Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργολαβικό όφελος κατασκευών


Recommended Posts

Ακούω τόσα από συναδέρφους μηχανικούς για τις πληρωμές κατασκευών.

Και επειδή είμαι νέος στον χώρο αυτό θα ήθελα κάποιες ξεκάθαρες απαντήσεις για το τι συμβαίνει.

 

Πόσοι τρόποι υπάρχουν για να πληρωθεί έναν μηχανικός-κατασκευαστής για μια κατασκευή πχ. οικια;

 

Απλά και αναλυτικά γιατί δεν μπορώ να τα καταλάβω!!! Η ζεστή και οι επιταγές με έχουν θολώσει!!!

 

Τρόποι:

 

1. Με το κλειδί στο χέρι: δηλαδή για την κατασκευή ενός σπιτιού πχ 100μ2, από τις εκσκαφές μέχρι το ρεύμα, θα υπογράψεις συμβόλαιο που θα περιλαμβάνει όλες τις εργασίες και με την παράδοση του εσύ ως κατασκευαστής θα έχεις πληρωθεί (τμηματικά ή 3-4 ισόποσες δόσεις) το ποσό που συμφωνήσατε. πχ 100.000 .

 

2. Με ποσοστό επί των τιμολογίων : δηλαδή για τις αγορές υλικών από μπετό μέχρι κεραμίδια…π.χ. άθροισμα =100.000 , επί 20% θα πληρωθείς 20.000 

 

3. Με τις αγορές των υλικών και την πληρωμή των συνεργείων από τον ιδιοκτήτη και ο εργολάβος-κατασκευαστής με τάδε ποσό συμφωνημένο από την αρχή. Π.χ. ιδιοκτήτη για αυτήν την κατασκευή του σπιτιού σου 100μ2 με όλα δικά σου (υλικά + συνεργεία) θέλω 20.000 

 

 

4. Επίσης «παίζει» και το τμηματικό. Δηλαδή μπετό τόσα 10.000, τούβλα τόσα 10.000, δάπεδα τόσα 10.000 κλπ

  • οι τιμές είναι άσχετες

Τι ισχύει τελικά;

Πως γίνονται οι πληρωμές στις κατασκευές;

Δεν θεωρώ κανέναν από τους τρόπους αυτούς έντιμο, πραγματικό, και «καθαρό». Μήπως είμαι εκτός πραγματικότητας;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν μπορώ να αντιληφθώ την τελευταία φράση.

Δεν θεωρώ κανέναν από τους τρόπους αυτούς έντιμο, πραγματικό, και «καθαρό»

Τι εννοείς?

Εντιμο? Γιατί είναι ανέντιμο?

Πραγματικό? Γιατί είναι ψεύτικο?

"Καθαρό"? Γιατί είναι "βρώμικο"?

 

 

Στο θέμα τώρα, εγώ έχω δουλέψει με τους 2 πρώτους τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν μπορώ να αντιληφθώ την τελευταία φράση.

Δεν θεωρώ κανέναν από τους τρόπους αυτούς έντιμο, πραγματικό, και «καθαρό»

Τι εννοείς?

Εντιμο? Γιατί είναι ανέντιμο?

Πραγματικό? Γιατί είναι ψεύτικο?

"Καθαρό"? Γιατί είναι "βρώμικο"?

 

 

Στο θέμα τώρα, εγώ έχω δουλέψει με τους 2 πρώτους τρόπους.

 

 

erling

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η βάση που το θέτω είναι ότι ποτέ δεν γνωρίζει κανείς τι ακριβώς θα σου παρουσιαστεί στην κατασκευή (από θέμα εργασιών) τι άλλο θα σου ζητήσει ο πελάτης-ιδιοκτήτης (κάτι που ξεχάστηκε ή δεν διευκρινιστικέ -θελημένα ή όχι). την τιμή υλικών στο διάστημα της συμφωνίας μέχρι την κατασκευή. τα υλικά που θα βάλει ο σωστός μηχανικός (που δεν αποσκοπεί στο επιπλέον κέρδος) και τα αντίστοιχα του κακού. Εκεί θεωρώ ότι είναι βρώμικο, ανέντιμο μη πραγματικό

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που ένας μηχανικός αποφασίσει να εμπλακεί με την κατασκευή, έχει αλλάξει αντικείμενο.

Πλέον είναι έμπορος.

Και ως γνωστόν, το εμπόριο έχει ρίσκο.

