Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρότερες διαστάσεις από την άδεια - αναθεώρηση;


Recommended Posts

Εχω περιπτωση ισογειου καταστηματος εντος οικισμου το οποιο δειχτηκε 4.10 στην αδεια και κατασκευαστηκε 3.50 στην πραξη. Το ερωτημα μου ειναι κανοντας προσθηκη α' οροφου,απαιτειται αναθωρηση οικοδομικης αδειας για αυτην την περιπτωση 'η το πολυ-πολυ να χρειαζεται ενημερωση φακελου? Στο Π.Δ. του 93 που κοιταξα στο αρθρο 6 αναφερει οτι αναθεωρηση γινεται στην περιπτωση που εχουμε αυξηση ογκου της οικοδομης και δεν αναφερει για μειωση ογκου τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έναν φάκελο θα υποβάλεις που θα περιλαμβάνει και την προσθήκη και την αλλαγή m2 στο ισόγειο.

Δεν θα υποβάλεις δηλαδή ξεχωριστό φάκελο για την αναθεώρηση ή την ενημέρωση του αρχικού φακέλου.

 

1) Αν η άδεια του ισογείου είναι σε ισχύ, τότε υποβάλεις φάκελο για "Αναθεώρηση οικ. αδείας λόγω προσθήκης ορόφου και τροποποιήσεων στο ισόγειο."

 

2) Αν η άδεια του ισογείου έχει λήξει, τότε υποβάλεις φάκελο για "Προσθήκη καθ' ύψος και αποτύπωση ισογείου λόγω τροποποιήσεων."

Link to comment
Share on other sites

Το περιγραμμα του ισογειου δεν εχει αλλαξει! Δεν εχω μεταβολη σε μ2 ουτε προς τα πανω(αυξηση) ουτε προς τα κατω(μειωση). Απλα εκει που η συναδελφος που εβαγλε την αδεια για το ισογειο καταστημα και εδειξε υοψομετρο 4.10, στην πραξη ο μαστορας το κατασκευασε 3.40μ. Και λεω: Δειχνοντας το 3.40μ που ειναι στην πραγματικοτητα, απαιτειται αναθεωρηση της παλαιας οικοδομικης αδειας,που πλεον δεν ειναι σε ισχυ(εχει παρει ρευμα το κτιριο)?

Link to comment
Share on other sites

 

1) Αν η άδεια του ισογείου είναι σε ισχύ, τότε υποβάλεις φάκελο για "Αναθεώρηση οικ. αδείας λόγω προσθήκης ορόφου και τροποποιήσεων στο ισόγειο."

Νομίζω και διορθώστε με αν κάνω λάθος, πως οι λέξεις "αναθεώρηση" και "προσθήκη" δεν πάνε ποτέ μαζί.

Δηλαδή είτε έχει λήξει η άδεια είτε όχι ο τίτλος θα πρέπει να είναι "Προσθήκη ορόφου και τροποποιήσεις στο ισόγειο"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.