Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με εξαεριστήρα μπάνιου.


Tyler

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπερα, έχω ένα πρόβλημα που με ταλανίζει εδώ και χρόνια. Θα ήθελα λοιπόν τη συμβουλή σας σε περίπτωση που έχει βρεθεί κάποιος σε αντίστοιχη περίπτωση. Μπάνιο 1ου ορόφου με εξαεριστήρα όπου ο σωλήνας περνάει απτην 2ο και 3ο όροφο και καταλήγει στο πατάρι. Σε περίπτωση που για παράδειγμα ο 2ο όροφος ανάψει τον εξαεριστήρα οι μυρωδιές πηγαίνουν και στον πρώτο όροφο. Φαντάζομαι ότι σκάνε στο σωλήνα και κάποιες πηγαίνουν ταράτσα κάποιες προς τα κάτω. Έχω δοκιμάσει να μεγαλώσω το σωλήνα στην ταράτσα σε ύψος. Να του αλλάξω καπελάκι. Να βαλω μια δυνατό εξαεριστήρα. Το μόνο που δεν έκανα είναι να βαλω εξαεριστήρα με περσίδες. Εν κατακλείδι για να γλυτωσω απτις μυρωδιές θα πρέπει ή να μην το ανάβει ο από πάνω ή να έχω όλη μέρα και νύχτα τον εξαεριστήρα μου ανοιχτό. Μόνο έτσι δεν έρχονται. Πριν λοιπόν βαλω εξαεριστήρα με περσίδες (που θεωρώ ότι δεν θα με σώσει), γνωρίζει κανείς κάποιο άλλο τρόπο να σωθώ; Θα παραθέσω και φωτογραφίες για να βοηθήσω. D749A87C-57A5-474E-88B2-70EF8F47B6FE.thumb.jpeg.fafe945a650db7dbc4e3707e0696b2c8.jpeg74D2234D-156E-4FBD-8FDD-68F815B481DE.thumb.jpeg.8601f32306f6dc0a4896da14e5c9dc21.jpeg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Είναι το επόμενο βήμα ή με κλαπε ή με πτερύγια που κλείνουν. Είπα μήπως έχει κάνει κάποιος κάτι καλύτερο είτε στην ταράτσα για να τραβάει είτε στην υπάρχουσα εγκατάσταση 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Tyler said:

. Είπα μήπως έχει κάνει κάποιος κάτι καλύτερο είτε στην ταράτσα για να τραβάει είτε στην υπάρχουσα εγκατάσταση 

κατι δεν καταλαβα , έχετε ? κ οι 3 όροφοι κοινή σωλήνα που καταλήγει στην ταράτσα κ πάνω σε αυτην ειναι τα εξαεριστηράκια των wc ?

Εαν ναι, τοτε , πρεπει να βαλετε απο κοινου κ οι 3 οροφοι εναν κεντρικο  εξαεριστήρα σωλήνας  καπου στο τελος της σωλήνας  .

Ο κεντρικος Εξαεριστήρας  θα ενεργοποιείτε μαζί με τα εξαεριστηράκια , εννοείτε ότι μιλάμε για έναν  μίνι αυτοματισμό με τις κατάλληλες ηλεκτρικές μανδαλώσεις για να μην έχουμε πολικά βραχυκυκλωματα ,   Εαν υπάρχει κοινόχρηστο ρεύμα,  οι λειτουργιά του εξαεριστήρα  απλοποιείτε .  

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

κατι δεν καταλαβα , έχετε ? κ οι 3 όροφοι κοινή σωλήνα που καταλήγει στην ταράτσα κ πάνω σε αυτην ειναι τα εξαεριστηράκια των wc ?

Εαν ναι, τοτε , πρεπει να βαλετε απο κοινου κ οι 3 οροφοι εναν κεντρικο  εξαεριστήρα σωλήνας  καπου στο τελος της σωλήνας  .

Ο κεντρικος Εξαεριστήρας  θα ενεργοποιείτε μαζί με τα εξαεριστηράκια , εννοείτε ότι μιλάμε για έναν  μίνι αυτοματισμό με τις κατάλληλες ηλεκτρικές μανδαλώσεις για να μην έχουμε πολικά βραχυκυκλωματα ,   Εαν υπάρχει κοινόχρηστο ρεύμα,  οι λειτουργιά του εξαεριστήρα  απλοποιείτε .  

Έτσι όπως τα λες. Εγώ μένω στον 1ο όροφο, μια οικογένεια Σύριων στον 2ο και ο 3ος δεν κατοικείται. Θα το ψάξω αυτό που μου είπες και θα το προτείνω στον ιδιοκτήτη του 2ου για να το τοποθετήσουμε. Σε ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.