Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδοχή κληρονομιάς και τακτοποίηση σε εξ αδιαιρέτου


Herbert Platzer

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

Έχω και εγώ ένα πρόβλημα με ένα οικόπεδο το οποίο είναι εξ' αδιαιρέτου. Η γιαγιά μου απεβίωσε το 2019 και το σπίτι της είναι να γραφτεί στο όνομα μου αφότου γίνει αποδοχή κληρονομιάς από την μητέρα μου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα αυτή την στιγμή γιατί στο οικόπεδο υπάρχον αυθαιρεσίες ( σπίτια από της θείες μου 2). Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι η θείες μου δεν, έχουν πλέον τα λεφτά για να κάνουν την τακτοποίηση.

Το ερώτημα μου είναι αν υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει ο διαχωρισμός του οικοπέδου (33,33%), χωρίς να πρέπει να γίνει η τακτοποίηση ώστε να πάρω επιτέλους το κομμάτι που μου ανήκει (το σπίτι της γιαγιάς μου).

 

Ευχαριστώ και με συγχωρείτε για την γραμματική μου. Μένω χρόνια στο εξωτερικό.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

δλδ, εννοεις οτι,  η γιαγια  ηθελε να το αφησει σε εσενα  με διαθηκη,  αλλα δεν προλαβε

Αρα κληρονομει η μητερα σου με δυο αδελφια κατα 1/3 καθε ενας, χωρις  διαθηκη..

Χρειαζομαστε στοιχεια...τι οικοπεδο ειναι, πού  βρισκεται  ,  πόσα τμ.  ειναι,  τι εχει χτισμενα νομιμα, τι εχει παρανομα, αν εχει γινει συσταση ΟΙ  κλπ.

Εάν δεν εχετε "αντιδικια" με τους αλλους κληρονομους, τοτε

συννενοεισθε μεταξυ σας και το αναθετετε σε μηχανικο. Προφανως τα "οικονομικά" μεταξυ σας, μπορειτε να τα διευθετησετε.

Εαν δεν συμφωνειτε, παλι σε μηχανικο θα πας για τακτοποιηση με το αρθρο 98 παρ. 4

υγ

με θανατο του 2019, εισθε  ήδη  εκπροθεσμοι ως προς την υποβολη δηλωσης φορου κληρονομιας και πιθανον να εχετε προστιμα.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.