Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληφορίες για ΠΜΣ Περιβάλλοντος και Υγείας στα Χανιά


env_eng

Recommended Posts

Γειά σε όλους,

θα ήθελα να με ενημερώσει κάποιος, αν γνωριζει, για το μεταπτυχιακό του τμήματος Μηχανικών Περιβάλλοντος στα Χανιά ("Περιβαλλοντική και Υγειονμομική Μηχανική"). Είμαι μηχανικός περιβάλλοντος, τελείωσα στην Ξάνθη και αποφάσισα να κάνω ένα μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο. Στην Ξάνθη η σχολή δεν έχει ακόμα μεταπτυχιακό πρόγραμμα αν και ακούγεται ότι θα ξεκινήσει από τον Σεπτέμβριο, έτσι σκέφτομαι να κάνω αίτηση στα Χανιά.

Πιο συγκεκριμένα θα ήθελα να ενημερωθώ για το πρόγραμμα σπουδών (έχω δει το πρόγραμμα στο site της σχολής, είναι αναμενόμενο βάση αντικειμένου αλλά επί της ουσίας θα ήθελα να ξέρω...) την ποιότητα των μαθημάτων, τους καθηγητές και τις ευκαιρίες για ερευνητική δραστηρότητα.

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Η εικόνα που έχω πάντως από όσο το έχω ψάξει είναι αρκετά θετική και καλύτερη από την κατάσταση που επικρατεί στο τμήμα της Ξάνθης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ποικιλία των μαθημάτων ειναι μικροτερη απο οτι γραφεται στο site δεδομενου οτι εισαι και μηχανικος περιβαλλοντος θα ειναι ακόμα μικρότερη (οι αλλες ειδικότητες παίρνουν κάποια υποχρεωτικα)

Τα μαθήματα είναι απογευματινές ώρες το επίπεδο είναι σχετικά καλό αλλα συτό εξαρταται από τα μαθηματα που θα διαλέξεις

 

Έχει ένα αρκετά ενδιαφέρον μάθημα (Integrated Water Resources Management)

το οποίο έχει και εκδρομή στο πεδίο (όταν πήγα εγώ ήταν στην Σπάρτη) όπου θα κάνεις πραγματικές μετρήσεις in-situ πχ μετρηση παροχης σε γεωτρησεις - μέτρηση παροχης ποταμου ( που πολλοί "υδραυλικοι" μηχανικοι δεν έχουν δει ροόμετρο να δουλεύει) ,μέτρηδη διηθητικής ικανότητας , ποιότητας νερού ,της βιοποικιλότητας τς περιοχής και άλλα .

Στο συγκεκριμενο μάθημα θα εκτιμησεις και την αξια της διεπιστημονικης προσέγγισης του μηχανικου περιβαλλοντος ( καθώς θα δεις στην πράξη οτι οι άλλοι συνάδελφοι έχουν χτυπητά κενά - άλλοι δεν ξέρουν υδρολογία άλλοι υπόγεια υδραυλική -άλλοι γεωλογία -δεν γνωρίζουν χημεια ή γεωδαισία και gis -μπερδεύουν την μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων με τις μελέτες διαχείρισης υδάτινων πόρων σε επίπεδο λεκάνης απορροής κλπ)

 

Το τμήμα ειναι αρκετα δυνατό στην έρευνα (αρκετά εργαστήρια πέρα από την έλειψη χώρου έχουν υπερσυγχρονο εξοπλισμό ) καλύπτει και αντικειμενα που δύσκολα βρίσκεις στον Ελλαδικό χώρο πχ (Ανάλυση ευαισθησίας σε σχεδιασμό περιβαλλοντικών εργων - στοχαστικη υδρολογία -προχωρημένες μεθοδους οξειδωσης όπως φωτοκατάλυση - υπερηχοι - ηλεκτροχημική οξειδωση κλπ ακτομηχανική με εμφαση στα tsunami @ Συνολάκης-διαχείριση υδατινων πόρων συμφωνα με τον νέο νομο πλαίσιο για τα ύδατα -Περιβαλλοντικά μοντέλα κλπ)

Υπάρχουν ευκαιριες για ερευνητική δραστηριότητα αλλά ποικίλουν ανάλογα με τον χρονο και το πεδίο που θες να ασχοληθείς όπως είναι φυσικό

 

Γενικά πιστεύω οτι αξιζει να το παρακολουθησεις με την προυποθεση ομως να μην πάρεις μαθληματα που σχετικά μεγάλο μέρος τους έχεις ηδη παρακολουθήσεις στο προπτυχιακό

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ZaXoYs σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Όπως βλέπω τα πράγματα μέχρι τώρα, επιθυμία μου είναι να κάνω το μεταπτυχιακό στα Χανια αρκεί βέβαια να γίνει αποδεκτή η αίτησή μου :P

Αν αυτό συμβεί θα μου επιτρέψεις να σε ενοχλήσω πάλι για περαιτέρω πληροφορίες και οδηγείες

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Άντε και καλή τύχη , για λόγους πληρότητας να συμπληρώσω οτι τελικά από αυτή την χρονιά ξεκινάει και το μεταπτυχιακό του τμήματος Μηχανικών Περιβάλλοντος του Δ.Π.Θ

http://www.env.duth.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=151&Itemid=2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.