Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύμμεικτες Κατασκευές και συνδέσεις


 

Recommended Posts

Υπαρχει στα πρακτικα του 6ου συνεδριου μεταλλικων κατασκευων. Αν δεν το βρω σε ηλεκτρονικη μορφη θα σκαναρω τις σελιδες και θα το ανεβασω τις επομενες μερες.

 

 

Μπορείς να δώσεις τον τίτλο της δημοσίευσης για τη βρω στα πρακτικά; Από το πρωί παλέυω να τη βρω

Link to comment
Share on other sites

δεν τα έχω μπροστά μου, ψάξε κάλφας, εν τω μεταξύ το ΤΕΕ δεν τα έχει στη βιβλιοθήκη, δεν πάμε καλά μου φαίνεται

κατέβασε το προγραμμα του συνεδρίου από εδώ http://www.confmetalstructures2008.gr/programme.html και βάλε "καλφας" στο search να δεις τον τίτλο

Link to comment
Share on other sites

dratsiox, σελιδα 112, τομος Ι. "Προσομοιωση υποστυλωματων απο κοιλοδοκους πληρωμενες με σκυροδεμα με αμιγως χαλυβδινες διατομες κοιλοδοκων" αλλα το εχει ανεβασει και ο Brutagon, δες το post#21

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το βρήκα. Περίμενα περισσότερα για να πω την αλήθεια.

Στην παρουσίαση που ανέβασε ο συνάδελφος δεν αναφέρονται πολλοί, από τους εισερχόμενους στους υπολογισμούς, συντελεστές.

 

Διορθώνω το παραπάνω. Θέλει περισσότερο διάβασμα για να βγάλω συμπεράσματα :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ανοίγω καινουργιο thread

 

Σε 2οροφο μεταλλικό κτίριο (ισογειο+οροφος), με πλάκα σκυροδέματος η οροφη ισογείου και πλαίσια, τις συνδέσεις και κατα τις 2 διευθύνσεις τις κανετε πακτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

μιλας για συνδέσεις στύλων έδρασης; , για συνδέσεις κόμβων ;

πάντως ,αρχικώς τίθεται το θέμα της ευστάθειας (έχουμε και που κατακόρυφους συνδέσμους; )

κατόπιν θέμα λειτουργικότητας (κατ.βέλη -ιδιοσυχνότητες και οριζ.μετατοπίσεις)

κατόπιν αντοχής μελών υπό τις εκάστοτε συνθήκες στίριξεις

αν κατόπιν αυτών.. σηκώνει <<αρθρωτή>> σύνδεση την προτιμάω για διάφορους γνωστούς λόγους (απλότητα, οικονομία, ελαφρύ θεμέλιο -για στύλο)

Link to comment
Share on other sites

επειδή τα είπαμε με τον rigid μέσω πμ...εννοει τις συνδέσεις δοκού στο υποστύλωμα, εντος και εκτός επιπέδου

εγώ την απάντησή μου του την έδωσα...

πάκτωση με haunch στο πλάισιο και εκτός αρθρωτο με λαπάτσα και κοχλίωση στον κορμό του στύλου για την εκτός επιπέδου

Link to comment
Share on other sites

..πάκτωση με haunch στο πλάισιο και εκτός αρθρωτο με λαπάτσα και κοχλίωση στον κορμό του στύλου για την εκτός επιπέδου

 

Συνήθως ναι, σε συνδυασμό με κατακ.σύνδεσμο στον ασθενή, για την εκτός επιπεδ.ευστάθεια

Link to comment
Share on other sites

ναι, όλα ειναι ελεγμένα, ενοοω στη συνδεση υποστυλωμα-δοκοι, τι κανετε συνηθως για το εκτος επιπεδου δοκάρι:

 

λαπάτσα και άρθρωση ή λαπάτσα και πάκτωση?

 

απ'οτι λέτε λάπατσα και άρθρωση. η λαπάτσα που? στον κορμό ή στα ακρα των πελμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.