Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος άδειας προσθήκης μεταλλικού δώματος


Recommended Posts

Θλιβομαι που εισαι συντονιστης και μιλας αποτομα....

Ισως μου φανικε και αν κανω λαθος συγνωμη...

Παντως ειναι περιεργο πως εχεις γινει συντονιστης χωρις να ξερεις οτι υπαρχουν κατασκευες χωρις να χρειαζεται η κλασικη αδεια.

Αν κανω και παλι λαθος παλι συγνωμη, αλλα δεν νομιζω να κανω!

 

5 ερωτηματα εκανα και απαντησες χωρις τεκμηριωση στο ενα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν κατασκευές με ιδιαίτερα υλικά που να εξαιρούνται οικοδομικής αδείας.

Αν θες να το περάσεις σαν πέργκολα , δε θα πρέπει να το σκεπάσεις με τίποτα.Αλλά πάλι για πέργκολα στις βεράντες και στο δώμα χρειάζεται οικοδομική άδεια και όχι άδεια μικρής κλίμακας για τον έλεγχο του ιδεατού στερεού.

Συμβουλέψου μηχανικό της περιοχής σου.

Κάνεις τα πάντα για να γλιτώσεις να πληρώσεις.Μήπως θες και ηλεκτρονικά σχέδια μέσω του forum για να γλιτώσεις τα λεφτά του μηχανικού.Έχεις γεμίσει το forum με διαφορετικά post για το ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Θλιβομαι που εισαι συντονιστης και μιλας αποτομα....

Ισως μου φανικε και αν κανω λαθος συγνωμη...

Παντως ειναι περιεργο πως εχεις γινει συντονιστης χωρις να ξερεις οτι υπαρχουν κατασκευες χωρις να χρειαζεται η κλασικη αδεια.

Αν κανω και παλι λαθος παλι συγνωμη, αλλα δεν νομιζω να κανω!

 

5 ερωτηματα εκανα και απαντησες χωρις τεκμηριωση στο ενα

 

Το γνωρίζει πολύ καλά ότι υπάρχουν "τέτοιες" άδειες.

Σας απαντάει πολύ ξεκάθαρα ότι χρειάζεται άδεια κανονική.

Δεν είναι καθόλου περίεργο το ότι είναι συντονιστής επειδή σας παραπέμπει σε μηχανικό, όπως φυσικά οφείλει κάθε επαγγελματίας που σέβεται τον εαυτό του και την επιστήμη του.

Αν δεν θέλετε να καταλάβετε το πρόβλημα είναι δικό σας.

Οι απαντήσεις που σας δόθηκαν είναι πολλές και ανάλογες του ερωτήματος σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

3)Υπαρχουν κατασκευες με υλικα που δεν χρειαζονται οικ. αδεια?

 

ΜΙΑ ΔΕΧΤΗ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ

 

 

Βιομηχανικές εγκαταστάσεις

Ζαρντινιέρες

Μεμονωμένες επισκευές

Πέργκολες

Μικρές εσωτερικές τροποποιήσεις των χώρων

Βιτρίνα καταστήματος

Μικροεπισκευές τήρηση Βιβλίου

Νομιμότητα κατασκευής

Κατασκευές σε κοινόχρηστους χώρους

Θερμοκήπια

Κοινόχρηστοι χώροι του οικισμού

Κεραία πομπός (αναμεταδότης)

Δημόσια Υπηρεσία ή ΟΤΑ

Αλλαγή χρήσης κτιρίου

Στέγη από κεραμμύδια

Γερανογέφυρα

Σύνδεση με δίκτυα ΔΕΗ και 'Υδρευσης

Περί επικινδύνων οικοδομών

Προσωρινές συνδέσεις ηλεκτροδότηση & υδροδότηση

Εγκαταστάσεις Βιολογικού Καθαρισμού

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ ΕΑΥΤΕ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ 3 ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΛΑΘΟΣ, ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

blackjimbj δυστυχώς ή ευτυχώς, ότι και να κάνεις (νόμιμα) θέλει άδεια και ΙΚΑ. Οι ερωτήσεις που κάνεις είναι πολύ γενικές και δεν μπορούν να απαντηθούν και πολύ περισσότερο από το ίντερνετ/ Χρειάζεσαι επιγόντως να πας σε ένα μηχανικό και να συζητήσεις για το κόστος και το αν είναι εφικτή η σκέψη της κατασκευής που θες να κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

...ειναι περιεργο πως εχεις γινει συντονιστης χωρις να ξερεις οτι υπαρχουν κατασκευες χωρις να χρειαζεται η κλασικη αδεια...

