Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανομή δαπάνης εγκατάστασης φυσικού αερίου


Paz

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα.

Ρωτάω στο forum των ΜΜ γιατί ως εδώ φτάνει... το μυαλό μου.

Αντικαθιστούμε την παλιά εγκατάσταση καύσης πετρελαίου με φυσικό αέριο:

Εγκατάσταση ΦΑ, αλλαγή καυστήρα και λέβητα κ.λπ.

 

Το ερώτημα είναι: Με ποιό τρόπο κατανέμεται η δαπάνη στους συνιδιοκτήτες;

 

Σηκώθηκε κάποιος και είπε ότι πρέπει να πάει σύμφωνα με τα χιλιοστά της θέρμανσης.

Σηκώθηκε κάποιος άλλος (εγώ) και είπα ότι αφού αφορά δαπάνη υποδομής, κατανέμεται σύμφωνα με τα χιλιοστά συνιδιοκτησίας.

Ο δικηγόρος μου, μου λέει ότι ισχύει ό,τι αναφέρεται στο καταστατικό.

Εμ, έλα που το καταστατικό δεν αναφέρεται συγκεκριμένα στο θέμα, αφήνοντάς το ολίγον έως πολύ ανοιχτό σε ερμηνείες.

 

Εννοείται ότι η διαφωνία δεν γίνεται έτσι για πλάκα. 'Εγκειται στο ότι τα χιλιοστά θέρμανσης είναι για κάποια διαμερίματα του 1ου μικρότερα απ' αυτά της συνιδιοκτησίας. Ετσι κάποιοι θα χώσουν 1.500 ευρώ μερίδιο αν πάει με τον ένα τρόπο ή 1.200 αν πάει με το άλλο τρόπο. Μετά υπάρχει το θέμα των ισόγειων αποθηκών που ενώ έχουν χιλιοστά συνιδιοκτησίας, τα χιλιοστά θέρμανσης για αυτά είναι = μηδέν.

 

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου αναφέρατε παραδείγματα από την εμπειρία σας.

Προφανώς και οι γενικές απόψεις είναι καλοδεχούμενες.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος ψάχνει, βρίσκει.

Λοιπόν, για την ενημέρωσή μας, τέσσερις δικηγόροι και ένας συμβολαιογράφος συμφωνούν: Οι δαπάνες που αφορούν τη θέρμανση (καύσιμα, μηχανήματα, εργασίες κ.λπ.) κατανέμονται σύμφωνα με τα χιλιοστά θέρμανσης.

 

Δεν το στηρίζουν σε κανένα τεχνικό επιχείρημα, ούτε δέχονται τεχνικά επιχειρήματα. Καλόπιστα όμως μου ξεκαθάρισαν ότι είναι νομικώς ισχυρότερη αυτή απ' οποιαδήποτε άλλη κατανομή. Λένε: "νόμιμο είναι ό,τι δεν προσβάλεται", άρα, "νομιμότερο (δικαιότερο) είναι ό,τι προσβάλεται δυσκολότερα".

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αν η άδεια της οικοδομής έχει βγει μετά το 1985, η κατανομή δαπανών πρέπει να γίνεται σύμφωνα με το ΠΔ του 1985. Οι έκτακτες δαπάνες, όπως η αντικατάσταση του λέβητα, κατανέμονται με βάση τα ποσοστά εi.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.