Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με ΒΙΟ.ΠΑ.


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλή σας ημέρα.

 

Ψάχνω για τις χρήσεις γης που επιτρέπονται στο ΒΙΟ.ΠΑ Άνω Λιοσίων. Όποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει γιατί δεν έχω βρει άκρη. Μίλησα με την υπεύθυνη στην πολεοδομία, η οποία με παρέπεμψε στη Διεύθυνση Ανάπτυξης στην Ελευσίνα για τους κωδικούς με τις επιτρεπόμενες χρήσεις όπως μου είπε. Από τη Δ.Α. μου είπανε πως πρέπει να μιλήσω με την πολεοδομία. Εξηγώντας τους τι μου είπαν από την πολεοδομία, μου διευκρίνισε σε γενικές γραμμές, αλλά στην ερώτησή μου αν επιτρέπεται η συγκεκριμένη χρήση που μας ενδιαφέρει, δεν ήταν ξεκάθαροι. Υπάρχει ένα Π.Δ. του '84, το οποίο τις αναφέρει, καταργήθηκε όμως και στο νέο δεν είναι ξεκάθαρες οι χρήσεις γης. Αυτό μου είπε και η πολεοδομία. Από το τοπογραφικό δίνουν χρήση γής με αιτιολογία ΒΙΟ.ΠΑ, αλλά για το αν επιτρέπεται η συγκεκριμένη δραστηριότητα είναι αρμοδιότητα της Δ.Α. κατά την πολεοδομία.

 

Καμία ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

Να βρεις το ΦΕΚ του ΒΙΟΠΑ το οποίο θα έχει σίγουρα συμπληρώσεις σε άλλα ΦΕΚ κλπ. Τι εννοείς δεν είναι ξεκάθαρες οι χρήσεις; Εσύ τι χρήση έχεις; Χρειάζεται έγκριση περιβ. όρων άδεια ίδρυσης αν ναι τότε ξεκίνα από εκεί

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
Συνάδελφοι καλή σας ημέρα.

 

Ψάχνω για τις χρήσεις γης που επιτρέπονται στο ΒΙΟ.ΠΑ Άνω Λιοσίων. Όποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει γιατί δεν έχω βρει άκρη. Μίλησα με την υπεύθυνη στην πολεοδομία, η οποία με παρέπεμψε στη Διεύθυνση Ανάπτυξης στην Ελευσίνα για τους κωδικούς με τις επιτρεπόμενες χρήσεις όπως μου είπε. Από τη Δ.Α. μου είπανε πως πρέπει να μιλήσω με την πολεοδομία. Εξηγώντας τους τι μου είπαν από την πολεοδομία, μου διευκρίνισε σε γενικές γραμμές, αλλά στην ερώτησή μου αν επιτρέπεται η συγκεκριμένη χρήση που μας ενδιαφέρει, δεν ήταν ξεκάθαροι. Υπάρχει ένα Π.Δ. του '84, το οποίο τις αναφέρει, καταργήθηκε όμως και στο νέο δεν είναι ξεκάθαρες οι χρήσεις γης. Αυτό μου είπε και η πολεοδομία. Από το τοπογραφικό δίνουν χρήση γής με αιτιολογία ΒΙΟ.ΠΑ, αλλά για το αν επιτρέπεται η συγκεκριμένη δραστηριότητα είναι αρμοδιότητα της Δ.Α. κατά την πολεοδομία.

 

Καμία ιδέα??

στείλε μου e-mail να σου στείλω το Π.Δ.Λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο ΒΙΟ.ΠΑ δεν γνωρίζω. Από τη στιγμή που είναι θεσμοθετημένο όμως μπορείς να βρεις στοιχία από τη Πολεοδομία για τους όρους δόμησης. το ίδιο και για τις χρήσεις γης. ΤΑ ΦΕΚ που ισχύουν για το ΒΙΟΠΑ πάντως που αναφέρεσαι είναι τα 884Δ/04, 174Δ/99 και για τις χρήσεις δες άρθρα 5 και 6 του ΦΕΚ-270/Α/23-11-01 και Ν-3325/05 ΦΕΚ-68/Α/11-3-05.(ίδρυση και λειτουργία βιομηχανικών εγκαταστάσεων άρθρο 16, 17.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.