Αλλά επίσης το εμπόριο απαιτεί σωστές συμφωνίες.

Οι σωστές συμφωνίες είναι αυτές που θα σου φέρουν το επιθυμητό κέρδος. Το ποσοστό κέρδους δεν είναι κάτι που μπορεί να εκτιμηθεί με όρους όπως "ηθικό/ανήθικο". Εχω δουλέψει με 5%, έχω δουλέψει και με 40%. Δεν σημαίνει πως το 40% ήταν ανέντιμο.

Και ποιος είναι αυτός που δεν αποσκοπεί στο επιπλέον κέρδος?

Δεν είναι λάθος να αποσκοπείς στο επιπλέον κέρδος.

Λάθος είναι όταν αποσκοπείς στο επιπλέον κέρδος ρίχνοντας την ποιότητα του έργου.

Οχι όταν πετυχαίνεις χαμηλότερη τιμή στον σίδηρο πχ ή στο κούφωμα ή στο πλακάκι.

Link to comment
Share on other sites

εχω δουλεψει με το 1 και λιγοτερο με το 3, οπου βεβαια οσες φορες το εχω κανει ειχαμε στεναχωριες.

 

τα περι εντιμοτητας τα θεωρω περιεργα και ακατανοητα. οι διαφορες πχ στις τιμες οπως σημειωνει ευστοχα ο erling ειναι μεσα στο παιχνιδι αν πας με το κλειδι στο χερι. το να σου ζητησει "κατι αλλο" ο πελατης ειναι θεμα συμφωνιας και ποσο προσεχτικος εισαι, καθως και ποσο καλη διαθεση θελεις να δειξεις. Το θεμα των υλικων ειναι απλα λαθος σαν παρατηρηση αφου κι αυτο καλυπτεται απο συγγραφες υποχρεωσεων κλπ.

 

τα περι "επιπλεον κερδους" απαντηθηκαν. Για μενα η κατασκευη εχει αποδειχθει ιδιαιτερα επικερδης σαν δραστηριοτητα απλα εχουμε την τρελα μας να μελεταμε και δεν μου πολυαρεσει το κυνηγητο των συνεργειων.

 

υγ. το 4 ειναι καταστροφη αφου πηγαινεις γυρευοντας για συνεχεις συγκρισεις και γεμιζει η οικοδομη συνεργεια που βρισκει ο πελατης που ειναι ολα λιγο φθηνοτερα απο τα δικα σου αλλα αμφιβολου ποιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ....... εστω με το 1. με το κλειδι στο χέρι

 

Δεν ενδιαφερονται οι ιδιοκτητες τι υλικο θα μπει;

τι ποιοτητα; τι σχεδιο; τι χρωμα;

δηλαδη ολα τυποποιημένα. αυτα που θα γραφει η συγγραφη υποχρεωσεων και πληρωνει την διαφορα;

απο μαγαζι που ο κατασκευαστης συνεργαζεται ή απο εκει που θα θέλει ο ιδιοκτητης.

και αν ο ξαδερφος του βάζει πλακακια και θελει να τα τοποθετησει αυτος τοτε τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γιατί νομίζεις οτι το "Σύγχρονο Σπίτι" είναι ένα πομπός καρκινογόνων μορίων, από τη ταράτσα έως τα θεμέλια?

Τι τα ρωτάς; δε τα ξεύρεις;

Τα φθηνά υλικά (αρκεί να δείχνουν γυαλιστερά κυριλέ) είναι που αποφέρουν τα περισσότερα κέρδη στον κατασκευαστή και στους μεσάζοντες (και η εκμετάλλευση της τεχνολογίας σε συνδυασμό με τους εργαζόμενους φυσικά). Η διαφορά που πληρώνει ο αγοραστής είναι η υποβάθμιση της ζωής του (πρόσφατα ανακάλυψα ότι ακόμα και τα συνήθη πλακάκια κουζίνας μπάνιου περιέχουν αμίαντο!σκέψου όλα τα άλλα που θα μάθουμε σε 20 χρόνια οτι δεν ήταν και τόσο φιλικά.. ).

 

Τι υλικά προωθεί ο Ελληνας μηχανικός και γιατί τέτοια μονομέρεια;

Εδώ μπορείς να θαυμάσεις μεγαλειώδη συζήτηση που προηγήθηκε για ένα συναφές με τα εναλλακτίκα υλικά θέμα.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=83662#post83662

 

Περαστικά μας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.