Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτίσμα επάνω στο σύνορο και ύψος μαντρότοιχου


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους και όλες,

 

Συγχαρητήρια για το φόρουμ και τη βοήθεια που προσφέρετε.

 

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας. Αγόρασα πρόσφατα μια μονοκατοικία η οποία ορίζεται στο μεγαλύτερο μέρος του οικοπέδου της με ξερολιθιά. Σε ένα σημείο το οικόπεδο συνορεύει με μια άλλη ιδιοκτησία, όπου ο ιδιοκτήτης της κτίζει αυτήν την περίοδο. Το πρόβλημα είναι το εξής: ο γείτονας κτίζει μια διόροφη κατοικία επάνω στο σύνορο με μένα (χρησιμοποιώντας υλικά της ξερολιθιάς). Στο ισόγειο τα παράθυρα έχουν απόσταση από το σύνορο αλλού ένα μέτρο και αλλού περι τα δύο μέτρα. Ακριβώς επάνω στο σύνορο έχει ρίξει κολώνες από μπετόν οι οποίες στηρίζουν την πλάκα για τον επάνω όροφο έχοντας οπτική πρόσβαση στον κήπο μου. Και έως εδώ ας πούμε καλά!!!

Όταν του εξέφρασα την πρόθεσή μου να φτιάξω τη μάντρα εκείνος μου είπε "ξεκίνα και θα δεις".

 

Αναρωτιέμαι: 1) Τι προβλέπει ο νόμος για κτίσμα που οικοδομείται πάνω σε όριο με άλλη ιδιοκτησία.

2) Τι δικαιώματα και τι περιορισμούς μου δίνει ο νόμος για το ύψος του μαντρότοιχου της περίφραξης του οικοπέδου μου.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή σας,

 

Iannis

Link to comment
Share on other sites

... μια μονοκατοικία η οποία ορίζεται στο μεγαλύτερο μέρος του οικοπέδου της με ξερολιθιά.

 

Πως γίνεται αυτό;

Συνδετικό υλικό στους εξωτερικούς τοίχους της κατοικίας σου δεν υπάρχει;

Μήπως είναι μαντρί για πρόβατα και όχι μονοκατοικία;

 

Αναρωτιέμαι: 1) Τι προβλέπει ο νόμος για κτίσμα που οικοδομείται πάνω σε όριο με άλλη ιδιοκτησία.

 

Εγώ στην θέση σου θα αναρωτιώμουν τι δείχνει στο τοπογραφικό της αδείας του

Ποιο φυσιολογικό δεν είναι να αναρωτηθείς πρώτα για την άδεια ????

Ούτως ή άλλως κάθε περιοχή έχει τα δικά της τερτίπια για το Δ...

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνηση: η ξερολιθιά ορίζει τον περίβολο σε σχέση με τις γειτονικές ιδιοκτησίες.

 

Το σπίτι είναι πέτρινο και σε καλή κατάσταση.

 

Δεν γνωρίζω το περιεχόμενο του τοπογραφικού του γείτονα.

 

Αυτό που, κυρίως, με ενδιαφέρει να πληροφορηθώ είναι το αν υπάρχει περιορισμός για το ύψος του μαντρότοιχου που θα φτιάξω, καθώς και το αν χρειάζεται άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Για τις περιφράξεις το συμπαγές στηθαίο μπορεί να φτάσει, αν θυμάμαι καλά, το 1 μέτρο (κάπου στο φόρουμ έχει συζητηθεί οπότε λίγο ψάξιμο για επαλήθευση). Ενδέχεται όμως σε κάποιους οικισμούς (π.χ. διατηρητέους) να ισχύει μεγαλύτερο ύψος (και λογικά). Από εκεί και πάνω ''παίζει'' 1,5 μέτρο (και αυτό χρίζει επαλήθευσης) με κιγκλίδωμα ή φύτευση.

 

Η άδεια απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μέτρο συμπαγές συν ενάμιση μέτρο φύτευση ή κιγκλίδωμα, εκτός και αν ισχύει κάτι διαφορετικό λόγω περιοχής, ή ΕΠΑΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.