 

Δράττομαι της ευκαιρίας να υπενθυμίσω ότι το παρόν δεν είναι επαγγελματικό φόρουμ. Δεν πληρωνόμαστε και δεν υπάρχει κανενός είδους εργασιακή σχέση. Οπότε η επιλογή των συντονιστών δε γίνεται με...εξετάσεις του Γ.Ο.Κ. Ούτε βάσει βιογραφικού ούτε βάσει επαγγελματικής εμπειρίας.

 

Το ποια είναι τα κριτήρια δεν αποτελεί θέμα δημόσιας συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΔΕΧΤΗ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ

 

 

Βιομηχανικές εγκαταστάσεις

Ζαρντινιέρες

Μεμονωμένες επισκευές

Πέργκολες

Μικρές εσωτερικές τροποποιήσεις των χώρων

Βιτρίνα καταστήματος

Μικροεπισκευές τήρηση Βιβλίου

Νομιμότητα κατασκευής

Κατασκευές σε κοινόχρηστους χώρους

Θερμοκήπια

Κοινόχρηστοι χώροι του οικισμού

Κεραία πομπός (αναμεταδότης)

Δημόσια Υπηρεσία ή ΟΤΑ

Αλλαγή χρήσης κτιρίου

Στέγη από κεραμμύδια

Γερανογέφυρα

Σύνδεση με δίκτυα ΔΕΗ και 'Υδρευσης

Περί επικινδύνων οικοδομών

Προσωρινές συνδέσεις ηλεκτροδότηση & υδροδότηση

Εγκαταστάσεις Βιολογικού Καθαρισμού

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ ΕΑΥΤΕ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ 3 ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΛΑΘΟΣ, ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ....

Δημήτρη,

Ποιος σου είπε ότι γι αυτές τις εργασίες ΔΕΝ χρειάζεσαι άδεια;

Θεωρείς ότι η απάντηση που σου έδωσε ο avgoust δεν ήταν επί της ουσίας. Προσωπικά θεωρώ ότι ήταν ό,τι ακριβώς θα έδινε ένας υπεύθυνος επαγγελματίας μηχανικός μέσω ενός ανώνυμου forum σ' έναν ιδιοκτήτη προκειμένου να τον προστατέψει από κακοτοπιές αλλά και να προστατέψει το κοινωνικό σύνολο.

Ποιος σου είπε επίσης ότι ο μηχανικός οποιασδήποτε ειδικότητας πρέπει να γνωρίζει από άδειες; Υπάρχουν εκατοντάδες αντικείμενα με τα οποία ασχολούμαστε οι μηχανικοί και η έκδοση μιας οικοδομικής άδειας είναι ένα μόνο απ' αυτά, γραφειοκρατικού μάλιστα χαρακτήρα. Ο μηχανικός ως επιστήμονας μελετά, επιβλέπει, κατασκευάζει, ερευνά.

 

 

Πάντα καλοπροαίρετα,

Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

blackjimbj

 

Απαντήσεις στις ερωτήσεις σου :

 

1) όχι. Γλυτώνεις κάποια υπό προϋποθέσεις. Ρωτάς στο ΙΚΑ και σου λένε ειδάλλως στο μηχανικό σου.

 

2) όχι.

 

3) Όχι. Δεν καθορίζουν τα υλικά την αναγκαιότητα ή μη αδείας.

 

4) Όχι δεν το συστήνω. Και επειδή πολλά φαίνεται να μην ξέρεις, επισκέψου μηχανικό άμεσα.

