Jump to content

Roukat

Core Members
  • Posts

    1,220
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

Roukat last won the day on May 20 2023

Roukat had the most liked content!

2 Followers

Profile Information

  • Φύλο
    Δεν απαντώ
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

7,384 profile views

Roukat's Achievements

Community Constructor

Community Constructor (3/15)

  • Very Popular Rare
  • Helpful Rare
  • Conversation Starter Rare
  • Reacting Well Rare
  • Dedicated Rare

Recent Badges

99

Reputation

  1. Καλημέρα, έχω οικοδομική άδεια του 2011 με έναρξη εργασιών 12/2011 για διώροφη κατοικία με στέγη. Έχει περατωθεί το ισόγειο και ο Φ.Ο του ορόφου, δηλ. υποστυλώματα και πλάκα οροφής. Δεν έχει κατασκευαστεί η τοιχοποιία του α' ορόφου, ούτε η στέγη. Τώρα που θέλει ο πελάτη να αποπερατώσει τον όροφο (με αλλαγές όμως στα αρχιτεκτονικά του ορόφου) και να κατασκευάσει την στέγη τι άδεια πρέπει να βγάλω? Άραγε ισχύει ακόμα η οικοδομική άδεια και άρα πάω για αναθεώρηση αυτής? Διαβάζω το άρθρο 52 του ν.4495/17 που μιλάει για λήξη ισχύος 31.12.2024, καλά καταλαβαίνω?
  2. @Pavlos33 οκ κατάλαβα, θα το κάνω έτσι λοιπόν, ευχαριστώ για το χρόνο σου!
  3. @Pavlos33 καλέ αφού έχω υπέρβαση ύψους>20% λέμε, πάει ντουγρού ΚΑΤ.5....Η μόνη περίπτωση να τον βάλω κατηγ.4 είναι με την υπόθεση<50τμ. @tettrisενδιαφέρουσες οι σκέψεις σου! Προσπαθώ να καταλάβω το πνεύμα του νόμου....και λέω: Στην εύρεση κατηγορίας ο νομοθέτης υπονοεί ότι συνυπολογίζεις ότι μετράει στη δόμηση?δεν είμαι σίγουρη , επίσης αυτήν εδώ την παρατήρηση* γιατί την έχει κάτω από την περ. α και β και όχι κάτω από την γ της ΚΑΤ.4 που αφορά τα 50τ.μ.? Όταν λέει συνολική δόμηση, τι εννοεί? (δεν αναφέρομαι στο αν αναφέρεται σε οριζόντια ιδιοκτ. ή στο όλο γιατί δε με απασχολεί τώρα εδώ αυτό). Αναφέρεται στα τετραγωνικά βάσει της παρατήρησης*, ή πρέπει να προσθέσουμε κυριολεκτικά ότι αυθαίρετο έχουμε, δηλ. και αποθήκες και υπόγεια και σοφίτες και δεν ξέρω κι εγώ.... ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΑΡΘΡΟ 96, ΚΑΤ.4 *τα ανωτέρω ποσοστά συνυπολογίζονται όλα τα αυθαίρετα κτίσματα επί του ακινήτου, καθώς και αυθαίρετες κατασκευές που έχουν υπαχθεί στους ν.3775/2009 (Α122), 3843/2010 (Α62), 4014/2011 (Α204) και 4178/2013 (Α174). Δεν συνυπολογίζονται επιφάνειες εντός του περιγράμματος του κτιρίου σε εντός σχεδίου περιοχές που δεν δημιουργούν αυτοτελείς χώρους, όπως σοφίτες, εσωτερικοί εξώστες και υπόγεια. Ημιυπαίθριοι χώροι δε συνυπολογίζονται μέχρι του ποσοστού υπέρβασης 80% του πολεοδομικού μεγέθους κάλυψης και δόμησης, με την προϋπόθεση, ότι έχουν ενταχθεί στους νόμους 3775/2009, 3843/2010, 4014/2011 και 4178/2013. Σας έχω κάψει, το ξέρω...😁
  4. το οικόπεδο είχε συντελεστή δόμησης και τότε και τώρα 0,80 οπότε για οικόπεδο 300τ.μ. έχουν γίνει νόμιμα 240τμ
  5. Λοιπόν η Υ.Υ προκύπτει με βάση το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής Οι αυθαίρετοι χώροι μου είναι: 1) 50τ.μ. υπόγεια αποθήκη 2) Αποθήκη 7τμ στο δώμα 3) υπέρβαση δόμησης 30τμ στον όροφο 4) απόληξη κλιμακοστασίου (που δεν την μετράω με τμ) ΑΡΑ: για να μπω στην περίπτωση κγ της κατ.4 πρέπει πάλι να μην συνυπολογισω το υπόγειο... Αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον δεν γίνεται, το τραβάω απ τα μαλλιά που λένε ε?
