Μετάβαση στο περιεχόμενο

εξοικονομώ 2020


kotor9

Recommended Posts

Έχω ένα ερώτημα σχετικά με το εξοικονομώ. Το ρώτησα στο help desk .  Σας παραθέτω το ερώτημα και την απάντηση.

η ερώτηση:

Η κατοικία μου εγκρίθηκε στο πρόγραμμα “εξοικονομώ- αυτονομώ 2020” και αυτή τη στιγμή είμαστε στο στάδιο της ολοκλήρωσης της υλοποίησης των παρεμβάσεων δηλ δεν έχει ολοκληρωθεί το πρόγραμμα (δεν έχουν γίνει οι εκταμιεύσεις). Η κατοικία μου ανήκει με πλήρη κυριότητα 100% και στη δήλωση του 2019 (με βάση την οποία έγινε η υπαγωγή της στο πρόγραμμα “εξοικονομώ- αυτονομώ 2020”) τη δήλωσα στο Ε1 ως κύρια κατοικία μου.

Οι 2 ερωτήσεις που έχω να υποβάλλω είναι:

1. θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με το πρόγραμμα “εξοικονομώ- αυτονομώ 2020” αν στην φορολογική δήλωση για το έτος 2020 (πρέπει να γίνει ως 10/09/21) η κατοικία δηλωθεί ως δωρεάν παραχωρούμενη στο γιο μου (δηλ θα εμφανίζεται στο Ε1 του γιού μου ως κύρια κατοικία και στο Ε2 το δικό μου ως δωρεάν παραχώρηση);

[Προσοχή δεν μιλάμε για μεταβίβαση κυριότητας (γονική παροχή) παρά μόνο για δωρεάν παραχώρηση για το φορολογικό έτος 2020]. Δηλ το ιδιοκτησιακό καθεστώς θα παραμείνει αμετάβλητο (100% πλήρης κυριότητα σε μένα όπως φαίνεται στο Ε9), 

2. επειδή έχω μια πρόταση για ενοικίαση της κατοικίας αυτής το προσεχές διάστημα το ερώτημα είναι αν μπορώ να νοικιάσω την κατοικία αυτή σε άλλο πρόσωπο με δεδομένο ότι όταν νοικιαστεί (μάλλον Οκτώβριο) λογικά δεν θα έχει ολοκληρωθεί πλήρως το πρόγραμμα “εξοικονομώ- αυτονομώ 2020”;

Διάβασα τον οδηγό και τις συχνές ερωτήσεις και δεν είδα κάπου να αναφέρονται τα παραπάνω. Οι μόνες αναφορές που διάβασα ήταν περί της φορολογικής δήλωσης του 2019 και περί μη μεταβίβασης του ακινήτου αν δεν κλείσει το πρόγραμμα, αλλά αυτά δεν απαντούν στα 2 παραπάνω ερωτήματα.

η απάντηση:

Σε απάντηση του αιτήματός σας για ενημέρωση, γνωστοποιούμε ότι βάσει των κειμένων όρων του προγράμματος δεν απαντάται κάποιο ζήτημα εν σχέσει με τα τεθειμένα ερωτήματά σας.
Καταληκτικά, καθιστούμε σαφές ότι προσαπαιτείται η κατοικία αυτή, να χρησιμοποιείται ως κυρία.
Επί οιασδήποτε άλλης λεπτομέρειας, τελούμε στη διάθεσή σας.
 
Εγώ καταλάβαινω ότι μπορώ να κάνω τα δύο παραπάνω.
Εσείς τι καταλαβαίνετε από την πιο πάνω απάντηση;
Οποιαδήποτε βοήθεια είναι χρήσιμη αν και το θέμα είναι κυρίως λογιστικό και νομικό.
 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.