 

5) Δεν απαντώ τζάμπα. Προσφέρω υπηρεσίες όπως ο νόμος ορίζει ΚΑΙ ΑΜΟΙΒΟΜΑΙ. Σε αυτό εδώ το φόρουμ προσφέρω μόνο σε συναδέλφους μου μηχανικούς την γνώμη μου, εμπειρία και προβληματισμό, όπως πράττουν ομοίως και οι αγαπητοί συνάδελφοι επιστήμονες. όσο σκληρό και αν ακούγεται......έτσι είναι .....

 

Τώρα σειρά μου :

 

1) τι δουλειά κάνεις ? Είσαι μηχανικός ? Είδες φως και μπήκες ?

2) Που διάβασες στο φόρουμ για στάνταρ τιμή των 36μ2 ? Αν όντως υπάρχει υπόδειξε που να το διορθώσω να μην υπάρχει.

3) Το γεγονός ότι σε απασχολεί σοβαρά και επιτακτικά ένα θέμα, γεγονός που το σέβομαι σαν άνθρωπος, δε συνεπάγεται ότι απασχολεί και μια επιστημονική κοινότητα που εκτός φόρουμ αμοίβεται ακόμα και για να βήξει δύο λέξειες. Σαν άνθρωπος σε συμπονώ αλλά σαν επαγγελματίας όχι. Είσαι άλλη μια δουλειά.

4) Ποιος σου επίε λανθασμένα ότι όλα αυτά που αράδιασες δεν θέλουν άδεια ?

5) Αν είναι τόσο ανάγκη όπως λες γιατί δεν επισκέπτεσαι τον μηχανικό της επιλογής σου ? Εσύ μπορεί να λες ότι θες αλλά ένας μηχ/κος αν μελετήσει προηγούμενες άδειες και τίτλους και την υπάρχουσα κατάσταση μπορεί να σου πει ότι δε γίνεται τίποτα ίσως. Πχ .....ο στατικός κάναβος είναι 6χ6 που λες ότι θες να σηκώσεις Κ ? Έχεις κόμβους από κάτω ? Αναμονές ? και 1002 άλλα που δεν αναλύονται εδώ.

 

Επίσης το γεγονός "ότι θλίβεσαι που ο avgoust είναι συντονιστής" ή και αν κάμπτεσαι με αφήνει παγερά αδιάφορο και εσύ καλά κάνεις σαν περαστικός από εδώ. Ευτυχώς μετράει περισσότερο η γνώμη των συναδέλφων μηχ/κων για τη συνεισφορά ή μη του avgoust και αντιθέτως χαιρόμαστε που τον έχουμε mod.

Εν ολίγοις πραγματικά και ρεαλιστικά σου μιλώ......η γνώμη 2-3 περαστικών χωρίς καμία συνεισφορά, μη μηχανικών, απαιτητικών κατά τα άλλα .......δεν προσμετράται πουθενά.

 

Σόρυ που στα λέω τσουβαλάτα αλλά έτσι ξέρω μόνο να μιλάω .....αυθόρμητα και ελικρινώς. Την ουσία την πιάνεις φαντάζομαι.....

 

Πράξε ότι καταλαβαίνεις.

 

Καλή συνέχεια και καλή τύχη.

8-)

Link to comment
Share on other sites

1) τι δουλειά κάνεις ? Είσαι μηχανικός ? Είδες φως και μπήκες ?

Εχω σπουδασει σχεδιαστης με η/υ και αλλες σχολες που δεν ειναι του χωρου σας.Και **********

2) Που διάβασες στο φόρουμ για στάνταρ τιμή των 36μ2 ? Αν όντως υπάρχει υπόδειξε που να το διορθώσω να μην υπάρχει.

Δεν απαντώ τζάμπα (οπως λες). Προσφέρω ερωτησεις για να προβληματιστεις με τους συναδελφους σου και προσπαθω να παρω γνωση απο ανθρωπους που εχουν τελειωσει λογικα το Ε.Μ.Π και αντι να ειναι φωτινο παραδειγμα επιστημονων, ********************************

(γνωμη μου - σεβαστη - δεν υσχιει για ολους...)