  6. οκ οπότε για να ανακεφαλαιώσουμε: Παρόλο που έχω υπέρβαση ύψους >20%, και που κανονικά όλοι οι αυθαίρετοι χώροι είναι>50τ.μ., επειδή το υπόγειο είναι εντός περιγράμματος κι επειδή έχει ναι μεν ανεξάρτητη είσοδο αλλά είναι υπόγεια αποθήκη και άρα ούτως ή άλλως δεν θα μέτραγε στο Σ..Δ., ΤΌΤΕ δεν προσμετράται στους χώρους για την εύρεση κατηγορίας και επομένως μπορώ να ενταχθώ στην περιπτωση κγ της ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 4, σωστά?
  7. Θεωρώ ότι είναι αυτοτελής χώρος οπότε θα του βάλω συντελεστή 0,50 και όχι 0,30...ΑΛΛΑ νομίζω ότι στο σημείο που αναφέρει τη λέξη αυτοτελής στην κατηγορία 4, δεν αναφέρεται σε κάτι τέτοιο. Εγω αντιλαμβάνομαι ότι εννοεί ότι εξαιρούνται τα υπόγεια που δεν προσμετρούν στο Σ.Δ., σε αντίθεση με τα υπόγεια που έχουν μετατραπεί σε κατοικίες. Κάνω λάθος? Τι θα κάνατε στη θέση μου?
  8. Σε υπερευχαριστώ για την ανταπόκριση @Pavlos33! Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τα παραπάνω? Εσύ θεωρείς δηλαδή ότι πρέπει να μετρήσει το υπόγειο στην ευρεση κατηγορίας, αλλά σωστά δεν μετράει η απόληξη κλιμακοστασίου? Διαφωνώ με το υπόγειο, είσαι σίγουρος? Επίσης λόγω υπέρβασης ύψους πάω ντουγρού ΚΑΤ.5....Μόνο αν μπορούσα να το εντάξω στην περίπτωση δγ (<50τμ) θα μπορούσα να το βάλω ΚΑΤ.4....
  9. Συνάδελφοι καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας στην παρακάτω υπόθεση: Διώροφη οικοδομή με άδεια, εντός σχεδίου, χωρίς σύσταση και με εξαντλημένο Σ.Δ.. Αυθαίρετες κατασκευές: (1) 50τ.μ. υπόγεια αποθήκη με εξωτερική πρόσβαση σε αυτή (δεν προβλεπόταν υπόγειο στην Ο.Α.+ τώρα υπάρχει πράγματι το κλασικό υπόγειο με Η=1,80μ) (2) απόληξη κλιμακοστασίου 10τμ στο δώμα και σε επαφή με αυτό δωμάτιο-αποθήκη 7τμ +ύψους 2μ πάνω από το επιτρεπόμενο. (3) υπέρβαση δόμησης 30τμ στον όροφο (ο εξώστης μετατράπηκε σε δωμάτια) χωρίς υπερβ. κάλυψης. ΕΥΡΕΣΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ: αν θεωρήσω ότι το υπόγειο δεν μετραει στο Σ.Δ. και η απόληξη κλιμακοστασίου πάει με αναλυτικό τότε τα τετραγωνικά που συμμετέχουν στην εύρεση κατηγορίας είναι 7+30=37τ.μ.. Όμως αν και στην υπερβάση δόμησης και κάλυψης είμαι <20%, στο ύψος είμαι >20% και πάω ΚΑΤ.5. Σκέφτομαι λοιπόν αν μπορώ να ενταχθώ στην περίπτωση (δγ) της κατηγορίας 4? [δγ) αυθαίρετες κατασκευές σε ακίνητα που διαθέτουν οικοδομική άδεια, ανεξαρτήτως του ποσοστού υπέρβασης της κάλυψης ή της δόμησης, όταν αυτές δεν ξεπερνούν τα πενήντα (50) τ.μ. σε συνολική δόμηση] ΕΥΡΕΣΗ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΩΝ ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ ΓΙΑ ΦΥΛΛΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ: Το υπόγειο και η απόληξη κλιμακοστασίου δεν συμμετέχουν στην εύρεση των συντελεστών (αφού δεν έχουν και υπέρβαση κάλυψης) οπότε θα δηλώσω στο φύλλο καταγραφής τα τετραγωνικά του υπογείου με συντελεστή Υ.Δ.<50%. Πως τα ακούτε όλα αυτά? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τυχόν απαντήσεις!
