβασε κάποιο σχέδιο γιατί αυτό με το υπόγειο και τη βεράντα δεν είναι απολύτως σαφές. Σχετικά με τις παραβάσεις κτιριοδομικού υπάρχει συγκεκριμένη αναφορά στο Νόμο για παραβάσεις κατηγορίας 3, επομένως ορθά πράττουν οι συνάδελφοι. Σε αλλαγή χρήσης υπογείου από Β.Χ. σε Κ.Χ. πως αντιμετωπίζει ο 44
  14. Σχετικά με το bold κομμάτι η Εγκ.2 σε συνέχεια αναφέρει: Αυθαίρετα ισόγεια κτίρια με χρήση επαγγελματική, βιομηχανική, γεωργική αποθήκη κ.λ.π., που προσμετρώνται σε κάθε περίπτωση στον σ.δ. του οικοπέδου/γηπέδου, δεν συμπεριλαμβάνονται στην έννοια των «βοηθητικών χώρων» και για τον λόγο αυτό δεν έχει εφαρμογή ο μειωτικός συντελεστής. Αυτο τι σημαίνει ότι για να πάρει μειωτικό συντελεστή ένας ισόγειος ΒΧ θα πρέπει βάσει ΝΟΚ να μην μετράει στο σ.δ.? Συγκεκριμένα ισόγειο λεβητοστάσιο που αποτελεί ανεξάρτητο αυθαίρετο ισόγειο κτήριο δικαιούται μειωτικό ή όχι? (με τη λογική οτι θα μέτραγε
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.