3) Το γεγονός ότι σε απασχολεί σοβαρά και επιτακτικά ένα θέμα, γεγονός που το σέβομαι σαν άνθρωπος, δε συνεπάγεται ότι απασχολεί και μια επιστημονική κοινότητα που εκτός φόρουμ αμοίβεται ακόμα και για να βήξει δύο λέξειες. Σαν άνθρωπος σε συμπονώ αλλά σαν επαγγελματίας όχι. Είσαι άλλη μια δουλειά.

Εισαι αλλος ενας ανθρωπος που με βλεπει και σαν χρηματικη μοναδα οι φοιλοι μου λενε φωτια και τσεκουρι

4) Ποιος σου επίε λανθασμένα ότι όλα αυτά που αράδιασες δεν θέλουν άδεια ?

Το θεμα δεν ειναι η λαθος απαντηση που εχω ηδη γραψει οτι μπορει και να ητανε αλλα ο τροπος συνταξης της απαντησης που ηθελα να δειξω οτι με καλυπτει...

5) Αν είναι τόσο ανάγκη όπως λες γιατί δεν επισκέπτεσαι τον μηχανικό της επιλογής σου ? Εσύ μπορεί να λες ότι θες αλλά ένας μηχ/κος αν μελετήσει προηγούμενες άδειες και τίτλους και την υπάρχουσα κατάσταση μπορεί να σου πει ότι δε γίνεται τίποτα ίσως. Πχ .....ο στατικός κάναβος είναι 6χ6 που λες ότι θες να σηκώσεις Κ ? Έχεις κόμβους από κάτω ? Αναμονές ? και 1002 άλλα που δεν αναλύονται εδώ.

Δεν μιλισα να βγει η αδεια η τα σχεδια και να μου τα στειλουν σπιτι, ενδικτικες απαντησεις στις ερωτησεις μου περιμενα....

 

Επίσης το γεγονός "ότι θλίβεσαι που ο avgoust είναι συντονιστής" ή και αν κάμπτεσαι με αφήνει παγερά αδιάφορο και εσύ καλά κάνεις σαν περαστικός από εδώ. Ευτυχώς μετράει περισσότερο η γνώμη των συναδέλφων μηχ/κων για τη συνεισφορά ή μη του avgoust και αντιθέτως χαιρόμαστε που τον έχουμε mod.

Εν ολίγοις πραγματικά και ρεαλιστικά σου μιλώ......η γνώμη 2-3 περαστικών χωρίς καμία συνεισφορά, μη μηχανικών, απαιτητικών κατά τα άλλα .......δεν προσμετράται πουθενά.

 

Παλι ζονγκ, θλιβομαι που σαν συντονιστης θα εχει την αναλογη εμπιρια εδω μεσα, θα εχει διαβασει πολλες ***** οπως και οι δικες μου, αλλα θα πρεπει να θυμαται οτι η θεση που εχει θα πρεπει να τον κανει πιο ευγενικο στους συνομιλιτες του... Αρα θλιβομαι και αυτο εγραψα οχι γιατι ειναι συντονιστης, αλλα γιατι ηταν αποτομος....

 

Σόρυ που στα λέω τσουβαλάτα αλλά έτσι ξέρω μόνο να μιλάω .....αυθόρμητα και ελικρινώς. Την ουσία την πιάνεις φαντάζομαι.....

 

Πράξε ότι καταλαβαίνεις.

Καλή συνέχεια και καλή τύχη.

 

10 με τονο λοιπον στον τροπο που απαντησες

**************

 

 

 

 

 

Η ειρωνία παρακαλώ να λείπει. Παρακαλώ διαβάστε και τον Κανόνα Συμμετοχής νο7 για τους καλούς τρόπους και το σεβασμό που πρέπει να δείχνουμε απέναντι στους συνομιλητές μας και στο forum μηχανικών που μας φιλοξενεί.

anka

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.