Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαστική απόφαση για την κυριότητα ακινήτου ακινήτου κατά την πράξη εφαρμογής


Recommended Posts

Καλησπέρα

Υπάρχει δικαστική απόφαση για την κυριότητα ακινήτου όπου ο πατέρας μου κατείχε από το 1944 την οποία ο υποθηκοφύλακας αρνήθηκε να υπογράψει γιατί ήταν σε εξέλιξη η πράξη εφαρμογής σχεδίου πόλης.

Εάν η μεταγραφή γίνει τώρα αναγνωρίζεται ο τίτλος ιδιοκτησίας από το 1944 η από τότε που θα γίνει η μεταγραφή;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πότε εκδοθηκε η αποφαση και μεταξυ ποίων;

ζεί ο πατερας;

 δξ τι ειδους "αρνηση" ειχε ο κτηματοφυλακας και γιατί να αρνειται να μεταγραψει μια δικαστικη αποφαση...

Ο δικηγορος σας, τι σας ειπε;...

Σε ποιό σταδιο ειναι σημερα η ΠΕ;

Υπαρχει καποιος που να εχει δηλωσει το επίδικο; Ρωτησατε μηχανικο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Δεν υπάρχει κάποια αντιδικία ούτε έχει κανείς άλλος δηλώσει το συγκεκριμένο ακίνητο.

Η πράξη εφαρμογής έχει ολοκληρωθεί.Ο πατέρας μου πέθανε πριν δύο χρόνια.

Εμείς κάναμε αποδοχή κληρονομιάς .Το θέμα είναι εάν μπορεί να μεταγραφή ή δικαστική απόφαση τώρα και αν έχει σναδρομικοτητα καθώς αυτή η απόφαση αλλάζει την εισφορά σε γη.Μονο για αυτό τον λόγο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Επειδη ίσως δεν το εξήγησα πολύ καλά.

Όταν υπογράφηκε η πράξη εφαρμογής δεν υπήρχε τίτλος ιδιοκτησίας καθώς δεν είχε γίνει η αποδοχή κληρονομιάς και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να θεωρηθεί η ιδιοκτησια ενιαία (πατέρας και τα δύο αδέλφια).

Παρότι βγήκε η δικαστική απόφαση όπου η ιδιοκτησία μοιράστηκε στα 3 αδέλφια και επειδή ο υποθηκοφύλακας (δεν υπάρχει κτηματολόγιο ακόμη) αρνήθηκε να την μεταγραψει η εισφορά σε γη και χρήμα υπολογίστηκε στην ενιαία ιδιοκτησία.

Μπορώ να μεταγραψω τώρα την δικαστική απόφαση και να κάνω αίτηση για διόρθωση της εισφοράς;

Ο μηχανικός μου είπε ότι γίνεται αλλά δεν είναι σίγουρος επειδή έχει πεθάνει ο πατέρας μου αν στέκει νομικά.Και επίσης αν επειδή έχουμε κάνει ήδη αποδοχή εάν η δικαστική απόφαση επηρεάζει την αποδοχή.

Link to comment
Share on other sites

Αφου  λες  αρνειται την μεταγραφη ο υποθηκοφυλακας, πώς θα την μεταγραψεις;

ποιος  ειναι ο  "πατέρας και τα δύο αδέλφια";;

ποια δικαστικη αποφαση, ποίου ετους, μεταξυ ποιων και με τι περιεχομενο.

Λοιπον, ηταν ενα χωραφι εμβαδου.... στρ.

ανηκε στους....

ενταχθηκε σε σχεδιο και υπεβαλαν  το ετος.....την σχετικη δηλωση ιδιοκτησιας οι....

Μετα  πεθανε ο... ποιός  με κληρονομους τους....;;;

Σε τί  εκαναν αποδοχη;

Η ΠΕ κυρωθηκε το ετος....

[ακομα δεν καταλαβα το θεμα της αποφασης..μεταξυ ποίων και με ποιό αντικειμενο]

κατα τα λοιπα, ο υπολογισμος γινεται με αυτο

http://old.domiki.gr/EpiThemata/egk30-04.htm

 

 

 

 

.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να περιγράψω με λεπτομέρειες την κατάσταση.θα πρέπει να αναλάβει κάποιος δικηγόρος να δει όλα τα χαρτιά και να μου πει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.