Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά σε μπαλκόνια


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. 

Αφορμή για το νέο αυτό θέμα μου είναι ένα άρθρο που είδα στο ίντερνετ (εδώ) σχετικά με την τοποθέτηση φωτοβολταικων στο μπαλκόνι της οικίας μου. 

Είμαι λοιπόν ιδιοκτήτης ολόκληρου του 5ου ορόφου (οροφοδιαμέρισμα) σε 5οροφη οικοδομή (του 2007), από πάνω η οποία οικοδομή έχει και στέγη-κεραμοσκεπή. 

Ερώτημα είναι αν μπορώ λοιπόν να εγκαταστήσω φωτοβολταϊκά πάνελ στο από πάνω μέρος των μπαλκονιων μου (όχι στην στέγη της οικοδομής που είναι κοινόχρηστη), χωρίς την έγκριση των λοιπών συνιδιοκτητών στην οικοδομή (Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχτούν όλοι, απλά και μόνο για να μου "την σπάσουν"). 

Τούτο το ερώτημα τέθηκε κι από το τεχνικό γραφείο εγκατάστασης φωτοβολταικων στο οποίο απευθύνθηκα, λέγοντας μου ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα εγκριθεί από το τοπικό κατάστημα ΔΕΔΔΗΕ. 

Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος με το τι ορίζει ο νόμος για το συγκεκριμένο ζήτημα; Δεν είναι ιδιοκτησία μου και το από πάνω μέρος του μπαλκονιού μου; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο δεδδηε θα ζητήσει 

 

Για εγκατάσταση του σταθμού σε κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο:
-    πρακτικό απόφασης της γενικής συνέλευσης ή έγγραφη συμφωνία του συνόλου των συνιδιοκτητών του ακινήτου για τη χρήση του χώρου με σκοπό την εγκατάσταση του σταθμού από τον αιτούντα
-    τίτλος κυριότητας ή αποδεικτικό νόμιμης χρήσης της οριζόντιας ιδιοκτησίας που αντιστοιχεί στην εγκατάσταση κατανάλωσης του αιτούντα
 

Άρα από αυτό και μόνο έχεις ζήτημα. 

Τώρα αν θεωρείς οτι το πάνω μέρος των μπαλκονιων σου, είναι δικό σου, συμβουλέψου το καταστατικό και τον δικηγόρο σου.

 

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν προσκομίσω πρακτικό απόφασης της ΓΣ, απαιτείται να δείχνει ομοφωνία - συναίνεση 100% ή απλά πλειοψηφία 50,01%; 

Το δεύτερο που γράφεις, δεν είναι τίτλος κυριότητας του συγκεκριμένου χώρου αυτός που έχω για το σπίτι; 

Εάν δεν ευδοκιμήσει λοιπόν η σκέψη μου, που αλλού μπορώ να βάλω πάνελ σε τέτοια περίπτωση; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν τα λέω εγώ. Τα γράφει η αίτηση του Δεδδηε για τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

Αν θέλεις, μπορείς να φτιάξεις ενεργειακή κοινότητα με άλλους και να κάνεις virtual net metering. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.