  10. Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής σχετικά με τη συμπλήρωση του ΠΙΝ.3 για εσωτερικούς και εξωτερικούς χρωματισμούς κτιρίου. Αν εγώ βγάλω για παράδειγμα 700τμ επιφάνεια τοίχων μέσα και 300τμ εξωτερικά, τελικά αυτές τις επιφάνειες θα περάσω και στον πίνακα? ή επειδή θα γίνει βάψιμο δύο χέρια σίγουρα μήπως πρέπει να τα πολλαπλασιάσω επί δύο? Και μήπως πρέπει να βάλω και κανά 10% αύξηση στις επιφάνειες για ασφάλεια (χασούρα). Ευχαριστώ!
  11. Καλημέρα, σας φορτώνει τους χάρτες στον γεωχωρικό εντοπισμό στο Buildingcert? Ούτε το Σάββατο ούτε σήμερα μου δουλεύει...
  12. Καλημέρα, αν κάποιος μηχανικός θέλει να κάνει διακοπή στην εφορία και να δουλεύει μέσω εταιρείας, τότε αρχικά πρέπει να κλείσει όλες τις υποθέσεις του, δηλ. να κόψει ΑΠΥ για ότι έχει κάνει π.χ. δηλώσεις αυθαιρέτων, αν δεν έχει ήδη κόψει και είτε να τα οριστικοποιήσει ή να κάνει αίτημα παραίτησης από τις δηλώσεις των αυθαιρέτων και να τα αναλάβει στη συνέχεια ως εταιρεία. Μετά αφού θα δουλεύει μέσω εταιρείας, θα μπαίνει με κωδικούς ΤΕΕ της εταιρείας στα αυθαίρετα, στις άδειες στις αμοιβές κλπ θα κόβει ΑΠΥ ή τιμολόγια μέσω εταιρείας μόνο, αλλά ότι σχέδια και τεχνικές εκθέσεις κάνει θα έχουν την σφραγίδα της εταιρείας (χωρίς υπογραφή νομίμου εκπροσώπου) και δίπλα σφραγίδα και υπογραφή δική του ως συντάξας μηχανικός. (Αυτά μου είπαν από το ΤΕΕ και σας τα μεταφέρω)
  13. Όχι θεωρώ ότι συγκεκριμένα η κατηγορία 3, περίπτωση ιβ, δεν προϋποθέτει ύπαρξη οικοδομικής άδειας. Άλλες περιπτώσεις όπως η περίπτωση α που αφορά φύτευση βάσει Ο.Α. προφανώς προϋποθέτει ύπαρξη οικοδομικής άδειας.
  14. Καλημέρα, επειδή μόλις μίλησα με το helpdesk της Η.Τ.Κ. ήθελα να το γράψω στο παρόν topic...μου επιβεβαίωσαν αυτό που ήδη έχουν πει πολλοί στο φόρουμ: ότι όταν έχει εκδοθεί άδεια κατεδάφισης ΑΛΛA δεν έχει κατεδαφιστεί το κτίριο τότε κάνεις την Η.Τ.Κ. δηλώνοντας κανονικά τις επιφάνειες με τις πράξεις που αντιστοιχούν δηλ. Ο.Α. ή τακτοποίηση. Την άδεια κατεδάφισης μου είπαν δεν την βάζεις στις πράξεις αλλά την αναφέρεις στην τεχνική περιγραφή. Προφανώς ανεβάζεις και ότι άλλο απαιτείται, πχ ΠΕΑ. ανοίχτηκε νέο θέμα. Pavlos 33
  15. Καλημέρα, άρα για να καταλάβω έχεις στο σχέδιο της αδείας έναν τύπου φωταγωγό χωρίς παράθυρα κάπου μέσα στο διαμέρισμα. Πρέπει οπωσδήποτε να βρεις και το σχέδιο της σύστασης...πιθανολογώ όμως ότι θα είναι το ίδιο σχέδιο και απλά θα έχει προσμετρηθεί το εμβαδόν του φωταγωγού στην οριζόντια ιδιοκτησία. Αν ισχύουν αυτά δε νομίζω ότι χρειάζεται να θεωρήσεις τον φωταγωγό κοινόχρηστο αφού δεν αναφέρεται στη σύσταση ως κοινόχρηστο. Επομένως εγώ θα τα έβαζα όλα σε ένα αναλυτικό. Τώρα αν επιβεβαιώσεις ότι είναι κοινόχρηστος και ουσιαστικά έχει μετακινηθεί, αν φαίνεται έτσι και στην σύσταση, δεν χρειάζεσαι συναινέσεις. Βρες το σχέδιο της σύστασης για μένα για να αποφασίσεις. (ΥΓ Γενικά ισχύει ότι: Αν δεν έχει μετρήσει ο φωταγωγός στην δόμηση, ΥΔ. Αν έχει μετρήσει, Διαφ. Διαμερισμάτωση με επέκταση στον κοινόχρηστο άρα παρ5&7/98 και εντός νόμιμου όγκου.)
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.