Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα από νέα καταμέτρηση αγροτεμαχίου.


Recommended Posts

Τυχαία είδα το forum σας και ελπίζω να μπορείτε να με συμβουλέψετε στο πρόβλημα που με απασχολεί.

Κληρονόμησα από τον πατέρα μου ένα αγροτεμάχιο (χαλέπα) σε ορεινό χωριό της Κρήτης, με συμβόλαιο παλαιό της γιαγιάς, του 1937.

Τα παλαιά συμβόλαια δεν ανέφεραν ποτέ την πραγματική έκταση, αλλά είχαν μέτρο τις οκάδες, τους εργάτες ή στρέμματα πολύ λιγότερα του κανονικού (επειδή δεν τα είχαν μετρήσει ποτέ ή για λόγους εφορίας).

Το συμβόλαιο μου αναφέρει ένα και μισό (1,5) στρέμμα.

Το αγροτεμάχιο αυτό δεν το είχα δει ποτέ μου και πέρυσι που το είδα για πρώτη φορά (μου το έδειξαν ο Κοινοτάρχης, και χωριανοί ), είναι στην πραγματικότητα εννέα (9) στρέμματα.

ΠΟροκειμένου να κάνω νέο διορθωτικό συμβόλαιο, έβγαλα πλήρες τοπογραφικό με κάθε λεπτομέρεια και απαρίθμηση των γειτόνων (ο τοπογράφος έκανε και ο ίδιος λεπτομερή διαπιστωτικό έλεγχο πριν εκδώσει το τοπογραφικό).

Εχετε υπόψη σας παρόμοια περίπτωση;

Θα έχω πρόβλημα στη σύναψη συμβολαίου;

Θα πρέπει να αναγράφει το νέο συμβόλαιο "μετά από νεώτερη καταμέτρηση" ή θα πρέπει να γράφει και κάτι άλλο λόγω της μεγάλης διαφοράς με το παλαιό συμβόλαιο; Τι με συμβουλεύετε;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη για μένα βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟροκειμένου να κάνω νέο διορθωτικό συμβόλαιο, έβγαλα πλήρες τοπογραφικό με κάθε λεπτομέρεια και απαρίθμηση των γειτόνων (ο τοπογράφος έκανε και ο ίδιος λεπτομερή διαπιστωτικό έλεγχο πριν εκδώσει το τοπογραφικό).

Εχετε υπόψη σας παρόμοια περίπτωση;

Θα έχω πρόβλημα στη σύναψη συμβολαίου;

Θα πρέπει να αναγράφει το νέο συμβόλαιο "μετά από νεώτερη καταμέτρηση" ή θα πρέπει να γράφει και κάτι άλλο λόγω της μεγάλης διαφοράς με το παλαιό συμβόλαιο; Τι με συμβουλεύετε;

 

Σε συμβουλεύω να ακούς το μηχανικό σου.Αυτός είναι υπεύθυνος κ πληρώνεται για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντά σου.Επίσης το συμβ/φο σου.Το τί μας περιγράφεις εδώ μέσα δεν έχει κ πολύ σημασία,καθώς δεν είμαστε οι αρμόδιοι να ασχοληθούμε με την περίπτωσή σου,ούτε εσύ είσαι σε θέση να αξιολογείς την άποψή μας εις βάρος του μηχανικού σου.

 

Έχουμε υπ' όψη μας παρόμοιες περιπτώσεις,η δική σου είναι τραβηγμένη από τα μαλλιά.Χρησικτησία κ άγιος ο θεός.....

 

Εμπιστεύσου το μηχανικό σου κ τέλως πάντων όποιον είναι αρμόδιος κ έχει χρεωθεί την περίπτωσή σου.Παρακαλώ μην κάνετε κατάχρηση του ανιδιοτελούς σκοπού της λειτουργίας αυτού του φόρουμ.Παραβιάζετε τον κανόνα συμμετοχής Νο 6β.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο απο κει και πέρα είναι να συμβουλευτείτε συμβολαιογράφο. Από τη στιγμή που αναφέρετε ότι ο συνάδελφος έκανε τη δουλειά του από κει και πέρα υποθέτω ότι το υπόλοιπο τμήμα, δηλαδή των επιπλέον των 1500τμ. μάλλον πρέπει να τιο δηλώσετε ως χρησικτησία. Για περαιτέρω όμως συμβουλευτείτε συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

vaios δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα - αν δεν υπάρχει βέβαια με τους γείτονες - θα το τακτοποιήσει ο συμβολαιογράφος

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο απο κει και πέρα είναι να συμβουλευτείτε συμβολαιογράφο. Από τη στιγμή που αναφέρετε ότι ο συνάδελφος έκανε τη δουλειά του από κει και πέρα υποθέτω ότι το υπόλοιπο τμήμα, δηλαδή των επιπλέον των 1500τμ. μάλλον πρέπει να τιο δηλώσετε ως χρησικτησία. Για περαιτέρω όμως συμβουλευτείτε συμβολαιογράφο.

 

vaios δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα - αν δεν υπάρχει βέβαια με τους γείτονες - θα το τακτοποιήσει ο συμβολαιογράφος

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την ευγενική σας απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.